Hutař: Žádosti o dávky? Někdy i lidé zemřou, než jim je posoudí

02.10.2012 21:16

Podle Jana Hutaře z Národní rady osob se zdravotním postižením se nevyplácí čekat, až bude posouzena jejich žádost ohledně dávek, které v době přechodu na nový systém nebyly někdy vyplaceny. Častokrát se prý i stane, že dotyčný člověk zemře dříve, než je žádost vyřízena.

Hutař: Žádosti o dávky? Někdy i lidé zemřou, než jim je posoudí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Případy, kdy stále nebyly vyplaceny dávky z dob, kdy se přecházelo na nový systém, nejsou ojedinělé. „Kolikrát dojde k tomu, že ten člověk zemře, než je jeho žádost posouzena,“ uvedl v pořadu Hyde park na ČT Jan Hutař. Takové vyřizování prý trvá i devět měsíců.

Jak tedy takový problém řešit? „Podat stížnost na vedení Úřadu práce,“ radil Hutař. A informovat o tom ministra Jaromíra Drábka. „Rozhodně ne čekat, ale stěžovat si a domáhat se toho,“ dodal. Podle Hutaře zde vzniklo už mnoho takových problémů, které nezpůsobil jen přechod na nový systém vyplácení, ale také sociální karty. Slibů o nápravě bylo sice dost, ale on už nic nečeká.

K tomu odsoudil i onu novinku, sKarty. Podle něj lidem nepomáhají, ale naopak je tvrdě poškodí. „Staří lidé a postižení mají evidentní důvod podávat žaloby, že jsou diskriminovaní,“ míní Hutař. Podle něj tak částka, kterou karty ušetří, může být klidně vyvážená penězi, které zaplatí kvůli žalobám.

Jako příklad uvedl vyplácení peněz bankomaty. „Já jsem to zkoušel a jsem zvědav, jak se stát s těmihle žalobami vypořádá, když to důkazní břemeno není na straně postižených, ale na státu,“ dodal. „Já jsem rozhodnutí podat žalobu na stát z důvodu diskriminace,“ pohrozil Hutař, který je také vozíčkář.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…