Herec Martin Stropnický přemýšlí o Senátu. Třeba v barvách SZ

13.04.2012 7:40

V dohledné době se možná v politice objeví řada známých herců. Jde o populární osobnosti jako Martin stropnický či Ladislav Županič, kteří jsou připraveni kandidovat do Senátu. Nechtějí prý na politiku jen nadávat, ale aktivně ji ovlivňovat. Dokážou něco změnit? Stropnický dosud není rozhodnut, s čí podporou chce kandidovat, naproti tomu herečka Simona Chytrová, která chce vstoupit do politiky na krajské úrovni, má jasno. Zabojuje za VV, tuto stranu prý podporuje již dlouho.

Herec Martin Stropnický přemýšlí o Senátu. Třeba v barvách SZ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát
reklama

Herec a senátor Tomáš Töpfer (ODS) ještě stále není rozhodnutý, zda se v blížících se senátních volbách pokusí obhájit svůj post v horní komoře parlamentu. I kdyby se ale nakonec rozhodl, že už nebude kandidovat, do Senátu pravděpodobně přibydou jiní herci. Úmysl vstoupit do politiky oznámili např. Ladislav Županič, Martin Stropnický nebo Simona Chytrová. Dosáhnou stejného úspěchu jako populární četník Töpfer? Odpověď hledá dnešní Právo.

Úroveň politiky je dost nízko

Všechny zmíněné osobnosti spojuje jedna věc. Shodují se, že již nechtějí na politiku jen nadávat, ale aktivně pomoci v nápravě současného neutěšeného stavu. Stropnický se dosud nerozhodl, za koho bude kandidovat, ale je nakloněn spíše malým politickým stranám. Existuje možnost, že bude následovat svého syna Matěje k Zeleným. Má ale jednu obavu. Malé strany to mají v dnešní politice složité a to prý především kvůli nedůvěře, kterou budí Věci veřejné.

„Předloňské komunální volby ukázaly, že je poptávka po menších subjektech, navíc současná politika je dost nízko. Na druhou stranu je po zkušenosti s VV obtížné zakládat nové malé strany,“ míní Stropnický.

Nepříliš sdílný byl i jeho syn Matěj, který novináře odkázal na fakt, že stran rozhodne až ve vnitřních primárních volbách, koho do politického boje vyšle. Na druhé straně uvedl, že se s otcem nevedl zásadní politické spory s výjimkou umístění amerického radaru u nás, ale toto téma už je prý příliš vzdálené.

Cením si Bárty, dává peníze na kulturu i nadacím

Naproti tomu herečka Simona Chytrová, manželka režiséra Víta Olmera, chce kandidovat právě za VV, i když ne do Senátu, ale do zastupitelstva v Královéhradeckém kraji. Vede ji k tomu např. to, že si cení podpory, kterou faktický šéf VV Vít Bárta věnuje umění a nadacím.

„Jsem středově smýšlející, a když manžel točil film o investigativních novinářích, seznámila jsem se s Kačenkou Klasnovou. Do politiky jsem se dříve nepletla vůbec, ale nyní politikou žijeme, protože syn odešel studovat politické vědy,“ řekla Právu.

ODS a komunisté v Praze? Jedna velká rodina

Jak už ParlamentníListy.cz informovaly dříve, do Senátu se chystá kandidovat také herec Ladislav Županič a to jako nestraník s podporou ODS.

„Nikdy jsem nebyl v nějaké straně. Kandidaturu jsem si asi měsíc rozmýšlel. Jediný důvod, proč jsem do toho šel, je, že už mě nebaví nadávat, ničí to okolí i mě samotného. Také jsem názorově napravo od středu,“ řekl Právu Županič.

To ale neznamená, že by neměl k politice ODS výhrady. Zvláště k její pražské odnoži má velmi kritické připomínky, ale v obecné rovině politiku strany podporuje. O pražské radnici má ovšem jasno ještě z doby, kdy tam docházel jako ředitel karlínského divadla.

„Deset let jsem na pražský magistrát docházel jako ředitel karlínského divadla. Viděl jsem, že to tam byla jedna velká koaliční rodina, ODS, soc. dem. i komunisté,“ dodal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marii Benešové se lidsky nelze moc divit. Zasvěcený pohled na pozadí sporů s odcházejícím Zemanem

7:45 Marii Benešové se lidsky nelze moc divit. Zasvěcený pohled na pozadí sporů s odcházejícím Zemanem

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se rozhodl rezignovat na svůj post, končí k 30. červnu. Jeho od…