Historik přináší paralely pro současný stav EU: Z hydry neuděláte holubici, té je třeba usekat jedovaté hlavy. A někdo to dříve či později udělá

10.07.2016 14:21 | Zprávy

HISTORIE A SOUČASNOST OČIMA VLASTIMILA VONDRUŠKY Evropská unie reagovala na Brexit zavedením emisních limitů na travní sekačky. To ve své pravidelné nedělní glose kousavě komentuje spisovatel a historik Vlastimil Vondruška s tím, že EU se reformovat nedá a jakékoli řeči na toto téma jsou jen vějičkou pro lid. Hydru nemůžete změnit v holubici míru, musíte jí useknout všechny její hlavy a i s jedovatými jazyky pohřbít hluboko pod zem. Héraklové neexistují jen v bájích, a proto se podle historika dříve nebo později takový objeví i v Evropě.

Historik přináší paralely pro současný stav EU: Z hydry neuděláte holubici, té je třeba usekat jedovaté hlavy. A někdo to dříve či později udělá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a historik Vlastimil Vondruška

Něco se nepovedlo, ale to nevadí, už víme, kdo za to může. Věřte tomu, nebo ne, ale v Evropě by bylo jako v ráji, pokud by nestál v čele Evropské komise Jean-Claude Juncker, zhýralec a opilec (já ho nikdy nepotkal, tohle se o něm píše). Najednou všichni politici vědí, že na svou funkci nestačí (je zajímavé, že to několik předešlých let nepostřehli) a že se pod jeho vedením stala řada chyb (které s blaženým hýkáním oslů, jako když je pán drbe za ušima, všichni politici ochotně implementovali do svého zemského zákonodárství).

Našel se obětní beránek. My starší si pamatujeme, že se v minulosti vždycky trestal jeden nebo dva politici za neschopnost všech ostatních. Neurodilo se obilí? Zavřeme tajemníka pro zemědělství. Není v obchodech dost banánů? Potrestáme ministra zahraničního obchodu. Že byly všechny tyhle neúspěchy výsledkem státní politiky, si nikdo nemínil připustit. A samozřejmě potrestáním odpovědných činitelů se nikdy nic nezměnilo. Jak říkám, našel se obětní beránek, lid dostal na stříbrném podnosu zrádcovu hlavu a mohl v opojení nad moudrostí svých vládců tančit autodafé.

EU reagovala na Brexit zavedením emisních limitů na travní sekačky

Evropská unie byla dlouho neomylná, na co sáhla, to byl podle ní skvělý úspěch inteligence a politické rozvahy. Jenže po řecké finanční krizi a okupaci části Evropy uprchlíky se Brexit stal poslední kapkou, kdy i bruselští vládci při své omezenosti pochopili, že je třeba udělat NĚCO. A tak vymysleli jako mantru heslo – zbavme se Junckera. Jenže jak se zdá, to asi evropským poddaným v tuhle chvíli stačit nebude, oslavný tanec na Junckerově hrobě mnoho lidí zjevně neuspokojí.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…