Ivan David píše: Západní politika v troskách, Ukrajincům chybí téměř všechno

23.04.2024 18:50 | Monitoring

Europoslanec Ivan David (SPD) tvrdí, že aktuální situace na ukrajinské frontě dokazuje zásadní selhání Západu, neúčinnost sankcí a podcenění Ruska. „Jak režim sankcí, tak masivní přezbrojení Ukrajiny původních cílů zdaleka nedosáhly. Západ stojí před troskami své agresivní politiky, ale stále tvrdošíjně popírá výsledek,“ nechápe David, že někteří západní lídři nadále trvají na pokračování „bratrovražedného boje do posledního Ukrajince“.

Ivan David píše: Západní politika v troskách, Ukrajincům chybí téměř všechno
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Europoslanec Ivan David

Už i v západním tisku se stále více objevuje popis situace na Ukrajině, která je oproti Rusku v hluboké defenzivě. Někteří politici ale i přesto nabádají k pokračování války, ačkoliv to může stát další desítky tisíc životů.

„Situace na frontě je pro Ukrajinu dramatická. To je nyní uznáváno i na Západě. Cílem však zůstává údajně pomoci Ukrajině dosáhnout vojenského vítězství. Ukrajinci by měli bojovat dál, řekl David Cameron, současný britský ministr zahraničí. Inu, z cizího krev neteče… K tomu má sloužit i nový zákon o mobilizaci na Ukrajině,“ tvrdí David ve svém příspěvku na ParlamentníchListech.cz.

David připomíná, že v západních médiích po dlouhou dobu převládalo vyprávění o špatném stavu ruské armády, kdy byli vojáci zcela bez zbraní, zatímco ukrajinská vojska byla dobře vyzbrojena Západem. „Nicméně kritika těchto příliš zjednodušujících dezinformací a zpravodajství prošpikovaného rasistickými klišé nyní zaznívá i v řadách západních novinářů a expertů,“ upozorňuje David například na rozhovor důstojníka rakouské armády Markuse Reisnera.

Ten mimo jiné prohlásil, že ukrajinská letní ofenziva z minulého roku byla očividným fiaskem, ačkoliv západní média neustále upozorňovala, jak je morálka Rusů na dně, že jsou opilí nebo utíkají ze zákopů. Jenže ofenziva se nevydařila, a naopak jsou to dnes ukrajinské jednotky, které bojují s klesající morálkou a jsou zcela zřejmě v defenzivě.

„Z toho, co bylo řečeno, je jasné: dřívější zprávy nebyly realistické, většina z nich byla čistě zbožná přání,“ má jasno David. Podle rakouského důstojníka má dnes Rusko navrch a Ukrajině chybí téměř všechno, zbraně, výstroj a především vojáci. Proto byl podepsán nový mobilizační zákon a mnohá videa z hranic ukazují, jak se Ukrajinci v mobilizačním věku snaží dostat za hranice.

„Tento současný názor Reisnera je v souladu se současnými zprávami jiných západních vojenských expertů. Průlom ruské armády přes ukrajinské linie je na spadnutí. Ukrajina prohrává válku, to je zjištění, které se nyní řeší na summitu G7. Západ se přecenil. Vlastní zbraňové systémy byly vylíčeny jako zázračné zbraně, zatímco ruské zbrojní technologie byly podhodnoceny. To neodpovídalo skutečné situaci,“ říká David.

Jenže západní politici tyto apely expertů ne a ne vyslyšet. Například německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková navrhuje, aby všichni vlastníci systémů protivzdušné obrany Patriot po celém světě poslali něco Ukrajině. Cílem prý zůstává pomoci Ukrajině získat oproti Rusku výhodnou pozici na bojišti, aby si pak Ukrajina mohla diktovat podmínky pro mírovou dohodu podle západních představ. „Západní politici se této myšlenky stále drží, i když jejich vlastní vojenští poradci nyní vykreslují výrazně odlišný obraz situace na frontě,“ podivuje se europoslanec.

Podle něj se ukazuje, že západní politici nemají žádný plán B, stejně jako v případě sankcí, které se také minuly účinkem. „Zdá se, že žádný plán B s ohledem na vojenské plánování neexistuje o nic víc než plán B západních sankcí. Cílem sankcí bylo ve skutečnosti zničit ruskou ekonomiku v krátkém časovém období. Začátkem měl být ekonomický propad ve dvouciferných procentech v prvním roce platnosti sankcí. Prostřednictvím kombinace vojenské a ekonomické síly mělo být Rusko nuceno k defenzivě. Za těchto podmínek by pak země musela přijmout všechny podmínky diktované Západem. Jak režim sankcí, tak masivní přezbrojení Ukrajiny těchto původních cílů zdaleka nedosáhly,“ je přesvědčený David.

Jenže západní politici takové selhání nadále tvrdošíjně odmítají a nadále plánují pokračování války, kde umírají desítky tisíc lidí. „Západ stojí před troskami své agresivní politiky, ale stále tvrdošíjně popírá výsledek. Bývalý britský premiér, nyní ministr zahraničí David Cameron, o katastrofální situaci řekl: nejlepší věc, kterou nyní můžete udělat, je udržet Ukrajince v boji. Válka by měla pokračovat co nejdéle na náklady Ukrajiny a ukrajinských vojáků. Pro Brity i Američany je bratrovražedný boj do posledního Ukrajince přijatelnou cenou i za nevalný výsledek,“ tvrdí David a ptá se, zda má Česká republika jako člen NATO stejný pohled na válečné utrpení na Ukrajině.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pana doktora Davida si vážím, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKocum , 23.04.2024 19:13:00
Je jedním z mála, kteří i když mají vzdělání, nepodlehl nutkání být mezi takzvanou elitou a říká pravdu. Takoví lidé šli vždy s kůží na trh a riskovali pro zachování rozumu a proti ziskuchtivé, podlézavé lži. To co dělá západ na Ukrajině právě taková lež a podraz je. Tam se za žádnou svobodu a demokracii nebojuje. Je to vyprovokované proti Rusku se snahou o jeho destabilizaci a ovládnutí. Zaplatit to mají prostí lidé a svými životy Ukrajinci. Zisky by si rozdělily Spojené státy a evropské elity. Bez ruských surovin západ zkrachuje.

|  15 |  0

Další články z rubriky

Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

20:28 Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

Ostravák, komentátor a úspěšný bloger Ladislav Větvička byl hostem moderátora Tomáše Lukavce v jeho …