Inflace bude 7 procent. Nebo i víc

13.01.2022 10:24

Inflace dál letí nahoru. Řadu let se držela kolem dvou procent, ale na konci roku 2021 se již blížila k hranici sedmi procent. Jinými slovy, z každé stokoruny inflace ukousne každému občanovi 7 korun. A bude ještě hůř.

Inflace bude 7 procent. Nebo i víc
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Nový premiér Petr Fiala (ODS) ve svém novoročním projevu upozorňoval své spoluobčany, že Českou republiku čeká nelehký rok. A čísla o vývoji inflace, na která upozornil deník Právo, mu bohužel dávají za pravdu. Česká národní banka upozorňuje, že v roce 2022 by mohla inflace vystřelit k deseti procentům, nebo možná ještě nad deset procent, tedy více než pětkrát výš, než bylo obvyklé v poklidnějších ekonomických časech.  

Zatímco ve srovnání posledních měsíců táhly inflaci nahoru ceny potravin a nealkoholických nápojů. V meziročním srovnání táhly inflaci vzhůru ceny pohonných hmot a obecně ceny za dopravu. „Ceny pohonných hmot a olejů vzrostly téměř o 30 procent,“ uvedl list s tím, že vedle toho podražily také běžně prováděné opravy bytů o přibližně 10 procent. Od ledna také vzrostly ceny energií o desítky procent.

Viceguvernér České národní banky Marek Mora v rozhovoru pro Seznam Zprávy poznamenal, že rok 2022 bude nejspíš rokem drahoty.

„Zažijeme míru inflace, kterou jsme nezažili za posledních dvacet let. Rok 2022 bude patrně rokem drahoty. Naší měnovou politikou se snažíme občany přimět, aby více šetřili a méně utráceli,“ uvedl Mora. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co čekáte od Putina?

A myslíte, že se Švédsko a Finsko stanou členy NATO nebo kdo-co tomu podle vás zabrání? Co třeba Turecko? A kdyby se stalo členem, Putin už avizoval, že by to nenechal bez reakce, a že by byla ostrá, i když nechápu proč. Kdyby byly jejich vztahy tak dobré, jak tvrdí, tak proč se plést do vnitřních ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozkaz pro obyvatele EU. Předán přes TOP 09. A strhly se věci

13:12 Rozkaz pro obyvatele EU. Předán přes TOP 09. A strhly se věci

Evropská komise podle europoslance TOP 09 Luďka Niedermayera přišla na to, jak se zbavit závislosti …