Havel měl už před 15 lety lék na financování stran. Neuspěl

20.12.2010 14:50

Ke kauze údajné korupce ve Státním fondu životního prostředí by vůbec nedošlo, pokud by poslanci přijali před lety návrh tehdejšího prezidenta Havla na zřízení Fondu politické kultury. Bývalá hlava státu to připomněla v rozhovoru pro MF Dnes.

Havel měl už před 15 lety lék na financování stran. Neuspěl

I když se vláda Petra Nečase bojem proti korupci dlouho a ráda oháněla, bývalého prezidenta Václava Havla o svém antikorupčním zápalu tento kabinet zatím příliš nepřesvědčil. I proto připomněl v rozhovoru pro MF Dnes návrh, který přednesl před patnácti lety v parlamentu a jenž se týkal financování politických stran.

„Už je to naprosto zapomenuto, proto to připomínám. Navrhoval jsem, aby byl u České národní banky zřízen Fond politické kultury a všechny peníze všech stran, jak příjmy, tak výdaje, by procházely tímto fondem. Ten by nesl odpovědnost za to, že jsou to peníze řádně zdaněné, že nejsou špinavé, podezřelé a podobně," vzpomíná Havel na návrh, který se ale politickým stranám nezamlouval.

Fischerovi nic dovolit nechtěli, teď mu to vyčítají

Pak by vyšla vniveč snaha vyvést z uměle nadhodnocené zakázky 500 milionů korun do stranické pokladny. V této souvislosti se exprezident svěřil, že už nemá tak dobrý dojem z premiéra Petra Nečase, jak tomu bylo ještě před květnovými volbami. „Jeho postoj k aféře pana Drobila se mi totiž jeví jako dost dvojsmyslný. Obhajoba tohoto ministra mě opravdu zklamala," uvádí Havel.

Naopak s respektem hodnotí, jak svou úlohu sehrál Nečasův předchůdce Jan Fischer. „Trochu mne pohoršuje, když titíž politici, kteří ho upozorňovali, že není politickým premiérem, nikdo ho nezvolil, a nemá se tudíž plést do politiky, mu dnes vyčítají, že neudělal zásadní a nepopulární politické kroky a nechal to dělat až nebohou politickou vládu, která se musí ohlížet na voliče," podotýká Havel.

Havlovi vadí propast mezi politikou a veřejností

Exprezident se nediví, že Strana zelených, strana jeho srdce, má mezi voliči jen malou podporu. „Dává totiž najevo, že jsou vyšší hodnoty než jen okamžitý, přímý a viditelný hospodářský prospěch. Důležité ovšem je, že bez ohledu na úspěchy či neúspěchy zelených stran prosakují zelené myšlenky i do programů ostatních stran, a tím i do politiky státu," lituje Havel, že to jde ale daleko pomaleji než ve „starých" demokraciích.

V nynější politice je dost toho, co ho trápí. „Propast mezi politikou a veřejností. Neschopnost chytat šejdíře a mafiány, kteří uprostřed domovní prohlídky odcházejí do Afriky. Neúcta ke krajině a vůbec k půdě. Impotentní architektura. Velká chuť dobývat zemi a budovat nepotřebné elektrárny. Pražské mostecké věže obalené po léta reklamou. Blábolení vůdce pražské ODS. Nadvláda bulvárních médií. A tak dále," naznačil Havel, že by mohl ještě dlouho pokračovat.

K věci:

O Nečasovi začínám pochybovat, říká Václav Havel 

Deníky se praly o prezidenty. Díru do světa ale neudělaly 

Vašek Klaus je lepší prezident, než byl Havel, tvrdí kuchař Pohlreich 

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sabotáž očkování: Etzler zbořil úplně vše. To je zlé

7:24 Sabotáž očkování: Etzler zbořil úplně vše. To je zlé

Počet nakažených covidem-19 narůstá, ale úmrtí se zatím drží hluboko pod průměrem toho, co Česko zaž…