Hradecké ANO: Pravolevá koalice je podraz, kraj stabilita nečeká

12.10.2016 13:40

Královéhradecký kraj pod vedením pravolevé koalice podle hnutí ANO, které vyhrálo krajské volby, rozvoj a stabilita nečeká. Dohoda o pětikoalici je podle ANO podrazem na lidi, kteří k volbám přišli a chtěli změnu ve vedení kraje. ANO chce být na kraji konstruktivní opozicí. V tiskové zprávě to dnes uvedla lídryně ANO v kraji a náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Hradecké ANO: Pravolevá koalice je podraz, kraj stabilita nečeká
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Vicepremiér Andrej Babiš
reklama

Dohodu o koalici v Královéhradeckém kraji dnes podepsali zástupci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09. Hejtmanem má být lídr ČSSD Jiří Štěpán. Koalice bude disponovat 24 mandáty z 45.

„Nechceme a nebudeme se účastnit hry o rozdělení moci, která nerespektuje vůli voličů po změně ve vedení kraje. Odcházíme do opozice se vztyčenou hlavou a odhodláním,“ uvedla Dostálová. ANO podle ní vyvinulo maximální úsilí ke vzniku silné koalice, bylo ochotno se vzdát i hejtmana. Ke zvratu v jednáních o koalici to ale nevedlo.

ANO tvrdí, že dohoda o vzniku nové koalice byla předjednána před volbami. „Je to přesně to, co jsem dělat nechtěla a dělat nebudu. Politikařit, intrikovat a nerespektovat voliče,“ uvedla Dostálová. Představitelé koalice předvolební dohodu popírají. „Hnutí ANO jsme neobešli. Čekali jsme po volbách nabídku ANO, která nepřišla. A tak jsme s ostatními partnery začali naplňovat společný program,“ uvedl v úterním Právu lídr ČSSD Štěpán.

Samotnou Dostálovou zřejmě nyní bude čekat rozhodování, zda bude krajskou zastupitelkou, nebo náměstkyní ministryně. Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký v úterních Lidových novinách a Právu k takové situaci uvedl, že podle volebního zákona vedoucí zaměstnanec státního úřadu nemůže být zastupitelem.

Volby v hradeckém kraji vyhrálo ANO se 13 mandáty. Druhá skončila ČSSD se šesti zastupiteli. Po pěti mandátech mají ODS a Koalice pro Královéhradecký kraj, která je složená z KDU-ČSL, Hradeckého demokratického klubu (HDK) a Volby pro město (VPM). Po čtyřech zastupitelích získala KSČM, TOP 09 a koalice Starostové a Východočeši. Shodně dvě křesla mají koalice SPD a SPO a koalice Pirátů, Strany zelených a Změny pro Královéhradecký kraj.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…