Ivan Langer se připomněl vzkazem pro Jiřího Pospíšila

3. 7. 2012 11:43

Když v polovině ledna slavil exministr vnitra Ivan Langer své narozeniny, objevil se mezi gratulanty tehdy ještě ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Vše nasvědčovalo o navázání spolupráce a přeskupení mocenských bloků uvnitř ODS. Pár dnů po Pospíšilově odvolání si však Langer neodpustil ránu z milosti na jeho účet.

Ivan Langer se připomněl vzkazem pro Jiřího Pospíšila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý místopředseda ODS a exministr vnitra Ivan Langer

Návrh Petra Nečase na odvolání Jiřího Pospíšila stejně jako přijetí prezidenta republiky přišlo v rychlém sledu. Oficiální premiérovy důvody o špatné situaci ve vězeňství zpochybnila jak opozice a mimoparlamentní strany, tak i část koalice. Záminkám premiéra nevěřil ani samotný Pospíšil, ale ze slušnosti nechal na novinářích, ať si dosadí vlastní spekulace.

Odchod nejdéle sloužícího ministra spravedlnosti vzedmul vlnu občanského odporu. V menší míře demonstrovali ve středu studenti práv, rozsáhlejší akci se podařilo na čtvrtek zorganizovat Straně zelených a iniciativě Vraťte nám stát. Ti na podporu Pospíšila  přilákali cca 500 lidí na pražské Náměstí Míru. Všichni řečníci střídající se na pódiu, mimo jiné i soudce Vojtěch Cepl ml., hovořili v souvislosti s Pospíšilovým odvoláním o ohrožení právního státu. Veřejně se ozval i Ivan Langer, ovšem pro Pospíšila v jasném negativním duchu.

„Největším ohrožením právního státu je populista v křesle ministra spravedlnosti, který všechna svá rozhodnuti podřizuje indexu své mediální neodvolatelnosti... „ napsal si Langer na facebook narážku na oblíbenost Pospíšila u sdělovacích prostředků. ParlamentníListy.cz žádaly odvolaného ministra o reakci, ten se však nevyjádřil.

Langer tímto prohlášením s největší pravděpodobností vracel úder Pospíšilovi za to, že se postavil na stranu tykadlového kresliče z Olomouce Romana Smetany. Pospíšil podal v květnu na základě expertízy svých odborníků stížnost pro porušení zákona ve Smetanův prospěch. Toho v prvním verdiktu poslala do vězení manželka Ivana Langera soudkyně Markéta Langerová.

Nepřítel mého nepřítele je mým přítelem

Pospíšil se na začátku roku přidal k početnému zástupu, který přišel popřát Langerovi hodně zdraví k 45. narozeninám a média od té doby spekulovala, co ty dva může spojovat. Několik společných zájmů tu bylo. V prvé řadě to byl odpor k Věcem veřejným a jejich účasti na tehdejším vládním koaličním projektu, který naopak podporoval prezident Václav Klaus.

Na Pospíšilův resort si brousila zuby véčkařka Karolína Peake a Langera dráždil svým protiútokem předseda VV Radek John, respektive Vít Bárta. Ti na vnitru začali vyhrabávat kostlivce ze skříní a rozjeli velkou „delangerizační“ čistku, která stála místo policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Během Johnova ministrování si oba pánové přes média pravidelně vyměňovali celou řadu invektiv. S trestním oznámením na Langerovu hlavu přispěchal i nejaktivnější véčkař Tomáš Jarolím.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Pavel Kozdera

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uspoříte ročně aspoň 60 tisíc? Raději začněte. Radikálně zdraží energie. Tohle se valí z EU, varuje ekonom

7:19 Uspoříte ročně aspoň 60 tisíc? Raději začněte. Radikálně zdraží energie. Tohle se valí z EU, varuje ekonom

Ekonom Lukáš Kovanda varuje před potenciální ekonomickou katastrofou, která se dotkne každého Čecha.…