Hejtmani si s ministry porozuměli. Skončila studená válka, řekl nám spokojený Hašek

26.02.2014 17:41

Spokojenost vyzařoval předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek po svém prvním jednání s novou vládou ve středu 26. února odpoledne. „Dnešní setkání s novou vládou bylo průlomové. Po šesti letech studené války mezi kraji a politickými vládami nový Sobotkův kabinet jednoznačně deklaroval připravenost na otevřenou komunikaci a maximální spolupráci s regiony,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz.

Hejtmani si s ministry porozuměli. Skončila studená válka, řekl nám spokojený Hašek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek
reklama

Anketa

Kdybyste byli poslanci, dali byste důvěru vládě Bohuslava Sobotky?

64%
32%
hlasovalo: 9236 lidí
Jihomoravský hejtman kvitoval i rychlost, s jakou se mohli hejtmani s novou vládou setkat. „Děkuji i za ostatní hejtmany, že jsme se s vládou mohli sejít tak rychle, jen týden po získání její důvěry v Poslanecké sněmovně. To je také příslib, že bere komunikaci s regiony maximálně vážně,“ sdělil Hašek.

Vláda a kraje udělají vše pro to, aby se nemusely vracet do Bruselu miliardy korun

Vláda s kraji bude v následujícím období řešit řadu problémů, o kterých byla řeč i na úvodní schůzce. „Mluvilo se o čerpání evropských fondů. Vláda a kraje chtějí společně udělat vše pro to, abychom nemuseli zbytečně vracet do Bruselu desítky miliard korun,“ sdělil jihomoravský hejtman. Kraje podle něj budou připravené pomoci centrální vládě s čerpáním peněz. A to na projekty v krajích, které jsou už připravené, ale v regionálních operačních programech na ně nezbyly peníze.

„Jinými slovy – máme v krajích připravené projekty, na které nebyly peníze. Nabízíme vládě, abychom z peněz, které by se jinak vrátily Bruselu, dofinancovali projekty v krajích,“ objasnil ParlamentnímListům.cz. „Nejedná se jen o projekty krajů, ale i měst, obcí, neziskového sektoru, třeba i podnikatelů,“ doplnil.

Stabilizace financování zdravotnictví: Veřejné zdravotnictví potřebuje pomoc co nejdříve

Dalším probíraným tématem byla stabilizace financování zdravotnictví. „Dozvěděli jsme se o materiálu, který předloží do vlády během několika týdnů. Ministr zdravotnictví a premiér nás seznámili s obsahem tohoto materiálu o stabilizaci financování zdravotnictví,“ informoval Hašek s tím, že mu hejtmani vyjádřili podporu. „Budeme chtít, aby příslušná opatření, případně návrhy zákonů, projednal Parlament co nejdřive. Není na co čekat, veřejné nemocnice a vůbec celý sektor veřejného zdravotnictví potřebuje pomoc co nejdříve,“ domníval se Hašek.

Jde podle jeho slov například i o kompenzaci za nevybírané poplatky. „Jde o částku v miliardách korun celkově v České republice,“ upřesnil ParlamentnímListům.cz.

Nová vláda podpoří regionální železniční dopravu

Vláda dle Haškových slov potvrdila závazek financování regionální železniční dopravy. „Platí memorandum podepsané v roce 2009. Což je velmi dobrá zpráva, neboť Nečasův kabinet toto memorandum neuznával. Každý rok jsme museli bojovat o peníze s ministrem Kalouskem. Nová Sobotkova vláda memorandum uznává, mluvili jsme dokonce o budoucím zákoně, který by vycházel z principu memoranda,“ zdůraznil hejtman Jihomoravského kraje. „Pro lidi to znamená, že se nemusí obávat rušení regionálních spojů v nějakém masovém měřítku. Regionální železniční doprava zůstane zachována,“ vysvětlil.

Česká pošta se bude muset chovat maximálně zodpovědně

Velkým tématem posledního období je rušení poboček České pošty, na které si stěžují zvláště menší obce. I o tomto ožehavém problému vláda se zástupci krajů diskutovala. „Vyzval jsem premiéra a vládu, aby nedocházelo k živelnému rušení poboček České pošty. Dostalo se mi ujištění, že nic takového neplánují. Česká pošta se jako státní podnik bude muset chovat maximálně zodpovědně. Věřím, že i na základě dnešního apelu hejtmanů nedojde k nějakému dramatickému rušení poboček České pošty zejména v menších obcích,“ sdělil Michal Hašek.

Příští setkání před prázdninami

Hejtmani se s vládou sejdou za několik měsíců, ještě před prázdninami. „Obsahem tohoto jednání bude příprava státního rozpočtu na rok 2015 a otázka sociálních služeb - jejich financování totiž má od 1. ledna 2015 přejít na kraje. A fungování integrovaného záchranného systému – to znamená policie, armády, hasičů profesionálních i dobrovolných, protipovodňových opatření,“ uvedl.

Kraje mají podle Haška maximální zájem na tom, aby IZS fungoval. „Chceme najít systémové financování pro policii i hasiče. Aby nedocházelo k tomu, co v minulých letech, kdy se snižovaly jejich počty. Hrozilo dokonce, že se budou zavírat hasičské stanice anebo obvodní oddělení policie. Věříme, že nová vláda něco takového nepřipustí,“ uzavřel pro ParlamentníListy.cz Michal Hašek, předseda Asociace krajů a hejtman Jihomoravského kraje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

15:22 Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ z…