Historik prozradil, čím naši politici v roce 1968 naštvali KGB. Tomu neuvěříte

22.08.2014 19:09

Únosy, diskreditace lidí, infiltrace. To byly některé úkoly, které dostali agenti KGB před vstupem do Československa v roce 1968. V Českém rozhlase o nich promluvil profesor Cambridgeské univerzity Christopher Andrew, který směl jako jediný člověk na světě prozkoumat tzv. Mitrochinův archiv.

Historik prozradil, čím naši politici v roce 1968 naštvali KGB. Tomu neuvěříte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vzpomínková akce před budovou Českého rozhlasu k připomenutí památky obětí vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v roce 1968
reklama

Mitrochinův archiv odhalil praktiky agentů KGB – a minulý měsíc ho odtajnila Velká Británie. Vasilij Mitrochin byl archivář KGB, který však při útěku na Západ vyvezl cenné materiály o činnosti sovětské tajné služby. Profesor Christopher Andrew směl jako jediný člověk zkoumat tento archiv.

„Pohnutky Vasilije Mitrochina byly stejné jako u jiných disidentů, ať už těch veřejných, nebo v jeho případě tajných. Bavíme se o lidech, kteří po tajném Chruščovově projevu v roce 1956 věřili v další destalinizaci. Doufali v socialismus s lidskou tváří,“ vysvětluje ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

„Ten se skutečně dostavil v podobě pražského jara roku 1968. Když ho zničily tanky Sovětského svazu a jeho spojenců z východního bloku, dospěli tito lidé k identickému závěru, že nemá cenu doufat v evoluci systému v tom smyslu, že by začal respektovat lidská práva. Jediné, co přicházelo v úvahu, bylo pokusit se tento systém svrhnout,“ dodává historik.

Dokumenty z archivu, které se týkají okupace v Československu, považuje Andrew za významné. „Materiály, které Mitrochin získal ohledně událostí v Československu, nejsou přesnější než jiné dokumenty, možná jsou jen trochu podrobnější. Opravdovou novinkou, která vyplynula z jeho poznámek, byl způsob, jakým KGB používala takzvané ‚nelegály‘. Na mysli máme důstojníky a agenty KGB, kteří využívali toho největšího možného utajení, kteří přijali nejen novou identitu, ale také národnost,“ popisuje.

Ohledně pražského jara se v materiálech například píše o tom, jak byla KGB naprosto pobouřena z návštěvy československé delegace v Moskvě. V odpadkových koších v hotelových pokojích totiž našla vyhozený poslední projev Leonida Brežněva.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…