Humanitární situace na Ukrajině se nadále zhoršuje. Hodláme vyslat další konvoj s pomocí, oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov

25.08.2014 12:16

Rusko hodlá tento týden vypravit další konvoj s humanitární pomocí na Ukrajinu. Na pondělní tiskové konferenci to oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Kyjev už podle něj dostal seznam materiálu, který Moskva plánuje rozdat potřebným.

Humanitární situace na Ukrajině se nadále zhoršuje. Hodláme vyslat další konvoj s pomocí, oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
Foto: mid.ru
Popisek: Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov

Ruský ministr zahraničí zdůvodnil vyslání nového konvoje tím, že se humanitární situace na Ukrajině stále zhoršuje, místo toho, aby se zlepšovala. Kolona by přitom měla absolvovat stejnou trasu jako dvě desítky kamionů s humanitární pomocí, které se v sobotu vrátily zpět do Ruska. Na dodávce humanitární pomoci by se aktivně mohl podílet i Červený kříž. Moskva je prý ochotna spolupracovat i s „ukrajinskými“ protějšky.

Lavrov rovněž zdůraznil, že konvoj, který na Ukrajinu dorazil minulý týden, měl jediný cíl – doručení humanitární pomoci. Odmítl tak spekulace, podle kterých Moskva skrývala pod pláštíkem humanitární pomocí vedlejší úmysly.  

Na ruské území se prý vozidla vrátila prázdná. V žádném případě údajně kamiony nevyužily zpáteční cestu k odvezení luhanských zbrojovek zpět do Ruska, z čehož Moskvu o víkendu obvinil mluvčí ukrajinské Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

Na tiskové konferenci Lavrov zároveň odsoudil kroky ukrajinských bezpečnostních složek, které na východě Ukrajiny bojují s proruskými separatisty. Vládní síly prý v neděli ráno při ostřelování Doněcku zasáhly i nemocnici. Ruský ministr zahraničí upozornil, že v tomto případě není možné se vymlouvat na omyly a nešťastné náhody. „Jsem si jistý, že se to dá považovat za válečný zločin,“ citoval Lavrova server iDnes.cz.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: lušTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

13:24 „S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

Ve středu se odehraje další demonstrace proti vládě Petra Fialy na Václavském náměstí. Ovšem její or…