Hřib ustoupil Pospíšilovi. Elektroměry se v Praze kontrolovat nebudou

5. 4. 2019 20:50

Pirátský primátor Prahy Zdeněk Hřib ustoupil europoslanci a předsedovi TOP 09 Jiřímu Pospíšilovi a oznámil, že hlavní město odstoupí od záměru kontrolovat elektroměry v bytech a zjišťovat tomuto cestou, kolik bytů v Praze je vlastně prázdných. Přestože Hřib ustoupil, v rozhovoru pro Lidovky.cz konstatoval, že bylo dosaženo vítězství těch, kteří prázdné byty v Praze považují a problém.

Hřib ustoupil Pospíšilovi. Elektroměry se v Praze kontrolovat nebudou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr České pirátské strany a nový primátor Prahy Zdeněk Hřib
reklama

Už je definitivně jasno. Praha nebude prověřovat elektroměry v bytech, aby se ukázalo, které byty jsou prázdné.

Podle Hřiba k tomuto rozhodnutí dospěla koalice Pirátů, Praha sobě Jana Čižinského a Spojených sil pro Prahu TOP 09 a STAN v čele s Jiřím Pospíšilem. Partneři se podle Hřiba shodli na tom, že prázdné pražské byty představují problém, ale analýza přesnějšího počtu prázdných bytů v tuto chvíli nebude nutná, protože se tak jako tak dozvíme pravdu při dalším sčítání občanů, které chystá Český statistický úřad. Pravda tedy vyjde najevo asi tak za tři roky.

Peníze, které koalice ušetří, chce využít na jiné důležité věci v Praze.

„Ona analýza měla sloužit ke sjednocení městské Rady. Vnímal jsem to totiž tak, že v ní existují dva tábory. Jeden představovaly Spojené síly pro Prahu, ty tvrdily, že prázdné byty nejsou problém, který bychom měli řešit, protože je zanedbatelný. Druhý tábor byla Praha sobě, ta tvrdila, že to je velký problém a že diskuse nad zdaněním je legitimní. Analýza měla objektivně rozhodnout, jak to je. Mezitím jsme ale na koaliční radě došli ke konsenzu a shodli se, že to problém je. Tím můžeme ušetřit čas a peníze na jiné analýzy týkající se věcí, na kterých se třeba zase neshodneme,“ uvedl Hřib.

„Momentálně se pražská koalice shodla, že prázdné byty problém jsou. Že se týká starší i nové zástavby a že hodláme majitele pozitivně motivovat, aby se v bytech bydlelo. Buď aby byty pronajímali, nebo je kupovali za účelem vlastního bydlení. Především jde o vítězství těch, kteří tvrdili, že to problém je. A to proto, že jsme se shodli, že to problém je a že ho budeme řešit. Zásadní a přínosný je podle mě pohled na ekonomiku města. Pokud dosáhneme toho, aby v prázdných bytech bydleli lidé, město dostane více peněz z rozpočtového určení daní. To může použit na rozvoj veřejné infrastruktury. To je to dnešní vítězství,“ pokračoval primátor.

A jak by ta pozitivní motivace k obsazení bytů měla vypadat? Hřib je připraven jednat s Ministerstvem financí o daňových úlevách pro ty majitele bytů, kteří nenechají byty prázdné.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…