Hlasovali pro kvóty, a teď proti nim brojí. Telička se na dotaz čtenářky pustil do koaličních partnerů

15.05.2015 14:32

Čtenářka ParlamentníchListů.cz poslala přes jeho profil dotaz na europoslance Pavla Teličku (ANO) ohledně povinných kvót Evropské unie. Zajímalo ji, jestli jsou tyto kvóty dopředu dané, nebo jestli je ještě můžou změnit vlády členských států. Dotaz také padl na časové úskalí i na to, jaký názor zastává sám europoslanec.

Hlasovali pro kvóty, a teď proti nim brojí. Telička se na dotaz čtenářky pustil do koaličních partnerů
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Pavel Telička

Europoslanec, který byl do parlamentu Evropské unie zvolen loni v květnu, čtenářce odpověděl, že kvóty musí opravdu ještě odsouhlasit vlády členských států, a to tzv. dvojí většinou. „Není zapotřebí jednomyslnosti. Půjde o návrh Evropské komise, který je již prakticky připraven k projednání. Délku ale nedokážu odhadnout, protože žádná lhůta není pro tento účel v Radě daná. Domnívám se ale, že půjde o pár měsíců,“ sdělil europoslanec na svém profilu čtenářce.

Telička dále zmínil, že návrh v Radě EU pravděpodobně získá potřebnou většinu. „Můj názor na kvóty je dobře znám, neboť s ostatními poslanci evropského parlamentu za ANO a jedním za ODS jsme hlasovali proti předmětné rezoluci povinné kvóty obsahující,“ a dodal, že někteří jeho kolegové dříve hlasovali pro kvóty, ale teď proti nim brojí. Řešení bude podle Teličky složité a dlouhodobé. „Když došlo k pádu některých režimů, a přiznejme si, že jsme toto podporovali, tak po plánu A nebyl připravený k efektivní realizaci plán B. V zemích jako je Sýrie, ale i v dalších, nejsou funkční vládní orgány a orgány veřejné správy. Země jsou de facto v rozkladu. Jen v Sýrii je mimo svůj domov 7,5 mil. uprchlíků. Tisíce lidí jsou zabíjeny, mnozí žijí v uprchlických táborech v nelidských podmínkách. To je více než živná půda pro organizovaný převaděčský zločin,“ pokračoval Telička.

Na závěr někdejší diplomat dodal, že Evropská unie bude muset zefektivnit společnou zahraniční a bezpečnostní politiku, a také lépe cílit svoji rozvojovou pomoc a pomáhat při budování funkční administrativy některých zemí, či spolupracovat s jejich sousedy. „EU musí posílit svoji humanitární politiku, řádně implementovat tzv. dublinský systém a neobejde se ani bez určité harmonizace a koordinace azylových politik,“ pokračoval Telička ve výčtu nutných operací.

„Dále bude zapotřebí potírat nelegální migraci, ale lépe regulovat migraci legální, předsunout a výrazně posílit své kapacity ve Středozemním moři, tvrdě bojovat s organizovaným zločinem. To vše ale nezabrání určitému počtu imigrantů. Na ty se budeme muset připravit, vytvářet kapacity, vést tolik potřebnou veřejnou diskusi a především pracovat na efektivní integraci těchto lidí do společnosti. Mnohá opatření budou rozpracovávána na úrovni EU, zdaleka nejde jen o kvóty,“ řekl Telička na závěr.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd

MUDr. Ladislav Václavec byl položen dotaz

Zdraví máme jen jedno

Pane senátore, hlasoval jste pro senátní novelu zaměstnávání zahraničních zubařů u nás. Tito studenti medicíny, možná lékaři mají pracovat pod dohledem českého l=kaře, který asi podle vás nemá co na práci a tak bude dohlížet. Bez řádně ukončené zkoušky z českého jazyka a slevovat z náročnosti aproba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Markéta? Ne nejostřejší tužka v penále, ale skromná. Zato teď.“ Pekarové zatápějí exčlenové TOP 09

16:44 „Markéta? Ne nejostřejší tužka v penále, ale skromná. Zato teď.“ Pekarové zatápějí exčlenové TOP 09

Odvolání Heleny Langšádlové mělo být důsledkem panického strachu Markéty Pekarové z bývalého předsed…