Ivane, nepodepisuj to, bude průser. Kokot, mág, píčovina. Co mají policisté na Langera?

16. 1. 2016 12:56

Zatčení někdejšího ministra vnitra za ODS Ivana Langera a následné domovní prohlídky byly jednou z mediálních senzací loňského roku. Jak se ale ukazuje, Útvar pro odhalování organizovaného zločinu disponuje velmi málo informacemi, aby mohl někdejšího vlivného politika poslat před soud. Ze sdělení obvinění čtyřem aktérům, policistům Karlu Kadlecovi a Radkovi Petrůjovi, podnikateli a Langerovu příteli Ivanu Kyselému a olomouckému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi vyplývá, že masivně nasazené odposlechy zaznamenaly pouze jednu schůzku Langera s Kyselým v olomoucké restauraci Potrefená husa. Také z tohoto důvodu policie provedla domovní prohlídky ve dvou Langerových bytech, kde se pokusila nalézt důkazy, jak politika do kauzy více dostat.

Ivane, nepodepisuj to, bude průser. Kokot, mág, píčovina. Co mají policisté na Langera?
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Alexandr Vondra a Ivan Langer

„Ivan Kyselý 22. 12. 2014 během schůzky v restauraci Potrefená husa žádá Ivana Langera, aby Karla Kadlece neodepsal, že se sice udržel, ale má velké problémy. Ivan Langer sděluje, že se bude vídat s Kadlecem i Milanem Pospíškem (kvůli případu odstoupivším šéfem celorepublikové kriminální policie), že chce vidět raport věcí, které jsou rok staré. Rozdělí věci na kategorie, které budou zahájeny tehdy, do tehdy poběží, chce vidět, co bude dál, Milan Pospíšek to vyzkouší, zda to udělá, zda je motivovaný,“ stojí v policejním dokumentu. Tento výtah ze schůzky prokazuje, že detektivové z odposlechu na Langera nevytěžili téměř nic.

Informačně košatější jsou pak záznamy hovorů bez Langera. Pokud ovšem chybí hlavní aktér, úspěch takovýchto sdělení v trestním řízení lze očekávat jen stěží. Například loni v březnu měl Ivan Kyselý Karlu Kadlecovi sdělit, že se Langer ptal na Milana Pospíška ohledně problému se společností ČEZ. „Kadlec mu odpověděl, že Pospíšek dostal ten úkol, ale vyhýbal se mu,“ zaznamenal odposlech v motelu Janiš. Jde o problém s jednou z největších solárních elektráren v jihočeském Ševětíně, stavěnou pro ČEZ. Na stavbě participovala i Kyselého firma IES Recycling a advokátní kancelář Pečený, Fučík, Langer zajišťovala ohledně této stavby právní úkony.

Koncem června už Kyselý tušil, že na případu solární elektrárny pracuje policie. Kyselý v motelu Janiš Kadlecovi popisoval trestní řízení, v jehož rámci je podezřelá jeho zaměstnankyně Renata Přikrylová: „Kdy v souvislosti s doposud přesně nezjištěnou zakázkou pro společnost ČEZ mělo dojít k předražení o 80 miliónů korun popisoval, že Přikrylová na té stavbě nikdy nebyla. Pouze vystavovala a odesílala faktury, nemohla vědět, že práce nebyly nikdy provedeny.“ Dále popisoval, že je rozzlobený na Langera a jeho advokátní kancelář: „Varoval ho, aby to nepodepisoval, že to bude průser. Vyzýval Langera, aby se omluvil. Od Kadlece si nechal vysvětlovat použití informací z Finančně analytického útvaru ministerstva financí pro operativní účely. Kdy takové informace lze získat pouze v souvislosti s vyšetřováním praní špinavých peněz a vyzývá Kadlece, že když bude problém, musí Langerovi pomoci.“ Koncem července, opět v motelu Janiš, pak Kadlec Kyselému sdělil, že v trestní věci Ivana Langera dodržel šéf kriminální policie Pospíšek slovo.

Počátkem loňského února se zase Kyselý s Kadlecem bavil o tom, že policista Tomáš Uličný na pokyn Langera lustruje zájmové osoby v databázích policie a ministerstva vnitra. Třiadvacátého února pak Kadlec informoval Kyselého, že „mu včera psal Ivan Langer, jestli Kadlec nemá protikandidáta na místo ředitele Městské policie ve Šternberku“. „Ivan Langer byl včera spokojený, že to vidí tak na říjen, ve věci Tesaříka (Josef Tesařík, bratr olomouckého senátora ČSSD Martina Tesaříka a majitel firmy Tesco SW, stíhaný v souvislosti s údajnými podvody při IT zakázkách) bude zahájeno trestní stíhání,“ stojí dále ve spise.

O tři dny později Kyselý uložil Kadlecovi, že Langer chce hlavně zjistit, kdo řídí náměstka Policejního prezidenta Zdeňka Laubeho. Kadlec přitakal s tím, že mu Langer psal. Kyselý dále uváděl, že ho Langer k některým věcem nepustí, a že některé věci ani nechce vědět. „Dále Kyselý Kadlecovi sděluje, že chce zjistit, jakými cestami se šíří informace a proto některé informace pustí prostřednictvím Libora Krejčiříka (šéf policie olomouckého kraje), některé cestou poslance Zemánka (olomouckého poslance ČSSD Jiřího Zemánka), a tak odkódují zdroje,“ konstatoval vyšetřovatel ÚOOZ.

Ze spisu je evidentní, detektivové ÚOOZ „mají hlad“ v první řadě na Langera, ale důkazů a indicií mají pomálu. Asi nejzajímavější informace získali 22. července opět v motelu Janiš, kde na schůzce Kyselý Kadlecovi sděluje informace ohledně ČEZu, Ivana Langera a dalších lidí. Pro autentičnost přetiskujeme doslovný přepis odposlechu. „Ivan už mně sere, i ta jejich právnická kancelář . Říkám mu, Ivane nepodepisuj to, bude průser... ...Máme od toho doklady, ale to je jedno, Ivane dobré, vždyť ty práce byly podepsány někým jiným, než na koho vystavila fakturu, dostala účet, ona to poslala... škoda devadesát miliónů... je to pičovina... trestný čin, on tomu rozumí, někdo jinej teda... jsem zjebal Ivana, říkám Ivane omluv se jim, ty jsi kokot... oni podělali banku. Já jsem říkal, Ivane, dyť jsem vám to před třema rokama říkal, nedělejte to. To jsou práce, který se během stavby dělaly, oni to potvrzovali, ale nechtěli to podepsat... tři roky a je to tady... vyčítají provedení práce od právní služby počítaje... třeba to navýšení ceny o 40 miliónů, za to, že dají větší výrobu elektřiny... vzorce výpočtu, to je celé divné, takové zvláštní... 40 miliónů plus DPH je navýšení díky tomu, že elektrárna vyrábí více, než měla... mně se to nelíbilo, to byly práce, které si oni na kontrolním odsouhlasili a vykazovali, ale nebyly tam konkrétní čísla, oni napsali třeba, udělali jsme kapačku vody o dva metry větší, ale už to nespecifikovali, jaké práce, oni celé dva roky na stavbě fabulovali a podepisovali práce na dodatku, pak to uznali ty práce, vytáhli prachy, ale Renata (Přikrylová) o tom nevěděla. Má celou emailovou korespondenci mezi právní kanceláří ČEZ a sdružením... ona nemohla vědět, pouze vystavovala faktury, peníze posílala podle faktur, které byly vystavené, nemohla vědět, že práce nebyly provedené. Říkám Ivane jako vždy, byl jsem debil, který ničemu nerozumí, tys byl ten mág, který tomu rozumí, tak to máš...“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jaroslav Šťastný

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

14:43 Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

V předvčerejším rozhovoru pro server E15 se redaktor Jaroslav Denemark bavil s Jiřím Pospíšilem, pře…