Herny: Města střízliví z prohibice

19.02.2016 11:32

Seminář o regulaci hazardu, který se tento týden konal ve Valašském Meziříčí naznačil, že města zvolna střízliví z halasně prosazované prohibice hraní na automatech. Především loni, v souvislosti s daňovou novelou zákona o hazardu, byla vybičována kampaň zejména proti kamenným hernám. Daňová novela, která platí od počátku letošního roku a postihla tvrdě provozovatele technických zařízení, umožnila další rozmach nelegálních provozovatelů hazardu, a to především zaváděním kvízomatů.

Herny: Města střízliví z prohibice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Herna, ilustrační foto
reklama

Na semináři přítomný místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) o prohibici nikdy žádné iluze neměl. „Reálný svět není žádné ideální místo. Takže prohibice není řešení. Vím to od řady starostů, kteří ji zavedli. Dnes se potýkají s nájezdem nelegálních provozovatelů hazardu, a to  zejména kvízomatů. Já jsem pro tvrdou jasně vymezenou regulaci,“ řekl Bartošek ParlamentnímListům.cz.

S Bartoškem se shoduje Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. „Já varuji všechny před prohibicí. Nic to nevyřeší. Pokládám sice stále za hlavní nebezpečí kamenné herny, ale zejména on-line hraní cílí na mládež mezi 15-17 rokem. Mezi sedmnáctiletými je dnes 30 % těch, kteří mají již zkušenost s hraním. To je hrozivé,“  řekl Vobořil. Společenské náklady na patologické hráčství, které podle něho bylo, je a bude existovat, odhaduje Vobořil na 5 miliard korun. A za pravdu mu dávají seriózní studie, zpracované například Centrem ekonomických a tržních analýz. Příkladem uvážlivého zástupce samosprávy v oblasti hazardu může být valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek. Již loni se radnice ve Valašském Meziříčí rozhodla, že se s problémem hraní seznámí zevrubně. „Tak závažná věc  musí být předmětem široké diskuse. Seminář jsme uspořádali proto, že jsme chtěli znát názory odborníků. Pečlivě se zabýváme zkušenostmi měst, které zavedly nulovou toleranci, ale i s těmi, kteří tomu nechali volný průběh. Já sám jsem pro rozumnou regulaci,“ říká starosta Valašského Meziříčí Stržínek.

Prezident SPELOS Petr Vrzáň oceňuje tento racionální přístup. Podle něho již bylo na čase, aby po několikaletém neúnavném vysvětlování a varování před černým trhem začala tyto argumenty vnímat i komunální sféra. „Byli jsme totiž první, kdo se znalostí provozu identifikovali důsledky přemrštěné regulace a varovali před nimi. Zpočátku jsme však naráželi pouze na aktivisty typu Matěje Hollana, kteří problematiku pojali toliko jako výtah k moci, anebo na politiky, kterým poslední vlak moci již ujel a za každou cenu potřebovali obrátit výhybku. Jako třeba budějovický exprimátor Thoma, který v roli  Mirka Dušína rozdupal naše podnikatele zavedením prohibice, protože se veřejnost měla zanedlouho dozvědět, že vlastně patří za katr. Dalším příkladem může být známý pučista hejtman Hašek, který káže prohibiční vodu, ale zasvěcení vědí, proč to vlastně dělá,“ doplnil Petr Vrzáň pro ParlamentníListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Josef Petrů
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská pod nátlakem politiků. Ještě před dnešní Radou ČT vyšel klíčový text. Komu bude horko?

15:27 Lipovská pod nátlakem politiků. Ještě před dnešní Radou ČT vyšel klíčový text. Komu bude horko?

„Odvoláním dozorčí komise není a ani nemůže být ohrožena nezávislost České televize,“ říká ekonomka …