Hlavě státu nadávají, že dělá svou práci, a přitom do zahraniční politiky fušuje kdejaký starosta. V Klausově zámečku jsou z toho znechuceni

13.09.2019 12:45

Spolupracovník českého prezidenta Václava Klause Jiří Weigl se v kontextu s bouří, kterou vyvolal prezident Miloš Zeman svými výroky o Kosovu a záměru jednat o zrušení uznání jeho suverenity naší zemí, rozepsal o bídě české zahraniční politiky. Zeman, coby hlava státu je podle jeho slov zcela oprávněn provádět vlastní zahraniční politiku a spíše než starostové, má právo korigovat oficiální postoje vlády.

Hlavě státu nadávají, že dělá svou práci, a přitom do zahraniční politiky fušuje kdejaký starosta. V Klausově zámečku jsou z toho znechuceni
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jiří Weigl

Fakt, že se ve chvíli fatální srbské národní krize česká oficiální politika od svého tradičního, historického přítele a spojence Srbska zbaběle odvrátila a podpořila amputaci jeho historické kosovské součásti, je věc, o níž se ani podle Weigla Zemanovým zavilým odpůrcům nechce příliš nahlas hovořit a obhajovat ji. „Paralela s naším Mnichovem, oddělením Sudet a zbabělým chováním našich tehdejších spojenců vůči nám je více než zřejmá,“ dodává.

V návaznosti na to, že se kvůli tomu ozývá ostrá kritika kvůli porušování Ústavy a nabourávání oficiální české zahraniční politiky hlavou státu, protože za ní má odpovídat vláda, Weigl podotýká, že „naše země de facto už dlouho žádnou jednotnou vlastní, zahraniční politiku nemá“

„Dávno si ji zprivatizovali jednotliví politici a vztahy vůči zahraničí používají v rámci vnitropolitického boje ve svůj osobní nebo stranický prospěch bez velkého ohledu na zájmy země,“ míní Weigl.

„A tak můžeme s úžasem sledovat, jak někteří pražští starostové mohou svévolně vyvolávat a vytvářet zahraničně-politické krize a ničit pracně budované vztahy s významnými zeměmi jenom tak, z vlastního zájmu a rozhodnutí, a vláda, která za zahraniční politiku odpovídá, se zmůže pouze na prohlášení, že nemůže nic dělat, protože starostové mají mandát od svých voličů, a tak prý si mohou dělat, co chtějí,“ glosuje situaci Weigl s tím, že média tomu ještě tleskají.

Je-li tomu tak, je Weigl toho názoru, že prezident republiky, který v přímé volbě získal ze všech politiků nejvyšší počet hlasů, podle Ústavy „zastupuje stát na venek“ a v zahraniční politice má zásadní kompetence, je v této logice zcela oprávněn provádět vlastní zahraniční politiku a spíše než starostové má právo korigovat oficiální postoje vlády, obzvláště ve věci tak sporné, jakou byl hanebný postoj minulých českých vlád ke kosovské krizi a jejímu řešení.

V české politice, bohužel, není ochota domluvit se na zahraniční politice, která by vycházela z českých národních zájmů, a ne z parciálních priorit jednotlivců a stran. „Taková odvaha a odpovědnost bohužel tradičně chybějí,“ uzavírá Weigl.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bomba: Xaver vypustil utajované VIDEO semináře o financování ČT. Trapné ticho, výmluvy, chybějící sumy

7:55 Bomba: Xaver vypustil utajované VIDEO semináře o financování ČT. Trapné ticho, výmluvy, chybějící sumy

Moderátor internetové televize XTV Luboš Xaver Veselý, který se před nedávnem rozhodl zaměřit na hos…