Havlův knihovník Žantovský: Zeman se chová na Hradě jako okupant. Toto si nedovolil ani Husák

14.07.2017 17:48

Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský se ve svém komentáři pro server Echo24.cz vrátil ke strávenému víkendu v Krakově, kde se byl podívat na vystoupení k odkazu Václava Havla na Visegrádské letní škole.

Havlův knihovník Žantovský: Zeman se chová na Hradě jako okupant. Toto si nedovolil ani Husák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Žantovský

Ve svém textu pak srovnává Krakov s Prahou, starodávné hradiště Wawel s Pražským hradem. „Při více než hodinové procházce po Wawelu, který je rozměry, dispozicí i počtem turistů s Pražským hradem srovnatelný, však českého návštěvníka udeří do očí jeden nepominutelný rozdíl – nikde nenarazí na žádné zátarasy, bezpečnostní rámy, fronty otrávených turistů a desítky rozmrzelých policistů, kteří je kontrolují. Tím není řečeno, že tam žádná bezpečnostní opatření nejsou,“ konstatuje Žantovský. 

Následně pak poukazuje na omezený vstup na Pražský hrad, jenž se podle jeho slov neodvážili omezit ani prezidenti totalitního komunistického režimu. „Gustáv Husák musel kvůli svému jménu nečinně strpět i nešetrné vtípky o tom, že přítomnost prezidenta na Hradě se pozná podle toho, že je potrousené nádvoří a vycákaná kašna,“ poznamenal Žantovský a dodal, že po listopadu 1989 Hrad rozkvetl, Havel i jeho následovník Václav Klaus respektovali skutečnost, že prezident je na Hradě čestným hostem a dočasným obyvatelem, jehož úkolem je opatrovat a zvelebovat památku, která patří nám všem. „Pražský hrad není totiž jen sídlem prezidentského úřadu, ale je první na seznamu národních kulturních památek. Nepatří státu, nýbrž národu,“ podotkl Žantovský.

A začala kritika prezidenta Miloše Zemana, který se podle něj jako čestný host nechová. Chová se prý jako okupant. „Uzavřením přístupu na Hrad přes Matyášovu bránu, kudy po mnohá desetiletí vstupovaly jak hlavy států, tak obyčejní občané, vybudováním barikád ocelových plotů a bezpečnostních rámů, za nimiž bezmocně čekají dlouhé fronty, bráněním věřícím v přístupu na vánoční mši, násilným uzavřením Hradčanského náměstí a odkloněním veřejné dopravy pro klid návštěvníka z lidové Číny, přerušením cesty Jelením příkopem a současně velkopanským poskytováním hradních prostor pro trachtace svých nikým nezvolených a neprověřených pohůnků dává najevo své pohrdání dolními deseti milióny, jejichž prezidentem se kdysi prohlašoval,“ řekl rázně. A odmítl, že by se to vše dělo ve jménu bezpečnosti. 

Původní text ZDE.

„To nejmenší, co můžeme udělat, je vyžadovat od každého kandidáta na prezidentský úřad, aby se zavázal, že v případě svého zvolení nechá neprodleně přezkoumat bezpečnostní režim Pražského hradu a v maximální možné míře ho navrátí jeho původní podobě nedílného, otevřeného a pohostinného srdce hlavního města a českého národa. V případě Miloše Zemana je to už zbytečné,“ uzavřel.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vždyť ona chce zrušit ČT! Válka jede dál. Padají slova „styďte se“, ba hůře. A zastánci Kavčích hor slyšeli...

7:51 Vždyť ona chce zrušit ČT! Válka jede dál. Padají slova „styďte se“, ba hůře. A zastánci Kavčích hor slyšeli...

Jméno ekonomky Hany Lipovské jako nominantky vzbudilo z nějakého důvodu velký, a nikoliv pozitivní o…