Hodování Bakalových manažerů v OKD. Příjmy se počítají ve stovkách milionů

25.10.2019 8:15

Teprve dva roky je společnost OKD spojená se Zdeňkem Bakalou v rukou státu. Podnikatel ji přivedl ke krachu a stát spustil záchrannou operaci. Ještě před tím, než se společnost ocitla v insolvenci, si však Bakalovi manažeři vypláceli luxusní platy. Jen ředitel Klaus-Dieter Beck si podle informací pátečních Lidových novin přišel na 542 milionů.

Hodování Bakalových manažerů v OKD. Příjmy se počítají ve stovkách milionů
Foto: OKD
Popisek: OKD

Společnost OKD dlouhé roky prosperovala a podnikatel Zdeněk Bakala mohl být spokojen. Přišel však den, kdy ceny uhlí začaly padat a společnost se ocitla v problémech. Nakonec nebyla schopna splácet své dluhy a skončila v insolvenci.

Zdá se však, že to je jen část příběhu. Pět nejvýše postavených členů společnosti si během pár let přišli na víc než miliardu korun na platech. Dokládá to posudek Znalecké společnosti s.r.o., který si nechali vypracovat členové sněmovní vyšetřovací komise k OKD. Přestože jde o neveřejný dokument, deník ho získal a cituje z něj.

Přestože vedení společnosti muselo vědět, že se blíží problémy, její šéfové si i krátce před pádem firmy vypláceli královské platy. Jen ředitel Klaus-Dieter Beck si přišel v letech 2008 až 2013 na 542 milionů.

„Druhým v pořadí byl Ján Fabián, který byl místopředsedou představenstva a pozdějším Beckovým nástupcem. Ten si za šest let vydělal 166 milionů korun. Třetím nejštědřeji placeným manažerem byl obchodní ředitel společnosti a syn někdejšího majitele dolů Petr Otava. Jeho příjmy z OKD se vyšplhaly na bezmála 140 milionů,“ uvedl deník, který prý tři zmíněné pány požádal o vyjádření, ale žádného se nedočkal.

Není bez zajímavosti, že Klaus-Dieter Beck, který vedl společnost od roku 2007, si v roce 2008 přišel na 193 milionů korun, čímž trumfnul i tehdejšího ředitele polostátního gigantu ČEZ Martina Romana.

Zmínění manažeři dostali OKD podle insolvenčního správce OKD Lee Loudy do situace, ve které firma dlužila 23 miliard. O své peníze se přihlásilo 550 věřitelů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

22:22 Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

Silné reakce na sociálních sítích budí příspěvek jednoho z neurointenzivistů směrem k neočkovaným. Z…