Ivan Hoffman: Nečekaný zisk. Trochu jiný, než si vymyslel Stanjura...

13.01.2024 17:20 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA Vyšší desítky miliard, které si ministr Stanjura vysnil z „daně z nečekaného zisku“, skončily zcela jinak. Ivan Hoffman se při té příležitosti zamyslel nad samotným fenoménem „nečekaného zisku“, který otevírá zásadní otázky vztahu mezi státem a kapitalismem. A dospěl k závěru, že nakonec ten „nečekaný zisk“ bude mít zcela jinou podobu, než v představách ministra financí.

Ivan Hoffman: Nečekaný zisk. Trochu jiný, než si vymyslel Stanjura...
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Anglický výraz windfall znamená nečekané peníze anebo náhlé bohatství. Například výhru v loterii. Výhrou v loterii se loni pro banky, energetické a petrochemické firmy stal razantní růst cen. Ministr financí si vypočítal, že zdaněním těchto „nečekaných“ zisků stát vyinkasuje od velkých bank do rozpočtu 33 miliard korun.

O tom, že stát dokáže obrat banky o peníze, kterými si banky přilepšily na úkor občanů, ale od počátku panovala pochybnost. Banky totiž mají řadu legálních možností, jak naložit s nečekaným ziskem, aby se vyhnuly zdanění. Než o peníze přijít, raději je kreativně investují. Nakonec pan ministr z bank nevydoloval ani miliardu.

Můžeme se jen dohadovat, zda v tomto příběhu šlo o naivitu politika (který kdysi vystudoval elektrotechniku a financím nešéfuje díky své odbornosti, nýbrž za partajní zásluhy), anebo zda předem věděl, že s ním banky zametou a navýšil očekávané příjmy rozpočtu již s vědomím, že se o 33 miliard zvýší deficit. V každém případě se postaral o názornou ukázku, jak vypadá vztah státu a finančního sektoru, a kdo má v tom vztahu navrch.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Hoffman

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Neschopnost nebo to někdo chtěl? Zdržené Dukovany jdou za vládou, odhalil profesor

18:29 Neschopnost nebo to někdo chtěl? Zdržené Dukovany jdou za vládou, odhalil profesor

Na konferenci o budoucnosti Evropy v měnícím se světě, kterou v Poslanecké sněmovně pořádali Radim F…