Hledat nové způsoby pomoci, vyzval Pavel na tiskovce s Macronem. Včetně možné přítomnosti na Ukrajině

05.03.2024 18:12 | Monitoring

Prezident Petr Pavel v úterý jednal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, který je na návštěvě v Praze. Macron minulý týden prohlásil, že si umí představit přítomnost vojáků evropských zemí na Ukrajině. Pavel s ním souhlasí, že je třeba diskutovat nové možnosti pomoci Ukrajině, včetně přítomnosti vojáků, kteří by tam vedli výcvikové mise. „Nejde o vyslání bojových jednotek, ale o formách asistence a nebojovém angažmá.“

Hledat nové způsoby pomoci, vyzval Pavel na tiskovce s Macronem. Včetně možné přítomnosti na Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident republiky Petr Pavel

Na summitu v Paříži minulý týden Emmanuel Macron nevyloučil zapojení vojáků NATO na Ukrajině, což mimo jiné odmítl i premiér Petr Fiala. Podle prezidenta Petra Pavla bychom ale tuto možnost neměli vylučovat, nesmí se však jednat o bojové jednotky a přímé nasazení v boji.

„Jsem pro to, abychom hledali nové způsoby včetně pokračující diskuse o možné přítomnosti na Ukrajině,“ řekl český prezident a zdůraznil, že nehovoří o vyslání bojových jednotek, ale o určitém nebojovém angažmá ve formě asistence.

„Neomezujme se tam, kde nemusíme,“ uvedl s tím, že Evropa musí hrát větší roli při odstrašení Ruska.

Konkrétně by se podle Pavla mělo jednat o výcvik přímo na území Ukrajiny, což neporušuje žádná mezinárodní pravidla. „Je naprosto identické, pokud budou ukrajinští vojáci absolvovat výcvik se západními instruktory v jejich domovských zemích, nebo přímo na Ukrajině. Ukrajina, přestože napadená, je stále suverénní zemí,“ prohlásil Pavel.

arm. gen. v.v. Ing. Petr Pavel, M.A.

  • BPP
  • Profil není převzatý, články vkládá redakce.
  • prezident České republiky

„Je to jenom na nás, jakou formu asistence zvolíme,“ dodal český prezident.

Emmanuel Macron po jednání prohlásil, že Evropa by neměla mít poraženecké myšlenky a musí zvažovat nové přístupy v pomoci Ukrajině. Podle Macrona není možné každý den neustále pomýšlet na vlastní strategické meze vůči Rusku, které přitom rozpoutalo tuto válku a žádné meze nemá.

„Zeptejte se prezidenta Putina, co je připraven neudělat. Kdo rozpoutal válku na Ukrajině? Vladimir Putin. Kdo hrozí jadernou zbraní? Prezident Putin. Jaké jsou jeho strategické meze?“ prohlásil francouzský prezident s tím, že evropské země nemohou stále jen spekulovat nad případnou reakcí Ruska, ale musejí ukázat vlastní sílu a rozhodnost.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

,!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekudli , 05.03.2024 18:44:15
Macron je vzteky bez sebe protože mu rusové zlikvidovali v lednu 60 žoldáků v Charkově. Teď jezdí po Evropě a scháním užitečné idioty kteří by šli bojovat s Ruskem. Náš pán jeneral by je tam poslal, jenže to chce obalit výmluvou že budou jen poradci a opraváři. Kdopak mu asi uvěří. Jsme pár vteřin před dvanáctou je třeba aby lid zasáhl, aby nás paní politici nezatahli do války.

|  15 |  0

Další články z rubriky

Zaplatíte 150 Kč, Stardance si pořád nepustíte. Srovnání ČT s Voyo, iPrima nebo HBO Max

7:25 Zaplatíte 150 Kč, Stardance si pořád nepustíte. Srovnání ČT s Voyo, iPrima nebo HBO Max

Málo obsahu za hodně peněz – tak se jeví v porovnání s konkurenčními službami nabídka filmů, seriálů…