Iluze bezpečí: Pancová stála o předání peněz v kanceláři, kterou odposlouchávali

18. 12. 2013 16:44

Policejní odposlech v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného z korupce údajně dokazuje, jak se domlouvaly předávky úplatků. Soudu to dnes řekla v komentáři k jedné z nahrávek další obžalovaná, podnikatelka Ivana Salačová. Schůzku ohledně provize prý řešila loni s tehdejší ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou, která prý chtěla peníze dodat do své kanceláře.

Iluze bezpečí: Pancová stála o předání peněz v kanceláři, kterou odposlouchávali
Foto: repro TV Nova
Popisek: Petr Kott a Kateřina Pancová

Záznam odposlechů z kanceláře Pancové, které v těchto dnech přehrává Krajský soud v Praze, nejsou příliš srozumitelné, na což opakovaně poukazoval Rath. Salačová soudci Robertu Pacovskému dnes po jedné z nahrávek řekla, že je v ní mimo jiné řeč o tom, kde je vhodné předat provizi za jednu ze stavebních zakázek.

V odposlechu je také zmínka o tom, že Salačové se údajně někdo pokusil podpálit garáž

"S paní ředitelkou jsme domlouvaly, kde předáme provizi, první splátku. Navrhovala jsem, že se setkáme v Diplomatu (hotel). Paní ředitelka říkala že nejbezpečnější je její kancelář," uvedla podnikatelka. Salačová se jako jediná z 11 obžalovaných v kauze přiznala ke korupci. Státní zástupce Petr Jirát pro ni navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by mohla dostat nižší trest.

Opakovala také svou dřívější výpověď o další zakázce, výběrovém řízení na opravu gymnázia v Hostivici. Její firma Fisa sice nevyhrála, ale na zakázce se nakonec stejně podílela. S vítězem tendru, společností Pohl prý měla dohodu o společné realizaci, a proto se také s ní údajně dělila rovným dílem o provizi za získání zakázky. Manažer této společnosti Václav Kovanda je rovněž mezi obžalovanými.

V odposlechu je také zmínka o tom, že Salačové se údajně někdo pokusil podpálit garáž. Salačová soudu řekla, že to nesouvisí s projednávaným případem a byl to zřejmě důsledek něčí závisti.

Žalobce považuje za hlavní důkaz odposlechy a přiznání Salačové

Podle obžaloby dostala Pancová provizi za ovlivnění zadávacího řízení u opravy gymnázia se svým přítelem, tehdejším náměstkem krajských nemocnic Petrem Kottem. Za "přiklepnutí" zakázky údajně dostali 2,800.000 korun. O dalších 200.000 si prý řekla další obžalovaná, podnikatelka Lucia Novanská z firmy organizující obchodní soutěže.

Kott byl dříve také poslancem a šéfem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jirát Kotta s Pancovou označuje jako organizátory korupce při stavebních a zdravotnických zakázkách ve Středočeském kraji. Rath údajně o všem věděl coby hejtman kraje a dělil se s nimi prý o provize. Trojice lékařů vinu odmítá.

Žalobce považuje za hlavní důkaz odposlechy a přiznání Salačové. Dalšími obžalovanými jsou šéfové a manažeři firem. Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lhář! Daně, naše daně! Konec vlády jedné straky! Minář se svým zástupcem křičeli na Václaváku

19:13 Lhář! Daně, naše daně! Konec vlády jedné straky! Minář se svým zástupcem křičeli na Václaváku

Spolek Milion chvilek pro demokracii odstartoval v úterý večer na Václavském náměstí sérii protestů …