Hra na hodného a zlého estébáka. Aspoň už víme, kdo kam patří, je spokojen Nečasův exporadce, píšící pro Šafrovo forum

25.11.2017 20:12

Komentátor deníku Forum24.cz a bývalý poradce Petra Nečase Jiří Sezemský se vyjádřil k nezvolení Petra Fialy (ODS) místopředsedou Poslanecké sněmovny.

Hra na hodného a zlého estébáka. Aspoň už víme, kdo kam patří, je spokojen Nečasův exporadce, píšící pro Šafrovo forum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala
reklama

„Hlasovací mašinerie babišovců, komunistů a okamurovců nepodpořila předsedu ODS Petra Fialu ve volbě místopředsedů Sněmovny, přestože se hnutí ANO dušovalo, že ctí poměrné volební zastoupení. Andrej Babiš mezitím téhož předsedu vyzývá, aby s ním složil vládu. Připomíná to hru na hodného a zlého estébáka,“ poznamenal úvodem Sezemský. Podle něj šlo o nedůstojné divadlo. 

Podle jeho slov se v současné době nenacházíme v normální situaci, i když se mnozí tváří, že tomu tak není a současné poměry považují za standardní. To však podle Sezemského bohužel tak není. 

„Půdorys nové Sněmovny dává tušit, že ještě nikdy v polistopadové historii nedostalo prostor tolik zastánců marketingového populismu a extremismu. Parlamentní znalci považují současné složení Sněmovny za nejméně přátelsky naladěné vůči principům obrany svobody, parlamentní demokracie a právního státu,“ podotkl pro server Forum24.cz Sezemský se slovy, že ještě nikdy nebyl mezinárodní kredit České republiky v takovém ohrožení. 

Původní text ZDE.

A varuje i před prezidentskou volbou, v níž podle něj hrozí, že by tento blok mohl být doplněn současnou hlavou státu, kterou vítají raději na Východě než na Západě. 

„Z jiného úhlu pohledu ovšem není úplně špatně, že se dnes poměrně rychle rozkrývají karty a situace se zpřehledňuje. Nejde jen o obsazení parlamentních postů. Ukazuje se, kdo kam patří, co se od koho dá očekávat, i když následující vývoj může dostat nepředvídatelnou dynamiku,“ rozepsal se. 

Podle jeho slov je nedůstojnou vizitkou arogance síly, snaha kleknout na parlament a nezvladatelná touha vyřizovat si účty s demokratickou opozicí. „Babišistán šponuje nenávist vůči těm, kdo nejsou ochotni se před ním pokořit,“ poznamenal Sezemský a připomněl slova předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury, jenž hovořil o tom, že občanští demokraté „líbat prsten“ nepůjdou. A to by ostatně Sezemský považoval také za chybu. 

„Je jen dobře, že ostatní strany postup Babišova bloku odsoudily. Nebude jiné vyhnutí, než pokud to takhle půjde dál, najít vůči této formaci nejmenšího společného jmenovatele. Oligarchovi ze všeho nejvíce vyhovuje roztříštěná a vzájemně se hašteřící opozice, protože se ve své nátlakové přesilovce nemusí tolik obávat, že začne dostávat ‚vlastňáky‘. Spoléhat na nevypočitatelného populistu Okamuru a Husákovy pohrobky je v reálu hazard s cinknutými kartami,“ dodal Sezemský.

Závěrem pak poznamenal, že „don Babiš nectí demokratické postupy“. „Každého, kdo se mu ukloní, jen využije, ale v nitru duše jím pohrdá. Kdykoli ho může odkopnout, pokud přestane naplňovat jeho představy. Přebírá stát jako Agrofert firmu, o kterou projeví zájem. Nejdříve položí na stůl ve skutečnosti nevýhodnou nabídku, a když protihráč nereaguje, usiluje o nepřátelské převzetí.“

„Být v opozici dnes není žádnou ostudou, drát k moci s trestně stíhaným oligarchou se mohou jen bezpáteřní kariéristé. Hra na hodného a zlého estébáka je vhodná jen pro otrlé povahy, které jsou ochotny na její pravidla přistoupit,“ uzavřel Sezemský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…