Hodování Bakalových manažerů v OKD. Příjmy se počítají ve stovkách milionů

25.10.2019 8:15

Teprve dva roky je společnost OKD spojená se Zdeňkem Bakalou v rukou státu. Podnikatel ji přivedl ke krachu a stát spustil záchrannou operaci. Ještě před tím, než se společnost ocitla v insolvenci, si však Bakalovi manažeři vypláceli luxusní platy. Jen ředitel Klaus-Dieter Beck si podle informací pátečních Lidových novin přišel na 542 milionů.

Hodování Bakalových manažerů v OKD. Příjmy se počítají ve stovkách milionů
Foto: OKD
Popisek: OKD

Společnost OKD dlouhé roky prosperovala a podnikatel Zdeněk Bakala mohl být spokojen. Přišel však den, kdy ceny uhlí začaly padat a společnost se ocitla v problémech. Nakonec nebyla schopna splácet své dluhy a skončila v insolvenci.

Zdá se však, že to je jen část příběhu. Pět nejvýše postavených členů společnosti si během pár let přišli na víc než miliardu korun na platech. Dokládá to posudek Znalecké společnosti s.r.o., který si nechali vypracovat členové sněmovní vyšetřovací komise k OKD. Přestože jde o neveřejný dokument, deník ho získal a cituje z něj.

Přestože vedení společnosti muselo vědět, že se blíží problémy, její šéfové si i krátce před pádem firmy vypláceli královské platy. Jen ředitel Klaus-Dieter Beck si přišel v letech 2008 až 2013 na 542 milionů.

„Druhým v pořadí byl Ján Fabián, který byl místopředsedou představenstva a pozdějším Beckovým nástupcem. Ten si za šest let vydělal 166 milionů korun. Třetím nejštědřeji placeným manažerem byl obchodní ředitel společnosti a syn někdejšího majitele dolů Petr Otava. Jeho příjmy z OKD se vyšplhaly na bezmála 140 milionů,“ uvedl deník, který prý tři zmíněné pány požádal o vyjádření, ale žádného se nedočkal.

Není bez zajímavosti, že Klaus-Dieter Beck, který vedl společnost od roku 2007, si v roce 2008 přišel na 193 milionů korun, čímž trumfnul i tehdejšího ředitele polostátního gigantu ČEZ Martina Romana.

Zmínění manažeři dostali OKD podle insolvenčního správce OKD Lee Loudy do situace, ve které firma dlužila 23 miliard. O své peníze se přihlásilo 550 věřitelů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ruská kolona měla na Václaváku většinu, soudí poslankyně Decroix. Demonstrace nevadí, ale musí být v souladu s demokracií

12:20 Ruská kolona měla na Václaváku většinu, soudí poslankyně Decroix. Demonstrace nevadí, ale musí být v souladu s demokracií

„Dítě Evropy“, poslankyně Eva Decroix (ODS) opět označila účastníky protivládních demonstrací za „ru…