Havlovy časy jsou dávno pryč, vzdychá disidentka z Kuby

20.11.2014 16:05

Disidenti ve světě cítí, že Havlovy časy, kdy česká politika tvrdě kritizovala diktátorské a autokratické režimy po celém světě, jsou pryč. Na názorové straně dnešních Lidových novin o tom píše jejich dopisovatel z USA Eduard Freisler. Vybral si k tomu citaci světoznámé kubánské blogerky Yoani Sánchezové.

Havlovy časy jsou dávno pryč, vzdychá disidentka z Kuby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotografie Václava Havla na budově Národního muzea

„Havlovy časy jsou dávno pryč,“ řekla prý dopisovateli zmíněná blogerka, která je považována za symbol nové generace kubánských disidentů. Blogerka prý narážela na politiku nynější české vlády a prezidenta směrem ke kubánským disidentům.

Havlova diplomacie je prý v ohrožení

Sánchezová do samizdatových elektronických novin s názvem 14/medio napsala sloupek, v němž popsala „Havlovu diplomacii“, která je podle ní v ohrožení.

Napsala, že v Havlových letech se česká vláda nebála tvrdě kritizovat diktátorské a autokratické režimy a čeští velvyslanci prý běžně zvali disidenty k návštěvám ambasád. Sánchezová přiznává, že tato „nekompromisní diplomacie“, kterou nazvala „českým postojem“, nebyla jen inspirací pro desítky kubánských disidentů, ale jeho záštita či podpora jim i dodala na mezinárodním renomé.

Český postoj údajně nahrazuje lhostejnost

Podle kubánské blogerky se dnes ale „český postoj“ vytratil a pomalu ho nahrazuje lhostejnost.

Podle Freislera si tohoto odklonu české vlády od odkazu Václava Havla všiml i prestižní deník The Washington Post a nazval jej „drastickým“. Listu, podobně jako jiným americkým médiím, neušly kontroverzní proslovy Miloše Zemana, kdy prohlásil, že se s Pekingem shoduje v otázkách Tibetu nebo Tchaj-wanu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Až vám budou v nedělním Newsroomu vysvětlovat, proč „nepustili“ video z útoku na Novém Zélandu... Takto to bylo doopravdy

20:32 Až vám budou v nedělním Newsroomu vysvětlovat, proč „nepustili“ video z útoku na Novém Zélandu... Takto to bylo doopravdy

Česká televize dnes zveřejnila upoutávku na nedělní Newsroom ČT24, v němž redaktorka Tereza Řezníčko…