Historik z totalitního ústavu srovnal Rusko s nacisty. Ctí prý jen sílu a vyčleňuje homosexuály

13.03.2014 15:34

Varování před ukrajinskými radikály, kteří se nezřídka hlásí k odkazu Stepana Bandery, jehož lidé mají na svědomí i životy volyňských Čechů, jsou prý výplodem ruské propagandy. V rozhovoru pro deník Insider to tvrdí David Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Historik z totalitního ústavu srovnal Rusko s nacisty. Ctí prý jen sílu a vyčleňuje homosexuály
Foto: Petr Blahuš
Popisek: Banderovská hospoda ve Lvově
reklama

Historik Svoboda považuje „banderovštinu“ za součást „démonologického slovníku ruské propagandy“. „Pro Moskvu je Bandera symbolem nenávistné zvlčilosti, barbarských zločinů a nacistické okupace. A mám-li to říct ještě ostřeji – až zvířecí nenávisti k sovětským výdobytkům, k sovětským lidem, k sovětské Ukrajině,“ tvrdí.

Ultrakonzervativní a nacistické Rusko

Místo ukrajinských neonacistů bychom se podle něho měli bát Ruska. „Dnešní Rusko vyznává až ultrakonzervativní hodnoty. Tohle Putinovo Rusko ostrakizuje homosexuály. Tohle Putinovo Rusko ctí hrubou sílu, která nešetří ani ženy, jak o tom svědčily záběry ze Soči, kdy kozácká hlídka seřezala býkovcem protestující a nikoho neohrožující mladé dívky. Pokud bych to měl přehnat a použít Putinovy propagandistické finty, tak řeknu, že nacistické je Rusko a nikoliv vzbouřená Ukrajina,“ prohlásil v rozhovoru.

Přitom sám připouští, že byl Bandera terorista. „K parlamentnímu způsobu boje se podle Bandery snižovali jen zdegenerovaní demokraté nebo slaboši, kteří nikdy ničeho nedosáhli. On dokonce násilí v boji za osvobození vlasti heroizoval. Očistný osvobozovací účinek mělo podle Bandery pouze násilí, ale také teror,“ uvedl Svoboda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …