Írán už taky může vyjednávat o Sýrii. A bude, již tento pátek

28.10.2015 14:53

Írán dnes oficiálně potvrdil, že se bude účastnit mezinárodního jednání o budoucnosti Sýrie. To se bude konat tento týden ve Vídni a jedná se o jeho první vstup do vyjednávání. Summitu by se mělo účastnit zhruba tucet zemí, mezi nimiž mají být i Rusko a Saúdská Arábie, které podporují znepřátelené strany konfliktu. Informuje The Guardian.

Írán už taky může vyjednávat o Sýrii. A bude, již tento pátek
Foto: ČT
Popisek: Íránský prezident Hasan Rúhání

Mluvčí íránské vlády dnes potvrdil, že se země zúčastní mezinárodního summitu, jež má řešit situaci v Sýrii. Za Írán dorazí ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Ten již celý konflikt projednával se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Jedná se o první oficiální vstup Íránu, hlavního regionálního spojence Bašára Asada, do mezinárodního vyjednávání o syrské budoucnosti. Účastnit se budou i Saúdská Arábie a Rusko, které v konfliktu stojí na opačných stranách.

Minulý týden ve Vídni proběhl obdobný summit, kterého se účastnily USA, Rusko, Turecko a Saúdská Arábie, nedošly však k žádnému kloudnému řešení. V pátek se tedy bude jednání opakovat za přítomnosti představitelů více zemí.

Celý text zde

Írán byl k jednání přizván poté, co k tomu svolily Spojené státy. Nejedná se však o první pozvání k vyjednávání. Téměř před dvěma lety se Írán již měl účastnit obdobného jednání; nakonec však kvůli ostrým námitkám USA, Velké Británie a  syrské opozice zrušil pozvání generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Pokračující konflikt a stále se zhoršující uprchlická krize spolu s ruským angažmá v konfliktu pak vytvořily tlak na mezinárodní komunitu, aby přišla s novým přístupem k celé situaci.

„Rusko a Írán tvrdí, že Asad musí být součástí jakéhokoliv přechodu a syrský lid rozhodne o tom, kdo mu bude vládnout,“ píše Guardian. Spojené státy také nedávno změnily přístup, když uvedly, že mohou Asada po určitou přechodnou dobu tolerovat, pak však bude muset odstoupit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demisi, demisi, volal Václavák. „Bureš, pudeš!“ Mluvil i šéf neziskovky, prý k 80 tisícům lidí. Byli jsme přímo v davu

19:02 Demisi, demisi, volal Václavák. „Bureš, pudeš!“ Mluvil i šéf neziskovky, prý k 80 tisícům lidí. Byli jsme přímo v davu

REPORTÁŽ Druhé adventní úterý podvečer se na Václavském náměstí neslo v duchu protestů proti Andrej…