Hřib vyzval Babiše k jednání o dopravě a turismu v Praze

21. 10. 2019 21:12

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO) k jednání o situaci v dopravě a turistickém ruchu v hlavním městě. Vyplývá to z Hřibova dopisu, který má ČTK k dispozici. Primátor svou výzvou reagoval na Babišův dopis týkající se turistiky, bezpečnosti či dopravy v Praze. Primátor se s premiérem v uplynulých měsících několikrát neshodl na stavbě vládní čtvrti v Letňanech, kterou předseda vlády prosazuje.

Hřib vyzval Babiše k jednání o dopravě a turismu v Praze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib

„Vážený pane premiére, budu velmi rád, pokud ve Vašem hnutí překonáte odpor vůči hlavnímu městu a pokusíme se na problémech Prahy, nejen v oblasti turismu, více spolupracovat. Věřím, že užší spolupráce mezi hlavním městem, vládou i Parlamentem může být jedině ku prospěchu Pražanů,“ napsal Hřib.

Babiš si v dopise primátorovi stěžuje na chování cizinců, kterého si v srpnu všiml i britský list The Guardian. Zároveň jej na situaci v centru údajně upozorňují také starousedlíci. V dopise píše i o tzv. pivních kolech, která podle něj blokují dopravu, a zmínil i vandalismus na památkách. „Nezbývá mi než konstatovat, že celá tato situace se pomalu začíná v Praze vymykat kontrole,“ píše Babiš.

Primátor ve svém dopise uvádí, že na bezpečnost má vliv nedostatek policistů, který vláda podle něj neřeší. Hřib také napsal, že na zmíněných problémech nese vinu i premiérovo hnutí ANO. To když Praha za minulého vedení iniciovala novelu živnostenského zákona, která by z průvodcovství udělala živnost vázanou. Poslanec ANO Patrik Nacher k novele ale podal pozměňovací návrh. „Který jde proti jejímu smyslu,“ píše Hřib. Za jeden z hlavních problémů v dopravě pak Hřib uvádí neschopnost státu dostavět Pražský okruh.

Nacher k tomu uvedl, že pozměňovací návrh podal po dohodě s pražskou radní Hanou Marvanovou (za STAN) proto, že původní znění nemělo ve Sněmovně šanci projít. „V té podobě, ve které nám to do Sněmovny přišlo, by to poslanci shodili pod stůl hned při prvním čtení. Poslanci se jednoznačně shodli, ze nebudou opakovaně řešit zákonem na celorepublikové úrovni problémy Prahy,“ uvedl. Dodal, že primátor by si měl na svém úřadu více ověřovat informace a že házet problémy Prahy na vládu je „směšné a alibistické“.

Marvanová Nacherova slova potvrdila. „Pan primátor pravděpodobně nemá správné a aktuální informace ohledně tohoto bodu, který zmiňuje v dopise. Jde nám společně o kultivaci, zvýšení odbornosti v oblasti turismu a zvýšení úrovně služeb pro návštěvníky Prahy. Patrik Nacher nám naopak velmi účinně pomáhá a i díky němu má tento návrh šanci na schválení,“ uvedla.

Hřib a Babiš se letos dostali do sporu kvůli zamýšlené vládní čtvrti. Magistrát chce své pozemky pro Babišův projekt uvolnit pouze za splnění podmínek, u kterých se premiér názorově s Hřibem rozchází. Město chce, aby stát dostavěl jeho vnější okruh, přispěl na vnitřní okruh a postavil nemocnici. Babiš v červencovém dopise Hřiba ubezpečil, že stát výstavbu vnějšího okruhu bude financovat, místo nemocnice ale preferuje traumacentrum. Pro vnitřní okruh se podle něj nabízí forma PPP projektu, tedy spolupráce se soukromým investorem. Podle Hřiba ale stát PPP projekty stavět neumí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opice! Asi brzo umře. Čaputová si vyslechla svoje. A pak přišla rána Babišovi

19:45 Opice! Asi brzo umře. Čaputová si vyslechla svoje. A pak přišla rána Babišovi

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vystoupila jako host v pořadu Inkognito vysílaném v TV JOJ. Ni…