Infantilní demonstrace, pedofilní ekologismus. Zdeněk Zbořil odložil servítek a řekl to naplno

18.05.2019 12:09

Politolog Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro server Prvnízprávy.cz okomentoval aktuální dění u nás i ve světě. Vyjádřil se k pokračujícím demonstracím, z nichž některé označil za infantilní. A také k mimořádnému pohybu v mezinárodních vztazích, za kterým podle jeho slov stojí především šéf Bílého domu Donald Trump.

Infantilní demonstrace, pedofilní ekologismus. Zdeněk Zbořil odložil servítek a řekl to naplno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil
reklama

Minulý týden byl podle Zbořila bouřlivý. „Nemyslím jen kontakty mezi americkým a ruským prezidentem a mezi jejich ministry zahraničních věcí,“ upřesnil. Mohli jsme pozorovat i násobné tzv. America First – Amerika poslala vojenské lodě k Íránu, zablokovala společnost Huawei a dala ji na černou listinu, bylo také vyhlášeno vyšší clo vůči čínským výrobkům.

„Ten pohyb, ke kterému došlo v mezinárodních vztazích, způsobil Donald Trump, ač si to někteří lidé nechtějí uvědomit. Trumpovi se vyčítá, že přivedl svět na pokraj nového válečného konfliktu, ale pravda je, že k němu nedošlo,“ zdůraznil politolog. Na mezinárodněpolitické úrovni se stále vyhrožuje strachem ze všech možných válek a ekologických neštěstí, které mohou být uměle vyvolány, ale i přes tato silná slova reálně konflikt není.

„Spojené státy se snaží obkroužit a sledovat tu rusko-čínskou evroasijskou stezku. Mají v té oblasti řadu vojenských základen a mohou kdekoliv a kdykoliv si vzpomenou vyvolat vojenský konflikt,“ myslí si Zdeněk Zbořil.

Druhým stupněm na této cestě obav je podle Zbořila ekonomická či obchodní válka s Čínou. „V posledních dnech se dozvídáme o intenzivním vyhrožování uvalením cel, ke kterému už dochází. A nejen z americké, ale i z čínské strany,“ řekl politolog, podle nějž tak začínaly všechny velké světové konflikty.

Stále pokračují demonstrace. Konfliktem v Íránu, Sýrií a Turecku to prý nekončí. „Ta hranice té konfliktní oblastí končí až někde v Paříži a v Londýně,“ podotkl Zbořil a vzpomněl výroky „Saddám musí jít“ a „Erdogan musí odejít“. „A najednou můžeme číst v novinách, že ‚Emmanuel Macron musí jít‘, to je samozřejmě produkt propagandistických a agitačních center, která se opírají o nějakou ideologii,“ řekl. A dodal, že to může být zbožné přání politických taktiků a stratégů, kteří chtějí za masivní podpory opozice vyvolat nějaký chaos a dokonce i změnu režimu.

V souvislosti s tím zmínil, že úloha lidu v dějinách, která se zdá některým tvůrcům mezinárodní politiky úspěšná od roku 1989-92 v Evropě až po tu nešťastnou Ukrajinu, je zneužívána ke všemu možnému. „Konečně je na Ukrajině zvolen prezident, ale najednou vidíme, že už se zase volá po tom, aby nově zvolený prezident už přísahal na nějakou vlasteneckou rétoriku a vlastenecké symboly,“ poznamenal.

Objevila se i zpráva že nově zvolený prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj nemusí být prezidentem, protože příznivci Porošenka a nejspíše i sám Porošenko prý protahují dobu inaugurace a dostanou se pravděpodobně mimo časový limit ústavy. „Možná, že se dočkáme hesla ‚pan Zelenskyj musí jít‘,“ podotkl Zbořil.

Heslo, že „pan Zelenskyj musí jít“ možná podle něj budou šířit do světa i u nás známé figury. „Jako je například pan doktor Svoboda, Michael Kocáb, nebo ne snad už Karel Schwarzenberg, ale rozhodně by se k tomu vyjádřil Jaromír Štětina. Ta reakce na cestu pana poslance Ondráčka na Donbas je pro to charakteristická, protože se už zdá, že bude zase pořádaná nějaká nová demonstrace, alespoň taková jako je proti paní Benešové,“ uvedl.

Ani u nás totiž není moc klidu, jsou zde demonstrace, o kterých už kdekdo říká, že jsou zbytečné. „Ta demonstrace je proti paní Benešové kuriózní, protože je proti tomu co by se mohlo stát, kdyby byla jmenovaná ministryní spravedlnosti, aniž si někdo uvědomil a spočítal, co ona jako ministryně může ovlivnit,“ okomentoval aktuální protesty za nezávislost justice. Připomněl, že od ní avizovaná změna čtyřstupňové soustavy státních zastupitelství se tu projednává už dvacet let a nikoho to nepřivedlo na náměstí. „Ta demonstrace je vlastně proti panu prezidentovi a panu premiérovi,“ shrnul politolog.

„Navíc se mi zdá, že ty demonstrace mají infantilní charakter, a to nemluvím o té vlně jak někdo vtipně nazval ‚pedofilního ekologismu‘, kdy šestnáctiletá dívka jezdí po světě, je přijímána papežem, mluví v OSN, aby se napravila politika vlád a států vzhledem k ekologii,“ říká Zdeněk Zbořil. Ale přitom se na demonstracích neobjevil ani hlas proti tomu, že Arktická rada, která chtěla vydat zásadní prohlášení k rozpouštění ledovců na severním pólu, se nakonec neshodla na společném prohlášení, protože ho zablokovaly Spojené státy, které debatu o klimatu odmítají.

„Lidé, kteří by zde chtěli téma o klimatu zvednout, by měli začít u americké ambasády v Praze a ptát se, jak to, že kromě Číny jsou Spojené státy druhý největší prvek, který ovlivňuje a působí na poškozování životního prostředí,“ uzavřel Zbořil s tím, že konkrétní věci z demonstrací úplně vymizely.

Původní zdroj ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trikolóra: Primátore Hřibe, už vůbec nic nedělejte! Šokující příklad vaší neschopnosti

10:44 Trikolóra: Primátore Hřibe, už vůbec nic nedělejte! Šokující příklad vaší neschopnosti

Hnutí Trikolóra je přesvědčeno, že magistrát pod vedením primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) nerespektuj…