Havlová, Hřebejk, Hutka, Kocáb a další si naběhli. Podepsali petici proti Mladé frontě a obrátilo se to proti nim. Do akce se volá i Syndikát novinářů

09.08.2019 18:45 | Zprávy

MF Dnes přinesla sérii rozhovorů s několika osobnostmi, které se vyjadřovaly k 30. výročí sametové revoluce, jenže dva z těchto rozhovorů vzbudily pozornost tehdejších přímých aktérů dění. MF Dnes podle jejich názoru napomohla k šíření neověřených informací o listopadu 1989 a k oslabení odkazu sametové revoluce. Netrvalo to dlouho a Deník N zveřejnil petici proti tomuto seriálu rozhovorů, pod kterou jsou podepsáni Dagmar Havlová, Jan Hřebejk nebo třeba Jaroslav Hutka. K tomu se nyní vyjádřili člen Rady Českého rozhlasu Tomáš Kňourek a mediální analytik Jiří Fencl.

Havlová, Hřebejk, Hutka, Kocáb a další si naběhli. Podepsali petici proti Mladé frontě a obrátilo se to proti nim. Do akce se volá i Syndikát novinářů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Eliška Kaplicky s Dagmar Havlovou

„Tři nebo čtyři desítky osobností podepsaly protest "proti falšování historie", který je zaměřen vůči jednotlivému prostředku masové komunikace, konkrétně Mladé frontě Dnes. Ta si dovolila zveřejnit názory lidí, které v posledních letech příliš nezazněly. Za mediální nosič si petenti zvolili Deník N, jinak jej světu přiblížily pouze Parlamentní listy. Tři nebo čtyři je rozdíl. V textu se píše o čtyřech desítkách, na twitterovém účtu deníku pak o třech. Což by bylo jedno, kdyby se protestující nesnažili peskovat kvůli falšování jiné. Nejzajímavější na věci je, jak se tři nebo čtyři desítky osobností snaží dělat historii z událostí, které většina z nás či přímo zúčastněných pamatuje. Taková situace tu prostě je a nelze ji odestát. Listopadu se zúčastnili i ti, kteří dosud nebyli tolik slyšet. Třicet let staré události tak zatím nejsou předmětem historicko-ústavních fajnšmekrů, nýbrž stále živé diskuse. Každý může mít různé pohledy na interpretaci a zejména právo na výklad a na možnost jej sdělit veřejně. Říká se tomu svoboda projevu. Co se týká faktů, většina je jich dostatečně známá, došlo k předání moci, jak to trefně charakterizoval Petr Pithart. MF Dnes jako přímý nositel listopadové tradice se zcela legitimně a logicky rozhodl do všeobecné diskuse přispět,“ shoduje se Kňourek s Fenclem. 
 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …