Ivan Hoffman: Nečekaný zisk. Trochu jiný, než si vymyslel Stanjura...

13.01.2024 17:20 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA Vyšší desítky miliard, které si ministr Stanjura vysnil z „daně z nečekaného zisku“, skončily zcela jinak. Ivan Hoffman se při té příležitosti zamyslel nad samotným fenoménem „nečekaného zisku“, který otevírá zásadní otázky vztahu mezi státem a kapitalismem. A dospěl k závěru, že nakonec ten „nečekaný zisk“ bude mít zcela jinou podobu, než v představách ministra financí.

Ivan Hoffman: Nečekaný zisk. Trochu jiný, než si vymyslel Stanjura...
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Anglický výraz windfall znamená nečekané peníze anebo náhlé bohatství. Například výhru v loterii. Výhrou v loterii se loni pro banky, energetické a petrochemické firmy stal razantní růst cen. Ministr financí si vypočítal, že zdaněním těchto „nečekaných“ zisků stát vyinkasuje od velkých bank do rozpočtu 33 miliard korun.

O tom, že stát dokáže obrat banky o peníze, kterými si banky přilepšily na úkor občanů, ale od počátku panovala pochybnost. Banky totiž mají řadu legálních možností, jak naložit s nečekaným ziskem, aby se vyhnuly zdanění. Než o peníze přijít, raději je kreativně investují. Nakonec pan ministr z bank nevydoloval ani miliardu.

Můžeme se jen dohadovat, zda v tomto příběhu šlo o naivitu politika (který kdysi vystudoval elektrotechniku a financím nešéfuje díky své odbornosti, nýbrž za partajní zásluhy), anebo zda předem věděl, že s ním banky zametou a navýšil očekávané příjmy rozpočtu již s vědomím, že se o 33 miliard zvýší deficit. V každém případě se postaral o názornou ukázku, jak vypadá vztah státu a finančního sektoru, a kdo má v tom vztahu navrch.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Hoffman

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala: „Teď jde o všechno.“ Lidé se smějí, ani u vlastních nepochodil

16:50 Fiala: „Teď jde o všechno.“ Lidé se smějí, ani u vlastních nepochodil

Premiér Petr Fiala se na sociální síti snažil vysvětlit, o co všechno v následujících parlamentních …