Hejtman Karlovarského kraje Novotný chce na svůj post rezignovat. Prý v ČSSD ztratil podporu

18.11.2014 13:35

Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) se asi vzdá funkce. Ztratil prý podporu většiny členů ČSSD v kraji. V tiskovém prohlášení dnes ČTK sdělil, že dá přednost práci poslance a chce být neuvolněným členem krajské rady. Kdo by měl být jeho nástupcem, neuvedl. Jméno kandidáta nenavrhla ani okresní konference ČSSD Karlovarska, která Novotného vyzvala, aby si vybral jednu z funkcí.

Hejtman Karlovarského kraje Novotný chce na svůj post rezignovat. Prý v ČSSD ztratil podporu
Foto: Oficiální foto Josefa Novotného
Popisek: Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD).

„Ostatní účastníci, mí straničtí kolegové z Karlovarska, mě celé předcházející období podporovali a přáli si, abych setrval v obou funkcích, které nyní vykonávám - tedy ve funkci hejtmana i poslance. I přesto, že se za mé přítomnosti na konferenci o této věci nejednalo, cítil jsem, že v jejich postoji nastala změna. To se následně, po mém odchodu z konference, potvrdilo. Ztratil jsem podporu stranické většiny v kraji, bez které nelze vykonávat funkci hejtmana," konstatoval Novotný.

Většina hejtmanů, kteří se stali poslanci, si už vybrali

Předseda ČSSD na Karlovarsku Michal Riško ČTK řekl, že usnesení, které vyzvalo hejtmana, aby si z funkcí vybral jen jednu, nebylo náhlou změnou názorů členstva, ale vyplynulo z dlouhodobější diskuze uvnitř strany. „Podobné usnesení přijali i v Chebu. V podstatě to navazuje i na diskuzi, která probíhala po sněmovních volbách v celém Česku. Většina hejtmanů, kteří se stali poslanci, si vybrali a zůstali jen dva, kteří ne," uvedl Riško. Druhým hejtmanem, který si ponechal obě funkce, je Jiří Běhounek z Kraje Vysočina.

Změna postoje ČSSD prý souvisí s tím, že už nechce být lídrem pro krajské volby

O tom, kdo by Novotného mohl v čele kraje nahradit, se na konferenci nejednalo. Podle Riška má ale ČSSD dostatek schopných lidí, kteří se na funkce ve vedení města nebo kraje dlouhodobě připravovali.

Podle Novotného změna postojů členů ČSSD zřejmě souvisí s tím, že už nechce být lídrem kandidátky pro krajské volby 2016. „Protože chci dát prostor ostatním, aby dokázali, že chtějí a umějí pracovat pro náš region s takovým nasazením, jako pro něj pracuji já osobně," uvedl Novotný.

Novotnému prý uškodilo, že pomohl prosadit podporu dvěma nemocnicím

Podle něj jeho spolustraníci také asi negativně vnímají to, že pomohl prosadit finanční podporu nemocnicím v Sokolově a v Ostrově. „Usnesením karlovarské okresní konference ČSSD jsem byl vyzván, abych se rozhodl pro jednu ze svých funkcí, a to do 12. prosince 2014. Nemám problém to respektovat. Pokud jsem ztratil většinovou podporu ČSSD v kraji, tak preferuji práci poslance ve sněmovně a chci být neuvolněným (neplaceným) členem Rady Karlovarského kraje, abych mohl dokončit práci v regionu," uvedl Novotný.

„O mém dalším působení v Radě Karlovarského kraje rozhodne krajské zastupitelstvo a bude to souviset i s dalšími změnami v Radě Karlovarského kraje na základě koaliční smlouvy," dodal.

Podle koaliční smlouvy ČSSD a KSČM v kraji si v polovině funkčního období strany vymění takzvaný klouzavý mandát. Dosud měla v devítičlenné radě převahu KSČM s pěti radními, nyní se má poměr obrátit.

Novotný je hejtmanem Karlovarského kraje druhé volební období. Zároveň byl v posledních parlamentních volbách zvolen poslancem. Obě tyto funkce si přes tlak vedení strany ponechal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šéf TOPky udeřil Faltýnka do slabin. V Praze se chystá útok na největší baštu bosse ANO

16:38 Šéf TOPky udeřil Faltýnka do slabin. V Praze se chystá útok na největší baštu bosse ANO

Jiří Pospíšil se stává mocným hráčem pražské politiky. Poté, co dovedl TOPku na výsluní, kdy se tato…