Havlovu poslední plavbu zaplatí loďařské společnosti

30.12.2011 16:28

Plavbu s květinami, které lidé přinesli minulý týden k rakvi prezidenta Václava Havla, zaplatí společnosti Prague Boats, Pražská paroplavba a Gray Line. Pražská paroplavba poskytla přístaviště u Rašínova nábřeží a parník Vyšehrad, Prague Boats ostatní lodě doprovázející plavidlo s květinami a Gray Line se postarají o dopravu květin na loď.

Havlovu poslední plavbu zaplatí loďařské společnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Svíčky pro zesnulého Václava Havla
reklama

Výtvarník David Černý bude květiny na ponton aranžovat dnes kolem 17:00. Se stěhováním květin by mělo pomáhat asi dvacet dobrovolníků, které organizátoři ještě shánějí, řekl jeden z pořadatelů akce Michael Kocáb. Výběr květin a přesun z Pražské křižovatky by měl začít kolem 16:00. Asi padesátka organizátorů a Havlových známých se pak v sobotu nalodí na doprovodnou loď Lužnice, která s květinovým nákladem popluje celou trasu. Většina z pasažérů Lužnice ale podle Kocába zřejmě vystoupí po absolvování pražského úseku plavby a dále se budou na lodi střídat. Květiny poplují na pontonu taženém remorkérem.

Veřejnost si dnes do 18:00 může v kanceláři Pražské paroplavební společnosti v přístavišti na Rašínově nábřeží vyzvednout lístky na některou ze čtyř doprovodných lodí. Lístků, které jsou zdarma, je k dispozici asi 600. Organizátoři zatím rozdali necelou polovinu. Smuteční plavba pro veřejnost z Rašínova nábřeží k ostrovu Štvanice bude trvat asi hodinu. "Pak se lodě otočí, zatroubí a přistanou u Čechova mostu," řekl ředitel Pražské paroplavby Dušan Sahula.

V Děčíně květiny shodí do vody a nechají je Němcům

Podle plánu by loď s květinami měla první den dojet do Mělníka. V Ústí nad Labem zakotví 1. ledna a odpluje 2. ledna ráno. O Novém roce tam uctí Havlovu památku veřejnost a představitelé města s primátorem Vítem Mandíkem. Cílem plavby je Děčín, kde květiny organizátoři shodí do vody a nechají je odplout po Labi. Podle Kocába ale pořadatelé akce oddělí z květin a věnců všechny anorganické části a po řece pošlou jen květiny. "Je to domluvené s německou stranou, nevadí jim to," dodal.

Autorem myšlenky na květinovou plavbu je podle Kocába výtvarník Černý, který si v minulosti o pozornost řekl řadou provokativních instalací včetně růžového tanku na Smíchově či plastiky Entropa prezentující české předsednictví EU. "David Černý přišel s nápadem pustit květiny po vodě, to by ale skončily na prvním jezu, a tak jsme vycizelovali myšlenku prámu, na kterém by květiny pluly," řekl Kocáb.

Nápad podle Kocába vyplynul ze setkání asi deseti Havlových přátel s vdovou Dagmar Havlovou po soukromém pohřbu ve strašnickém krematoriu. "Viděli jsme fotografii z Pražské křižovatky, která byla plná květin a přemýšleli jsme, co s tím uděláme. Já jsem si to vzal na starost a na doporučení paní Havlové jsem zavolal Davidu Černému," řekl Kocáb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver o klenotu ČT: Žumpa. A věta Fridrichové, která ho dopálila nejvíc

10:02 Xaver o klenotu ČT: Žumpa. A věta Fridrichové, která ho dopálila nejvíc

Radní ČT Luboš Xaver Veselý přiblížil středeční zasedání Rady České televize. Zmínil objevení dalšíc…