I kdyby ekonomika a společnost měly zdechnout! Ekonomka Šichtařová tuší úplný „lockdown“

16.10.2020 18:20

„Všichni trpíme – ale nikoliv covidem, nýbrž diletantstvím těch, kdo se zhlédli v nově získané moci a hodlají z toho vyždímat maximum, i kdyby ekonomika a společnost měla na jejich péči zdechnout,“ pustila se do vládních kroků ekonomka Markéta Šichtařová. Vzpomíná, že vláda Andreje Babiše (ANO) slibovala, že už další uzavírání ekonomiky nebude a nebudou ani zavírány první stupně škol. „Než oschne inkoust na posledním vládním dokumentu, bude tu úplný lockdown,“ píše ve svém komentáři proti vládnímu zadlužení.

I kdyby ekonomika a společnost měly zdechnout! Ekonomka Šichtařová tuší úplný „lockdown“
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 15.10.2020)

74%
26%
hlasovalo: 21885 lidí
Ekonomka nesouhlasí s názorem, že by aktuální postup vlády měl něco společného se snahou zabránit kolapsu ve zdravotnictví. „Nadiktovala zavření základních škol, aby zdravotní sestry a lékařky místo toho, aby pracovaly v nemocnicích, dřepěly doma se svými školou povinnými dětmi, rýpaly se nudou v nose, pobíraly ošetřovné za to, že nepracují, a nechávaly kolabovat zdravotnictví, které by bez uzavření škol nekolabovalo, protože statisticky nemá ani tolik pacientů, jako mělo při epidemii chřipky v roce 2015,“ píše.

Kritizuje, že se dle vládní představy musíme „řádně zadlužit“. „Prý čím víc se zadlužíme, tím zdravější ekonomiku budeme mít,“ glosuje.

Vláda dle ní covid zneužívá k zámince na budování zadlužení, které ji má sloužit k nákupům volebních hlasů.

Šichtařová upozorňuje, že veřejný dluh zabírá prostor soukromým investicím, vede ke zvyšování nákladů na svoji obsluhu a zvyšuje motivaci pro centrální banku k nastolení extrémně nízkých či záporných úrokových sazeb, čímž se snižuje prostor pro budoucí hospodářský růst a dlužníci jsou stavěni do výhodnějších pozic oproti věřitelům.

Sama by preferovala cestu škrtů, které by dle ní zvýšily motivaci soukromého sektoru podnikat a pracovat, nechaly by soukromému sektoru více prostředků a snížily by přerozdělování. Právě přerozdělování kritizuje s tím, že jeho podstatou je „schopným brát a neschopným dávat“.

Pro budování zadlužení nemá být důvod, a soukromý sektor má naopak dluh dle mínění ekonomky likvidovat. „(Dluh) oslabuje budoucí generace, protože po mnoho let a nejspíš desetiletí budou občané ČR zatíženi vyššími než nutnými daněmi, aby z nich spláceli dnes vyseknutý a zbytečný dluh. Dnes jsme se zadlužili na úkor budoucí prosperity,“ hodnotí s tím, že aktuální agonie bude zadlužením pouze prodloužena.

Dává přitom příklad ohledně nezaměstnanosti, která by za normálních okolností vzrostla, a uvolněné pracovní síly by se přelily do nově vznikajících startupů. „Nic takového se ale neděje, protože vládní dotace platí na dluh pracovní sílu za to, aby seděla doma a nepracovala. Nové firmy nemohou vnikat, protože jim chybí lidé. Ano, je to kuriózní, ale dnes v recesi není možné sehnat zaměstnance!“ nestačí se divit.

Ani pokud bychom nyní urychleně začali škrtat, tak už nás to podle Šichtařové nezachrání, má tu být i další podmínka pro ozdravení. „Ta pravá příčina dlouhodobé neefektivnosti ekonomiky má název ‚kolektivistického myšlení‘,“ uzavírá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

17:04 Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

Europoslanec z ODS Jan Zahradil se vyjádřil k duhové České poště a ke Komerční bance, která ve své r…