Historik srovnal nacistické okupanty s chováním Rusů na Ukrajině

17.11.2022 18:45 | Ze sítí

V souvislosti s aktuálním výročím si podle historika Jindřicha Marka zaslouží pozornost mimo události listopadu 1989 i ty z roku 1939. Tehdejší dění by se podle něj dalo srovnat i s nynějšími zločiny spáchanými Rusy na Ukrajině. „To barbarství okupantů je stejné. S jakou arogancí vraždí a znásilňují ruští vojáci, tak se arogantně chovali i nacisté jako okupanti,“ řekl a upozornil, že i náš národ čelil genocidní aktivitě od německých okupantů v podobě upírání práva na vzdělání.

Historik srovnal nacistické okupanty s chováním Rusů na Ukrajině
Foto: Hana Brožková
Popisek: Česko si připomíná 17. listopad. Pieta před Hlávkovou kolejí

Historik a pracovník Vojenského historického ústavu Praha Jindřich Marek ve vysílání ČT24 podotkl, že výročí 17. listopadu je nyní dosti spojené především s rokem 1989 a je otázkou, zdali se dostává dostatečné pozornosti událostem z roku 1939. Obě výročí jsou ovšem zároveň dle něj dosti spojená, jelikož se v roce 1989 „navazovalo“ na připomínku roku 1939.

Hlavní problém nevidí v tom, že by se nyní události z listopadu 1939 připomínaly nedostatečně. „Horší je to u spoluobčanů a jejich historické paměti. Jednou z tragických událostí je srpen 1968 a podle reakcí velké části naší populace, jako kdyby se to nestalo. Fandí těm, kteří nás tenkrát zotročili a chtěli by zotročovat národy i dnes,“ upozornil. Dění roku 1939 se tak dle něj sice pozornosti dostává, otázkou však je, „jakou má paměť české obyvatelstvo“.

Při připomínce tehdejšího dění za německé nacistické okupace by se podle historika v souvislosti s dneškem a s ruskou invazí na Ukrajině dalo poukázat na důležitost toho, že „se nemá ustupovat zlu“. „To barbarství okupantů je stejné. S jakou arogancí vraždí a znásilňují ruští vojáci, tak se arogantně chovali i nacisté jako okupanti. Už jen to, že zavřeli vysoké školy a jednomu národu upřeli – několik generacím – vysokoškolské studium. 15 tisíc studentů nemohlo pokračovat ve studiu na vysoké škole a šest dalších ročníků nemohlo být naplněno. To lze považovat za genocidní akt okupantů, protože národu upírali právo na vzdělání.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Skutečný vůdce. Modla uklízeček.“ Jedna fotka Zelenského stačila

14:31 „Skutečný vůdce. Modla uklízeček.“ Jedna fotka Zelenského stačila

Volodymyr Zelenskyj má v Česku nabitý program. Doprovodil svou ženu Olenu na konferenci o zdravotnic…