Hidžábnice, máš smůlu. Ředitelka Kohoutová se nemusí omlouvat, potvrdil soud

19.09.2017 10:11

Pražský městský soud dnes projednal odvolání somálské dívky, která se domáhala omluvy a 60 tisíc korun od pražské Střední zdravotnické školy. Mladá žena tvrdí, že jí instituce zakázala nosit při vyučování muslimský šátek hidžáb. Odvolací soud však potvrdil verdikt obvodního soudu – škola se omlouvat nemusí, ani nemusí vyplatit požadovanou finanční částku.

Hidžábnice, máš smůlu. Ředitelka Kohoutová se nemusí omlouvat, potvrdil soud
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž
reklama

„Neexistuje právo povinně tolerovat náboženské symboly. Jde o případ politického náboženství. Žaloba byla podána nedůvodně. Nošení pokrývek hlavy je ve škole nespolečenské. Ostatní žáci taky nemohou nosit pokrývku hlavy,“ řekl soudce.

Škola tvrzení o nepřímé diskriminaci v přístupu ke vzdělání odmítá. Brání se mimo jiné tím, že cizinka vůbec nesplnila předpoklady pro to, aby se mohla stát její studentkou.

K argumentaci školy se v lednu přiklonil i obvodní soud, který žalobu zamítl. Soudkyně tehdy uvedla, že Ayan Jamaal Ahmednuurová nepředložila ke dni zahájení školního roku doklad o povolení k pobytu, a proto tedy studentkou školy vůbec nebyla.

Anketa

Ředitelka Kohoutová se nemusí omlouvat ,,hidžábnici". Souhlasíte s rozhodnutím soudu?

hlasovalo: 15692 lidí

Dívka tvrdí, že školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb. Původně prý přitom byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi. Ředitelka údajně nepřistoupila ani na alternativu, že by dívka měla při vyučování zahalený pouze krk.

Řád Střední zdravotnické školy zakazuje nošení pokrývek hlavy. Podle obvodního soudu nelze vyvodit diskriminační postup školy z toho, že její ředitelka dívce příslušné ustanovení řádu připomněla.

Ústav trvá na tom, že každá škola má právo stanovit pravidla odívání i omezit náboženskou svobodu, a to mimo jiné proto, že zajišťuje bezpečnost žáků a také zachování sekulárního školství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…