Hrozivý útok na EU. Drahá elektřina? Je to jinak, Čeští elfové prý odhalili

25.10.2021 21:52

Mluvčí internetové skupiny Čeští elfové Vít Kučík varuje, že se aktuálně velmi rychle šíří nový „narativ“, který útočí proti bezemisní a zelené politice Evropské unie a jenž spočívá v označení zelené dohody EU za příčinu aktuálního zdražování energií. Kučík rázně odmítá, že by byly současné strmě rostoucí ceny energií způsobeny zelenou politikou Evropské unie. „Strategický zájem Ruské federace,“ ukazuje mluvčí Elfů na viníka a hlásí, že máme být na pozoru.

Hrozivý útok na EU. Drahá elektřina? Je to jinak, Čeští elfové prý odhalili
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin

Anketa

Vydrží Fialova vláda až do řádných sněmovních voleb?

hlasovalo: 16023 lidí
Kučík označuje nárůst cen energií v důsledku zeleného plánu raženého Evropskou komisí za dominantní „narativ, tlačený proruským dezinformačním ekosystémem“. „Je to jeden z nejefektivnějších proruských sloganů,“ myslí si.

Podle něj se kvůli tomu obrací hněv Evropanů proti EU, což má být strategickým zájmem Ruské federace, jelikož „vůči jednotlivým zemím může vystupovat autoritativně z pozice síly“ a zároveň se obrací hněv proti „zeleným“ zdrojům energie.

„V nových technologiích zoufale zaostává, ‚zelené‘ technologie naopak činí Evropu na fosilních dodávkách z Ruska méně závislou,“ píše Kučík, proč jde podle jeho názoru o „proruský dezinformační narativ“.

Rusko se má prý zároveň snažit o udržení vyjednávací pozice. „Ruská federace (RF) po celé dlouhé dekády dodávala ropu a plyn na základě dlouhodobých kontraktů jednotlivým zemím. Je to pro RF nejvýhodnější model vztahu: vůči jednotlivým zemím má přirozenou vyjednávací převahu (proto vždy preferuje tzv. bilaterální dohody), která umožňuje si vyjednat relativně vyšší ceny. A dále fixní ceny neodrážející výkyvy na burzách jsou předvídatelným zdrojem cenných valut pro ruský rozpočet, tak závislý na nákupu zahraničních technologií,“ míní s tím, že „společný trh EU s jeho jednotnými pravidly udělal zásadní zásek do této ruské strategie“, a zabránilo se tak i „politickému vydírání“ Kremlu.

Že by byly strmě rostoucí ceny energií způsobeny zelenou politikou Evropské unie, Kučík odmítá, za rostoucí ceny podle něj může hlavně Rusko.

„Současné zdražení plynu a energií má jako vždy celou řadu okolností a příčin. Přiškrcení dodávek ruského plynu na evropské surovinové burzy je však jednou z těch významnějších. Putin hlasitě v minulých dnech deklaruje, že dlouhodobé kontrakty Gazprom vykrývá v nasmlouvaném objemu i ceně a posmívá se evropským vládám, že si nenasmlouvaly dopředu více. Pochopitelně. Putin využívá situace k cynickému vydírání, aby evropské země opustily politiku tržních aukcí a jednotného energetického trhu, které ruský monopol v minulých letech dokázala účinně krotit, a zase se jedna země po druhé uvázaly do chomoutu jednotlivých dlouhodobých bilaterálních smluv s ruským gigantem. Ne že by ty smlouvy neexistovaly, ale jde o těžiště národní a evropské politiky, které má pro Rusko elementární strategický význam,“ komentuje.

Zelený plán Evropské unie pak podle něj „ještě prakticky nezačal“, a „jak krátkodobě v budoucnu zamíchá s cenami energií, je věcí diskuse“. Pochvaluje si však, že podle jeho mínění půjde o „snížení evropské závislosti na ruských fosilních zdrojích“.

„Proto se s útoky proti bezemisním technologiím, Green Dealu, evropské společné energetické politice apod. budeme v českém kyberprostoru setkávat stále častěji. A slogan ‚Drahé energie jsou důsledkem bruselského Green Dealu‘ obsahuje všechno toto dohromady. Kdyby existovala nějaká soutěž dezinformačního marketingu, tento narativ by jistě kandidoval na zlatou sošku,“ zní od mluvčího Elfů s tím, že máme „zbystřit“, když tento „narativ“ uslyšíme.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Invazi zhatí plynovod. Zaorálek ujišťoval, že od Ruska bude klid

21:51 Invazi zhatí plynovod. Zaorálek ujišťoval, že od Ruska bude klid

Západ se obává ruské agrese na Ukrajině. Moskva se dožaduje záruk, že se NATO nebude rozšiřovat na v…