Hospodaření Středočeského kraje se zhoršuje, tvrdí ODS

28.06.2012 17:09

Hospodaření Středočeského kraje se stále zhoršuje, tvrdí opoziční ODS. Schodek za loňský rok přesáhl 440 milionů a alarmující je zejména stav krátkodobých závazků, řekl dnes novinářům místopředseda krajského finančního výboru Jan Skopeček (ODS). Vedení kraje kritiku odmítá a poukazuje na to, že čerpá úvěr dojednaný za krajské vlády ODS a žádnou novou půjčku si nebralo. Půjčené finance jsou podle hejtmanství nyní dokonce levnější než vlastní peníze kraje.

Hospodaření Středočeského kraje se zhoršuje, tvrdí ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Skopečka znepokojil závěrečný účet za loňský rok, který dnes dostali na stůl krajští zastupitelé. Kraj si loni půjčil 770 milionů korun. "Zapojení úvěru není chybná věc, je to standardní operace, kdy se rozpočet vyrovná," podotkl krajský ekonomický náměstek Marcel Hrabě (ČSSD).

Rozdíl 12 miliard

Varovný je podle Skopečka zejména pohled na stav krátkodobých závazků, který z minulého účetního období narostl z 405 milionů na zhruba 12,6 miliardy korun. Z toho dodavatelské závazky vzrostly ze 120 na více než 300 milionů Kč. "Je to pokračování schodkového hospodaření z minulých let. Kraj vydává více peněz, než jaké jsou jeho příjmy. Děsí nás trend, který byl v posledních letech nastaven," prohlásil Skopeček.

Hrabě ale tvrdí, že jde o přijaté transfery, které kraj nestačil poslat dál. "Je tam rozdíl 12 miliard. Je to ale záležitost, která je čistě účetní. Odbor školství nestačil v roce 2011 zaúčtovat peníze, které přišly ze státního rozpočtu. Ty peníze se nikde neztratily," namítl náměstek.

Přiznal nicméně, že má obavy z dalšího vývoje daňových příjmů. Jedná nyní o situaci s bankou, nový úvěr si ale kraj podle Hraběte brát rozhodně nechce. Komerční banka, která je největším věřitelem středočeského hejtmanství, se na kraj obrátila po zatčení bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), stíhaného kvůli přijetí úplatku. A to kvůli zajištění čtyřmiliardového úvěru, který hejtmanství čerpá. Podle Hraběte šlo o logický krok. "Jednání směřuje k našim závazkům a tomu, jak jim do budoucna kraj bude schopen dostát," uvedl náměstek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

18:00 Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

Spisovatel a bývalý senátor Jaromír Štětina na twitteru osočil předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou-…