Ilona Švihlíková natvrdo: Válku nelze vyloučit. Hrozí velký třesk. Evropa je kořist. Mějte přístup k půdě a vodě, to je podstatné

09.07.2015 7:08

Ekonomka Ilona Švihlíková se zamyslela nad současnými turbulencemi světového hospodářství a nad napětím mezi jednotlivými ekonomickými bloky a vyslala několik zásadních varování. Usuzuje, že význam „papírových“ investic zásadně poklesne a lidé budou chtít mít pod kontrolou hlavně to základní: Totiž jídlo a pití. A prý k tomu budou mít dobrý důvod.

Ilona Švihlíková natvrdo: Válku nelze vyloučit. Hrozí velký třesk. Evropa je kořist. Mějte přístup k půdě a vodě, to je podstatné
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková
reklama

„Válku nelze vyloučit, investoři by měli počítat i s touto variantou. Dlouhodobě očekávám odklon od papírových investic.“ Toto a mnohé jiné uvedla v rozhovoru o geopolitických vizích pro Investicniweb.cz ekonomka Ilona Švihlíková.

„Včerejší pravidla neplatí, nová se teprve tvoří. Svět globální politiky a financí se ocitl v nebezpečném vakuu, které se může proměnit ve velký třesk. Ten by smetl i zavedené investiční nástroje a trhy,“ říká Švihlíková s tím, že v tuto chvíli je prý rozumné sázet na půdu, komodity ve fyzické podobě nebo lokalizační trendy jako 3D tisk.

Podle Švihlíkové je válka východiskem, kterému je v současnosti třeba připsat vyšší než nulovou pravděpodobnost. „V principu existují dvě možná řešení současného stavu. Zaprvé vyspělé země, jichž se to primárně týká, protože státy jako Čína mají stále prostor pro růst produktivity a tak dále, budou hledat nějaké konstruktivní řešení nynějších problémů, například tlačit na potírání daňových rájů a zlepšení fungování států. A zadruhé se to bude řešit konfliktem, což ostatně z minulosti dobře známe – dlouhodobé stagnace a deprese nezřídka vyústí ve válku, Velká deprese je dodnes mementem,“ říká.

Podle ní je takřka jisté, že se změní světové pořádky, pravidla hry nadiktovaná Spojenými státy totiž přestávají platit. „Otázkou je, čím se budou řídit globální byznys a politika a kdo o tom bude rozhodovat,“ dodala s tím, že vidí možnost nějakého blokového uspořádání. 

„To znamená, že svět bude omezen snahou jednotlivých velmocí vytvořit si bloky s vlastními pravidly a vlivem. Velmi silně se v tomto smyslu střetávají zejména Spojené státy a Čína, hlavně v případě Evropy. Ostatně všechny projekty se střetávají u Evropy, ona vypadá jako kořist, která sedí a čeká, kdo ji polapí. Nástrojem jsou projekty jako Transpacifické partnerství a TTIP, kde jde jednoznačně o rozšíření amerického vlivu na západ i na východ přes oceán, o snahu rozšířit jejich pravidla, postavení korporací a arbitráž. Naproti tomu Čína má projekt Hedvábné stezky, do kterého už zapojila ruskou Eurasijskou unii. Místem střetu je právě Evropa,“ zkonstatovala.

Podle jejích slov bude důležitá především půda. „Nechci vykreslovat katastrofické scénáře kolapsu či něčeho podobného,“ řekla s tím, že klíčové budou i přístup k pitné vodě a otázka energetického zajištění. „V usedlém českém prostředí to možná působí trochu panicky, ale mít podobné věci v pořádku na úrovni obce, kraje nebo státu bude podle mě zásadní. Vůbec bych to proto nepodceňovala,“ řekla a zároveň dodala, že také očekává odklon od peněz v akciích, státních dluhopisech a komoditách. „V horizontu patnácti let v tom moc velký smysl nevidím. V komoditách možná ano, ale ne v ‚papíru‘, nýbrž v hmotném vlastnictví,“ uzavřela Švihlíková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

14:16 FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

Český internet žije celý víkend fotografií z porady prezidenta Zemana s experty. Rozebírá zejména fa…