Hrozí nám válka?! Má to smysl? Hamáček odmítá dvě procenta HDP do obrany a teď se pustil do těch, kteří mu za to nadávají

22.02.2020 10:58

Česká republika zřejmě v roce 2024 nesplní svůj závazek a nezačne odvádět dvě procenta HDP na obranu. Podle místopředsedy vlády Jana Hamáčka (ČSSD) se s tím nepočítá a není k tomu vůle. Jeho postoj vyvolal u opozice a některých novinářů kritiku, že Češi jsou nespolehliví partneři a jestli to půjde takhle dál, že skončíme za chvíli na periferii civilizace. „Popsal jsem jen nahlas realitu. Výdaje na obranu musí být smysluplné,“ oponuje Hamáček a v reakci na hysterii, kterou to vyvolalo, v Mladé frontě Dnes vysvětluje, co ho k tomu vede.

Hrozí nám válka?! Má to smysl? Hamáček odmítá dvě procenta HDP do obrany a teď se pustil do těch, kteří mu za to nadávají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček v pátek novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu. Ve vedení ČSSD tedy zůstává
reklama

Předně připomíná, že vláda je odpovědná za obranu této země a nešetří na ní. „Letos jsou výdaje na obranu nejvyšší v historii, 75,5 miliardy korun, obraně se, na rozdíl od některých dalších resortů, zvýšil rozpočet skoro o devět miliard,“ říká místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

„Naši vojáci a naše republika se těší velkému respektu a důvěře našich spojenců. Máme větší respekt, než by si země naší velikosti zasloužila. Své mezinárodní závazky plníme,“ pokračuje Hamáček.

Výdaje na obranu, podle jeho slov, však „musí být smysluplné“. „Výdaje na obranu, na platy, na zbraně, na vybavení a na techniku musí být v rovnováze mezi potřebou a finančními schopnostmi státu,“ dodává ministr, podle nějž je často zmiňovaný podíl z HDP orientační a sám o sobě nic nevypovídá o schopnostech dané země nebo o jejích potřebách.

Poukazuje například na země jako Saúdská Arábie či Afghánistán, které vydávají desetinu svého rozpočtu na obranu, ale vzhledem k ekonomické síle obou zemí jde o neporovnatelné částky.

Anketa

Chcete, aby náš stát dával na obranu minimálně 2% HDP, jak po nás chtějí Američané?

14%
86%
hlasovalo: 17784 lidí
Země, které mají vyřešené vztahy se svými sousedy, mají nižší výdaje na armádu než stát, který je potenciálně v ohrožení. „Asi nikomu nepřijde zvláštní, že Izrael vynakládá na obranu více než sedm procent HDP, ale Nový Zéland jen 1,1 procenta,“ uvedl pro ukázku, že porovnání čísel bez kontextu nic neznamená.

Připouští, že by šlo „si utáhnout opasky“ a koupit například nejnovější letadla nebo obrněnce a snadno tak papírově splnit dvouprocentní kritérium. „Hrozí nám ale válka? Má to smysl? Nebylo by lepší se na bezpečnost podívat komplexně a zamyslet se, jak smysluplně investovat dalších 60 až 70 miliard korun k současným 75,5 miliardám, aby se splnila dvě procenta HDP?“ ptá se.

Bezpečná země, podle Hamáčka, rovná se mimo jiné země spokojených a vzdělaných lidí, kteří nejsou nebezpeční sobě navzájem ani svému okolí. „Nebylo by opravdu rozumnější zainvestovat do školství a nastartovat penzijní reformu? Ostatně, Evropě se podobný přístup osvědčuje už sedmdesát let od poslední války,“ konstatuje.

Osobně si myslí, že Česko by na armádu v budoucnu mohlo dávat víc, ale ne dvě procenta v roce 2024. Také prý proto, že ve Sněmovně byl problém prosadit jednu jedinou miliardu na zvýšení rodičovského příspěvku. „Jako místopředseda vlády a ministr jsem odpovědný za reálné zabezpečení bezpečnosti a závazků České republiky, ne za plnění imaginárních čísel,“ dodává na závěr Hamáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

22:11 Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

Novinářce Lucii Groene Odkolek ruply nervy nad facebookovým výlevem senátora Davida Smoljaka (STAN),…