Hnědá záře nad Evropou, to je aktuální hrozba

23.10.2011 14:35

Nejen v Evropě, ale napříč celým světem začínají zuřit nepokoje. Lidé jsou nespokojení, nevěří ve vlastní národy a státy. Chtějí globální změnu. Takové časy jsou výrazně nakloněny nástupu ideologií a diktátorů. Čekat nás tak klidně může "hnědá záře".

Hnědá záře nad Evropou, to je aktuální hrozba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod proti Romům
reklama

"Globální demokracie zažívá deficit," řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce filosof Václav Bělohradský. A může si za to sama. "Každý musí nést svůj podíl odpovědnosti za svá špatná rozhodnutí," doplnil generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka. "Nemohu jenom inkasovat zisky a socializovat ztráty ze špatných rozhodnutí, jak k tomu dochází teď."

Evropa je v procesu protestů a musí se vrátit ke svým kořenům. Jinak hrozí, co už jednou zažila. "Nemusí to být zrovna pán s knírkem," vzpomínal francouzský politolog Jaques Rupnik, kterak naposledy zoufalá Evropa vyplodila Hitlerovské Německo a druhou světovou válku. "Může to být úplně jiný pán nebo organizace. Ale výsledek bude stejný. Hnědá záře nad Evropou, to je aktuální hrozba."

Evropo, vrať se ke kořenům

Společností se totiž i dnes šíří pocit nerovnosti, nespokojenost a jakési morální rozhořčení, které začíná být neúnosné. "Jediné řešení stávající situace je v evropské rovině," zdůraznil Rupnik. "Společná evropská odpověď je tou možností něco ovlivnit. Je třeba národní politiku propojit s tou evropskou."

"Evropská unie, potažmo eurozóna je jako rodina, která si vzala za závazek obléknout si ty samé šaty," parafrázoval závazek přijetí eura Kysilka. "Později se ale ukázalo, že jsou ty šaty pro někoho příliš volné a pro někoho zase příliš těsné." Evropa na to zkrátka nebyla připravena a měla by se vrátit ke kořenům. K základním pilířům, které je třeba dopilovat.

"Volný pohyb zboží, služeb, práce a kapitálu, to byly jedny ze základních pilířů EU, ale ukázalo se, že nejsou dostatečně pevné a vyrostlé. Je třeba se k nim vrátit a nechat je dorůst," poznamenal Kysilka. Návrat k podstatě demokracie, pevné a jasné v pravidlech, nikoli k totalitarismu, to je klíč.

Čtěte také:

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

9:08 Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

Hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), které bojuje za ochranu, o sobě dalo opět vědět…