Hrušínský: Berou lidem právo na pravdu! Xaver, Lipovská, Zeman, Babiš. Bez důkazů rozvrací ČT

18.11.2020 11:47

I v rámci oslav výročí 17. listopadu se herec Jan Hrušínský vymezoval proti Andreji Babišovi a prezidentu Zemanovi. Dva dotyční chtějí prý zvrátit demokratický vývoj. Ale nešlo jen o ně. „Lipovská, Xaver, Matocha, ale především Zemani, Babišové a všichni ti staří i mladí Klausové lidem právě přímo před očima kradou právo na svobodné informace. Kradou lidem právo na pravdu. Kradou a ničí základní hodnoty a ideály 17. listopadu,“ prohlašoval principál a kvůli podpoře eura si hned nasadil roušku.

Hrušínský: Berou lidem právo na pravdu! Xaver, Lipovská, Zeman, Babiš. Bez důkazů rozvrací ČT
Foto: Repro Facebook
Popisek: Režisér Jan Hřebejk a herec Jan Hrušínský při oslavách výročí 17. listopadu 1989

Na včerejší oslavy 17. listopadu 1989 vzpomněl dnes i herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský, který se objevil ve včerejším vysílání ČT24. Pochválil moderátora Jiřího Václavka za jeho připravenost a povšiml si rozdílu mezi současnými a loňskými oslavami, tedy toho, že lidé mezi sebou měli rozestupy.

Anketa

Dělá prezident Zeman svou práci dobře? (Ptáme se od 18.11.2020)

80%
20%
hlasovalo: 20380 lidí

„V přenosu vzpomínám na premiéru v Realistickém divadle, během níž postupně přicházeli zkrvavení studenti, které na Národní třídě masakrovali tehdejší policisté Pohotovostního pluku VB a jejich řídicí estébáci. Jeden je dnes ve vládě ministrem obrany, další poslancem KSČM. Estébák předsedou vlády. Pod dojmem událostí a vyprávění zmlácených a zraněných studentů jsme svolali na druhý den divadelníky z celé Prahy a 18. 11. jsme rozhodli, že se divadla připojí ke studentům a přestanou hrát. Místo hraní jsme na improvizovaných večerech začali svobodně a otevřeně diskutovat s lidmi,“ vzpomněl Hrušínský s odkazem na současnost.

Podle Hrušínského je symbolické, že z rozhodnutí premiéra Babiše jsou zavřené divadla i školy. „Nic to ale nemění na tehdejším úžasném zážitku, kdy se nám svoboda rodila přímo před očima. 17. listopad 1989 je jedním z největších dnů, protože změnil všechno. Z klece na svobodu,“ nenechal si zkazit radost. Podle něj prezident a premiér dělají vše pro to, aby český demokratický vývoj zvrátili a připoutali Česko zpátky k Rusku a nově i k Číně. „Ale věřím, že se jim to nepovede,“ říká herec.

I na ČT, jejímž hostem byl, se Hrušínský zaměřil. „Jsme svědky snahy o destabilizaci České televize prostřednictvím jimi dosazených členů Rady České televize, kteří bez důvodů a důkazů rozvrací ČT. Lipovská, Xaver, Matocha, ale především Zemani, Babišové a všichni ti staří i mladí Klausové lidem právě přímo před očima kradou právo na svobodné informace. Kradou lidem právo na pravdu. Kradou a ničí základní hodnoty a ideály 17. listopadu. Kradou lidem svobodu. Nenechme si ji vzít,“ vyzýval.

Proti Klausovi se Hrušínský vymezil ještě jednou kvůli fotce s Janem Hřebejkem. „Na fotografiích s Honzou nenabádáme k nenošení roušek. Sundali jsme si je jen na rozhovor, při kterém byla dodržena potřebná vzdálenost. Na další fotce jsme si uvědomili, že rouškaři jsou podle Klause vítači eura – což my oba jsme – tak jsme si roušky zase rychle nasazovali.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …