Investor Šantovky Tower se odvolal proti rozhodnutí magistrátu

25.12.2019 17:20

Společnost Office Park Šantovka se odvolala proti rozhodnutí stavebního odboru olomouckého magistrátu, který v listopadu znovu potvrdil existenci ochranného pásma v okolí městské památkové rezervace v centru Olomouce. Firma v této části města plánuje postavit kontroverzní výškovou budovu Šantovka Tower, avšak ochranné pásmo to podle Ministerstva kultury nepřipouští. Podle jednatele Office Park Šantovka Richarda Morávka stavební odbor magistrátu špatně zdůvodnil své rozhodnutí. Odvolání posoudí krajský úřad. Magistrát o tom informoval na úřední desce.

Investor Šantovky Tower se odvolal proti rozhodnutí magistrátu
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

V ochranném pásmu městské památkové rezervace nelze podle Ministerstva kultury výškové budovy stavět. Existenci této zóny ale společnost Office Park Šantovka dlouhodobě zpochybňuje a tvrdí, že 76 metrů vysoká Šantovka Tower nebude stát v památkově chráněném území. Požádala magistrát, aby do nepřehledné situace s umístěním pozemků vnesl jasno.

Magistrát v říjnu 2017 rozhodl, že parcely pro Šantovku Tower jsou na území ochranného pásma rezervace, které bylo řádně vyhlášeno 27. července 1987. Společnost Office Park Šantovka ale tvrdí, že ochranné pásmo bylo přiřazeno k městské památkové rezervaci, jejíž vyhlášení v roce 1971 nebylo zveřejněno ve Sbírce zákonů, takže právně nevznikla. Městská rezervace prý byla správně vyhlášena až na konci roku 1987, ale už bez ochranného pásma.

Morávek v odvolání adresovaném krajskému úřadu tvrdí, že magistrát při posuzování nové žádosti nepostupoval správně. Podle Morávka neobstojí argument, že radnice nemá oprávnění zpětně přezkoumávat rozhodnutí městského národního výboru z roku 1987. Magistrát své rozhodnutí, kterým žádost o vyjasnění existence ochranného pásma zamítl, podle Morávka nesprávně opřel o dřívější verdikt Nejvyššího správního soudu.

NSS podle Morávka v jiném sporu rozhodl o právní existenci kulturní památky, zatímco v Olomouci se pře týká existence ochranného pásma památkové rezervace. Morávek argumentuje tím, že právní regulace ochranných pásem se od kulturních památek výrazně liší. Závěry NSS tak podle něj nelze použít při určení právního vztahu k ochrannému pásmu.

Stavbu výškových budov v ochranném pásmu památkové rezervace v Olomouci Ministerstvo kultury zakázalo před lety, což se promítlo v územním plánu z roku 2014. Výškovou regulaci ale posléze zrušil soud, podle kterého je třeba povolenou výšku nových staveb u centra Olomouce v územním plánu lépe zdůvodnit. Zastupitelstvo ale neprojednalo připravovanou změnu územního plánu, která měla výškové limity stanovit, což by stavbě Šantovky Tower zabránilo.

O stavbě Šantovky Tower se v Olomouci léta diskutuje. Nesouhlasí s ní památkáři a někteří odborníci, podle nichž by poškodila historické panorama města. Společnost Office Park Šantovka tvrdí opak. V létě firma získala pro svůj projekt územní rozhodnutí, což je důležitý předstupeň pro získání stavebního povolení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …