Havlíček: Testovat budete. Jinak 500 tisíc pokuty. I zavření firmy

03.03.2021 10:52

Vicepremiér, ministr dopravy a ministr průmyslu a obchodu za hnutí ANO Karel Havlíček čas od času přislíbí, že se protikoronavirové restrikce možná rozvolní. Hovořil např. o možném otevření vleků, ke kterému nedošlo, o otevření obchodů, které se nekonalo, a teď slibuje, že se po přísném lockdownu snad začne za 3 týdny rozvolňovat. Současně však přitvrdil a pohrozil každému zaměstnanci, který odmítne podstoupit test na covid, pokutou 50 tisíc.

Havlíček: Testovat budete. Jinak 500 tisíc pokuty. I zavření firmy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy
reklama

Anketa

Který případný kandidát na prezidenta vás oslovuje nejvíc?

hlasovalo: 21445 lidí

Ministr Havlíček spolu s ministryni financí za hnutí ANO Alenou Schillerovou sliboval, že vláda v covidových časech pomůže podnikatelům. Řada z nich si dodnes stěžuje, že finanční pomoc přišla pozdě, že byla nedostatečná, nebo dokonce nepřišla vůbec.

Teď Havlíček v rozhovoru pro MF Dnes říká, že testování ve firmách bude během na dlouhou trať, zatím nebylo řečeno, jestli firmy budou testovat měsíc, nebo třeba 3 měsíce. Konec testování by mohl podle Havlíčka nastat i po úspěšném proočkování české společnosti.

Jasně také popsal, co může přijít, když zaměstnanec testování odmítne. „U zaměstnanců můžou být postih až padesát tisíc,“ řekl. Povinnost se testovat se týká středních a velkých firem, Havlíček však upozorňuje, že časem dojde i na malé firmy okolo 50 zaměstnanců.

Poté znovu pohrozil pokutami.

„Sankce chceme během středy dofinalizovat, ale principiálně budou moci podnikatelé dostat sankci až pět set tisíc korun. A to dokonce opakovaně. U zaměstnanců, kteří mají povinnost testy podstoupit, to bude těch zmíněných padesát tisíc. Neznamená to ale, že se hned budou aplikovat ty největší sankce, ale bude tam i tato možnost a dopředu chci říct, že ve vymáhání budeme důslední a tvrdí,“ zahřměl z novin.

Tato pokuta může padnout opakovaně. Poprvé po 12. březnu, do kdy by měli být otestovaní všichni zaměstnanci velkých firem.

Pokud se některý majitel bude testování záměrně vyhýbat, pak v krajním případě může být jeho firma zavřena.

Pokuty bude udělovat policie nebo hygiena.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

22:11 Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

Sobotní večer je vysílání ČT 24 kompetně věnováno kauze ruského podílu na výbuchu muničáku ve Vrběti…