Hutě ničí ovzduší, bez nich ale zvýšíme nezaměstnanost, varuje primátor Ostravy

26.10.2012 18:30

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl primátor Ostravy Petr Kajnar. Město čelí velkým problémům se znečištěním ovzduší, které ale podle Kajnara v regionu způsobuje hlavně Polsko, které je v Evropské unii v této otázce zvýhodněno.

Hutě ničí ovzduší, bez nich ale zvýšíme nezaměstnanost, varuje primátor Ostravy
Foto: rep
Popisek: Primátor Ostravy Petr Kajnar

Momentálně záleží stav ovzduší hlavně na počasí. „Pokud bude foukat vítr, můžeme počítat s tím, že to může být lepší,“ uvedl Kajnar s tím, že pokud jde o možnosti města, více už s tím dělat nemůže. „K inverzi dochází na celém území,“ prohlásil.

Musí se jednat s Polskem

Primátor má za to, že rozhodně nemá smysl např. v některých dnech nepouštět dopravu do centra Ostravy. „Chtěli bychom udělat něco jako vinětu pro auta na dobu inverzního počasí. V případě tohoto počasí by lidé bez viněty vyjet nemohli,“ jmenoval Kajnar jedno z možných řešení.

Je nutné také zatlačit na Polsko, aby se snažilo situaci řešit. „Řekli jsme si, že se pokusíme o jednání na regionální úrovni. Jednal jsem se starostou Katowic,“ říká Kajnar. Je podle něj potřeba, aby na zlepšení přispěla Evropská unie. Hlavně co se týče topení nebo dopravy. „Na polské straně se téměř nic neděje,“ prohlásil.

Kajnar vidí problém i v tom, že region má problém i s nezaměstnaností. Hutní podniky mají mnohem nižší limity než Polsko, tudíž sice zlepšují vzduch, ale propouštějí lidi. „Mohli bychom být konfrontováni s nezaměstnaností rostoucí i o desetitisíce,“ upozornil.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Čistička plná hoven je proti tomu rajská vůně“. Takto prý klimatičtí studenti zřídili pražské Karolinum

14:22 „Čistička plná hoven je proti tomu rajská vůně“. Takto prý klimatičtí studenti zřídili pražské Karolinum

Irena Válová se na Facebooku rozpovídala o „smrdících“ studentech, co okupují Karlovu univerzitu v i…