Historik přináší paralely pro současný stav EU: Z hydry neuděláte holubici, té je třeba usekat jedovaté hlavy. A někdo to dříve či později udělá

10.07.2016 14:21

HISTORIE A SOUČASNOST OČIMA VLASTIMILA VONDRUŠKY Evropská unie reagovala na Brexit zavedením emisních limitů na travní sekačky. To ve své pravidelné nedělní glose kousavě komentuje spisovatel a historik Vlastimil Vondruška s tím, že EU se reformovat nedá a jakékoli řeči na toto téma jsou jen vějičkou pro lid. Hydru nemůžete změnit v holubici míru, musíte jí useknout všechny její hlavy a i s jedovatými jazyky pohřbít hluboko pod zem. Héraklové neexistují jen v bájích, a proto se podle historika dříve nebo později takový objeví i v Evropě.

Historik přináší paralely pro současný stav EU: Z hydry neuděláte holubici, té je třeba usekat jedovaté hlavy. A někdo to dříve či později udělá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a historik Vlastimil Vondruška

Anketa

Který televizní ředitel byl nejlepší?

hlasovalo: 2580 lidí

Něco se nepovedlo, ale to nevadí, už víme, kdo za to může. Věřte tomu, nebo ne, ale v Evropě by bylo jako v ráji, pokud by nestál v čele Evropské komise Jean-Claude Juncker, zhýralec a opilec (já ho nikdy nepotkal, tohle se o něm píše). Najednou všichni politici vědí, že na svou funkci nestačí (je zajímavé, že to několik předešlých let nepostřehli) a že se pod jeho vedením stala řada chyb (které s blaženým hýkáním oslů, jako když je pán drbe za ušima, všichni politici ochotně implementovali do svého zemského zákonodárství).

Našel se obětní beránek. My starší si pamatujeme, že se v minulosti vždycky trestal jeden nebo dva politici za neschopnost všech ostatních. Neurodilo se obilí? Zavřeme tajemníka pro zemědělství. Není v obchodech dost banánů? Potrestáme ministra zahraničního obchodu. Že byly všechny tyhle neúspěchy výsledkem státní politiky, si nikdo nemínil připustit. A samozřejmě potrestáním odpovědných činitelů se nikdy nic nezměnilo. Jak říkám, našel se obětní beránek, lid dostal na stříbrném podnosu zrádcovu hlavu a mohl v opojení nad moudrostí svých vládců tančit autodafé.

EU reagovala na Brexit zavedením emisních limitů na travní sekačky

Evropská unie byla dlouho neomylná, na co sáhla, to byl podle ní skvělý úspěch inteligence a politické rozvahy. Jenže po řecké finanční krizi a okupaci části Evropy uprchlíky se Brexit stal poslední kapkou, kdy i bruselští vládci při své omezenosti pochopili, že je třeba udělat NĚCO. A tak vymysleli jako mantru heslo – zbavme se Junckera. Jenže jak se zdá, to asi evropským poddaným v tuhle chvíli stačit nebude, oslavný tanec na Junckerově hrobě mnoho lidí zjevně neuspokojí.

Neuspokojí je ani moudré kroky Evropské unie, kterými reagovala na Brexit zavedením emisních limitů na travní sekačky. Tím se jistě vyřeší mnohé! Náš europoslanec Jiří Pospíšil jako zpravodaj se navíc holedbal, že se mu podařilo původní návrh zmírnit (jak obdivuhodný příklad boje proti byrokracii). Nechápu pokrytectví politiků. Proč se vůbec toho všeho účastní, když nesouhlasí? Nebo v Bruselu zhloupli tak, že vůbec nepřemýšlejí, zda mají, nebo nemají souhlasit, jen plní příkazy. Ale aby si před námi, svými potenciálními voliči, pan Pospíšil uchoval dojem muže, který nás hájí, chlubí se tím, že zabránil zmrzačení ještěrky, které se místo čtyř nožiček useknou jen tři. Hodný muž, nemyslíte?

Evropu zaplavují hordy, které už ani nemarkýrují, že by utíkaly před válkou

Jenže je zřejmé, že ani Junckerova hlava, ani ještěrka, které jsme nechali jednu nožičku, prostý lid neuklidní. A tak politici věrni hesla „když nevíš, co dělat, slibuj!“ začali s upocenou vážností diskutovat o tom, že Evropská unie potřebuje reformy. Je třeba, aby se více otevřela voličům, aby lépe hájila zájmy prostého lidu, aby více naslouchala, aby ... Blá, blá, blá! Nastolili jsme ovšem TÉMA. O něm se dá žvanit donekonečna. Co politik, to jiný názor, co novinář, to jiný názor, a těch myšlenek, které budou mít analytici a pubertální představitelé think-thanků!

Je samozřejmé, že se nezreformuje nic, jen se budou konat tisíce impotentních summitů, seminářů, konferencí. Mediální prostor zaneřádí zástupy politiků, kteří se budou znovu a znovu vyjadřovat, co si oni myslí a jak to myslí dobře. Ale nestane se nic. Stejně jako se nestalo nic, když se do Evropy začali valit migranti, a v reakci na to se konaly summity, jejichž závěry se s hrůzyplnou pravidelností opakovaly, ale Evropu zatím dál zaplavovaly a zaplavují hordy, které už ani nemarkýrují, že by utíkaly před válkou. Prostě se chudí dali na pochod a my je máme živit (představu, že by tihle lidé pracovali, právě v těchto týdnech vyvracejí děsivé statistiky z Německa a Švédska). Politici neudělali vůbec nic a ta katastrofa v jejich režii pokračuje. Přes Středozemní moře denně přicházejí stejná množství jako loni.

Padesát tisíc úředníků se dobrovolně svého zlatého koryta nevzdá

Pokud se i podprůměrně inteligentní volič zamyslí nad tím, čeho všeho jsou schopny (lépe řečeno neschopny) bruselské vladařské elity, pak je závěr jednoznačný – Brusel se zreformovat nedá! Copak si může někdo myslet, že se padesát tisíc tamních úředníků vzdá dobrovolně svého zlatého koryta? Že se Evropská komise vzdá svých téměř feudálních privilegií? Že se politici vzdají moci, díky níž mohou otravovat život půlmiliardě obyvatel tohoto kontinentu?

Umíte si představit ten opojný pocit vlastní moci a důležitosti, pokud prosadíte emisní normy na travní sekačky nebo jinou zjevnou hloupost? Pokud by politici prosazovali něco rozumného, co lidé potřebují a chtějí, nebylo by to žádné vítězství. Udělali by jen to, co mají. Jenže skutečné vítězství, které hojí mindráky, je prosadit něco, co nemá smysl, lidé nepotřebují a nechtějí, ale politik „to dokáže“.

Mezi námi a Bruselem je hluboký příkop, v němž vše rozumné hyne

Ne, Evropská unie se reformovat nedá a jakékoli řeči na toto téma jsou jen vějičkou pro lid. Hydru nemůžete změnit v holubici míru, musíte jí useknout všechny její hlavy a i s jedovatými jazyky pohřbít hluboko pod zem. Héraklové neexistují jen v bájích. Dříve, nebo později se takový objeví i v Evropě.

Psával jsem, že je na nás, abychom se snažili svým dětem zajistit co nejlepší budoucnost tím, že budeme prosazovat rozum. Jenže mezi námi a Bruselem je hluboký příkop plný otrávené vody, v němž vše rozumné zjevně hyne. Už teď jsme dovolili zaplevelit náš svět regulacemi, předpisy, normami a myšlenkami, které otravují nejen nás, ale budou ještě dlouho otravovat i naše děti. Existovaly civilizace, které svým potomkům zanechaly díla Homérova, Ciceronova, Shakespearova, Goethova, které přijaly Deklaraci lidských práv, my svým potomkům zanecháme předpisy pro emise travních sekaček a dluhy.

Titul nominovaný na ocenění Nejkrásnější kniha roku 2015. Čtivá encyklopedie tradičních svátků, doplněná přehledem významných světic a světců a poutních míst. Se slevou 20 % možno objednat na: http://shop.mobaknihy.cz/knihy/cesky-lidovy-a-cirkevni-rok

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …