Heger už ruší akutní lůžka: Podepíše o tom memorandum s Drábkem

28.04.2011 9:33

Jak si ministr zdravotnictví Leoš Heger ohledně optimalizace lůžkové sítě naplánoval, tak se také i stane. V léčebnách dlouhodobě nemocných totiž časem přibude tisíce lůžek. Při optimalizaci sítě zdravotních a sociálních služeb bude Heger spolupracovat s ministerstvem práce. Dnes o tom oba ministři – tedy Heger s Jaromírem Drábkem - podepíší memorandum.

Heger už ruší akutní lůžka: Podepíše o tom memorandum s Drábkem

Optimalizace lůžkové sítě by mělo proběhnout v souvislosti s rušením postelí s akutní péčí a jejich převáděním na péči následnou. Ministr Leoš Heger už před časem Radiožurnálu řekl, jak se bude o léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN) rozhodovat.

„Máme předjednáno s pojišťovnami, že budeme analyzovat jejich návrhy ohledně redukce sítě akutních lůžek tak, aby byly ve shodě s kraji. Tu věc předložíme K9 v nějaké už trochu konkrétnější podobě," uvedl Heger pro Radiožurnál.

Související:

 „Celý ten projekt by měl řešit optimální síť zdravotní a sociální péče a de facto by měl přispět k reformním změnám, které se připravují na obou ministerstvech," řekla pak v rozhovoru pro Radiožurnál poradkyně ministra práce a sociálních věcí Monika Válková.

Holmerová: Nechceme medicínu druhého řádu

Odborníci se ale podle zjištění Českého rozhlasu bojí, aby se z péče o dlouhodobě nemocné nestala levnější medicína druhého řádu.

"Jestliže by se ta lůžka pouze nějakým způsobem vyřadila - jako lůžka v méně vyhovujících objektech, méně vyhovujících nemocnicích, v uvozovkách pro méně vyhovující pacienty - to by bylo samozřejmě špatně," vysvětlila Radiožurnálu primářka Gerontologického centra v Praze Iva Holmerová.

Rozhlas připomenul, že rušení lůžek v nemocnicích není náhoda. Vynutila si to - i když nepřímo - nedávná protestní akce lékařů Děkujeme, odcházíme. Doktoři tehdy podali výpověď a hrozili odchodem, pokud nedostanou přidáno. Ministr Heger v souvislosti s tím začal uvažovat o zmiňovaném seškrtání části akutních nemocničních lůžek. Peníze na platy lékařů se ale mají ve zdravotnictví najít i díky jiným reformám a také úsporám při nemocničních tendrech.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Bordel děsnej, kdybyste viděli, jak se tlačej na funkce…“ Část poslanců žasne nad požadavky Bendy nebo Pekarové

4:52 „Bordel děsnej, kdybyste viděli, jak se tlačej na funkce…“ Část poslanců žasne nad požadavky Bendy nebo Pekarové

Mezi koalicí SPOLU, tedy ODS, lidovci a TOP 09 na straně jedné, a Piráty se Starosty na straně druhé…