Hřibe! Smrad v ulicích. Ho*no zkáza! Známý Čech naložil vedení Prahy za tento „skvělý“ nápad

13.06.2020 15:10

Vývojář počítačových her Daniel Vávra dal o sobě zase jednou vědět. Znovu pořádně hlasitě plácl do vody a rozvířil stojatou společenskou hladinu. Kvůli tomu, kdo se zmocnil vlády na Magistrátu hlavního města Prahy. Promluvil o fanaticích na kolech, o smradu v ulicích a o „ho*no zkáze“.

Hřibe! Smrad v ulicích. Ho*no zkáza! Známý Čech naložil vedení Prahy za tento „skvělý“ nápad
Foto: Repro Facebook
Popisek: Herní vývojář Daniel Vávra
reklama

Určitě jste si všimli, že v poslední době se v Praze žije naprosto bombasticky. Na silnicích a na křižovatkách se zjevilo mystický abstraktní umění, semafory blikají víc červeně, do centra se vracej dopravní zácpy a konečně je v Praze víc místa pro sousedský setkávání, který nám tady tak chybělo, a toho místa je víc než sousedů,“ poznamenal ironicky Vávra na videu umístěném na serveru YouTube.

Tyhle věci, na které Vávra hledí skrz prsty, se podle něj podařili jen díky minutám tvrdé práce na Magistrátu hlavního města Prahy.

Anketa

Petr Nečas nebo Robert Šlachta. Kdo je pro vás důvěryhodnější?

hlasovalo: 15935 lidí

„Řeč je o zklidňování, o sousedském setkávání, o prostoru pro kulturu na ulici a hlavně o bytostně traumatizující nenávisti k autům a ke všem lidem, kteří se do nich někdy posadili. Vo tom to bude,“ podotkl Vávra k uzavření Smetanova nábřeží.

„Okamžitě se muselo zablokovat Smetanovo nábřeží, aby si tam dvě restaurace mohly udělat zahrádku od tramvajových kolejí. ... To si tak popíjíte kávu za 150 korun nebo jíte polívčičku za 300 a za zadkem vám jezdí tramvaj,“ poznamenal Vávra.

Majitel jedné z oněch restaurací za to lobboval dva roky a nakonec dosáhl svého cíle. Jen na to doplatí lidé, kteří žijí v okolí, protože okolní ulice jsou ucpané, hluk se v ulicích ozývá o to víc a lidé musí dýchat zplodiny.

„Já bych o tady té skupině lidí, která se bohužel zmocnila moci na Magistrátu a na mnoha radnicích v Praze, chtěl dneska něco pohovořit,“ prozradil Vávra.

Zdůraznil, že je všemi deseti pro to, aby se v každém městě udržel nějaký balanc mezi praktičností v dopravě a pohodlím lidí, kteří ve městě žijí. Osobně nemá nic ani proti ježdění na kole. Má však pocit, že někteří ideologičtí fanatici, kteří snad všechny občany, kteří nejezdí na kole pořád, chtějí buď donutit používat kolo, nebo je podle Vávry dokonce zničit.

A Vávrovi není jasné, proč.

Jistěže zrod automobilismu vedl k tomu, že se ulice zaplnily auty, ale podle Vávry je iluzorní myslet si, že před postavením prvního automobilu panoval v ulicích městský ráj. To je omyl. Po ulicích jezdili koně, kteří táhli kočár, drožky, rykšové a jiné povozy, a protože každý kůň vyměšuje, na ulicích byla spousta kobylinců. „Na konci 19. století to vypadalo tak, že se ty města utopí v hovnech,“ pravil Vávra s tím, že proroci zkázy tehdy městům předvídali „hovno zkázu“. Jenže k té nedošlo.

A stejně tak nedojde ani k další zkáze. Bez ohledu na to, jak dlouho o tom budou mluvit kupříkladu lidé ze spolku Auto*Mat. Ty Vávra počítá mezi fanatiky, kteří nechtějí vést reálnou diskusi a argumentují rozsahem cyklostezek z Berlína, aniž by vzali v potaz, že v Berlíně žije asi třikrát tolik víc lidí než v Prze. Také má třikrát víc cyklostezek. Při srovnání počtu obyvatel jsme na tom s cyklostezkami podobně. Přestože Berlín leží povětšinou v rovině a není tak kopcovitý jako Praha.

„V Praze to není tak vhodné. Tam, jde to vhodné je, lidé na tom kole sami jezdí,“ podotkl Vávra s odkazem na Hradec Králové. Poukázal také na to, že – i navzdory kopcovitosti některých částí Prahy – v českém hlavním městě cyklostezky existují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemáš roušku? Tu máš ránu. Sítí se šíří video zásahu policie na pražské zastávce

18:40 Nemáš roušku? Tu máš ránu. Sítí se šíří video zásahu policie na pražské zastávce

Během soboty se po sociálních sítích začalo šířit video, které ukazuje tvrdý zásah policisty proti p…