Hrozí nám rozpočtové orgie? Bývalý guvernér ČNB Singer promlouvá

23.06.2020 17:43

Do úterních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu zavítal bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer. Konstatoval, že kvůli čínskému koronaviru dnes ekonomicky žijeme v takové nejistotě, že by vládě nevyčítal plán zadlužit se místo 40 miliard o 500 miliard.

Hrozí nám rozpočtové orgie? Bývalý guvernér ČNB Singer promlouvá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer

Vláda Andreje Babiše (ANO) chce schodek státního rozpočtu zvýšit z původně plánovaných 40 miliard na 500 miliard. „Ten náraz toho koronaviru je bezprecendentní věc. Podobné pandemie tu máme jednou za sto let. Já mám pochopení činit kroky pro uvolnění fiskální i měnové politiky a naše ekonomika si to může dovolit. Vyjdu-li z toho, že je tu epidemie, kterou jsme tu neměli sto let, tak mě výše schodku tolik nešokuje,“ upozornil Singer.

Český průmysl se v koronavirové krizi výrazně propadl a Singer nepochybuje o tom, že peníze na nastartování ekonomiky opravdu budeme potřebovat. „To, že se o tom jedná ve stovkách miliard, vyjadřuje míru té nejistoty,“ upozornil. Jediné, co je jisté, je, že takový propad jsme nezažili od počátku transformace ekonomiky,“ doplnil s odkazem od komunistické centrálně plánované ekonomiky ke svobodnému kapitalistickému modelu.

Podle hosta se těžko odhaduje, co přijde dál. „Toto je situace, kdy se ta země ocitá ne v úplně dobrém stavu, a to ne úplně vlastní vinou. Prostě přišel virus z Číny a vy se musíte snažit zabránit tomu, aby ta ekonomika zkolabovala.

Moderátor Tomáš Pancíř se Singera zeptal, zda se neobává, že navýšený schodek bude využit k plýtvání s penězi na věci, na které by se plýtvat nemuselo, zda nám nehrozí fiskální neboli rozpočtové orgie.

Singer odpověděl krátce a stručně. „Nikdy jsem neviděl fiskální orgie. V této zemi už vůbec,“ pravil někdejší guvernér České národní banky.  

Prohlásil také, že stát uvolňuje pomoc relativně pomalu, a to vedlo k tomu, že někteří podnikatelé hledají cesty, jak přežít i bez vládní pomoci. Někteří lidé podle Singera o pomoc požádají později, až zjistí, že opravdu nezvládají splácet své závazky.

Singer připomněl, že Česko je průmyslovou zemí a až čas ukáže, zda to pro nás v čase koronaviru byla spíše výhoda, nebo spíše nevýhoda. Bez ohledu na koronavirus bychom podle jeho názoru měli dál rozvíjet automobilový průmysl a netlačit toto odvětví někam, kam zbytek světa nepůjde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ničení Babiše a msta: Po drtivém videu se vyvalily peníze a zlo

20:24 Ničení Babiše a msta: Po drtivém videu se vyvalily peníze a zlo

Na videu, které koluje po internetu a popisuje praktiky novinářů proti Andreji Babišovi je zajímavé,…