Já jsem ze Sýrie, já jsem také ze Sýrie... Nový trik mezi imigranty

14.09.2015 17:00

Policie hlásí čím dál častější případy, kdy uprchlíci tvrdí, že pocházejí ze Sýrie. Nárůst těchto pokusů získat rychleji azyl vzrostl poté, co Německo oznámilo, že otevírá dveře žadatelům o azyl právě z válkou zmítané Sýrie. Policisté jsou přesvědčeni, že rozdíly mezi jednotlivými uprchlíky poznají. Informuje Echo24.cz.

Já jsem ze Sýrie, já jsem také ze Sýrie... Nový trik mezi imigranty
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová uvedla, že již zaznamenali mnoho případů, kdy se uprchlíci vydávali za Syřany, a přitom to nebyla pravda. Mnohdy šlo o Afghánce, Pákistánce či Iráčany. Ti se tak snaží vyhnout detenčním zařízením a dostat se rychleji do Německa.

Uprchlíci často ani žádné doklady nevlastní. Mnozí je ztratili a někteří je pro jistotu zničili. „Není jednoduché poznat, že syrský přízvuk arabštiny, který se uprchlík snaží napodobit, je falešný,“ podotkl pro Echo24.cz arabista Petr Pelikán.

Policie však tvrdí, že její tlumočníci pocházejí ze stejných zemí jako sami běženci, a tedy jsou schopni pokusy o podvod prokouknout. „Jsou to lidé zde už usazení nebo studenti,“ tvrdí Rendlová.

U mnohých běženců lze podvod odhalit už v průběhu výslechu. Někteří se sami přiznají, jiné už lze dohledat pomocí databáze otisků prstů. To je však stále těžší vzhledem k tomu, že mnozí z nich nechtějí, aby jim někdo otisky prstů sejmul. Pokud k tomu přičteme skutečnost, že Maďarsko přestalo s registrací uprchlíků a rovnou je posílá vlakem do Rakouska, bude situace ještě komplikovanější.

Podle posledních informací se podařilo od 17. června české policii zajistit na našem území již 2 687 běženců. Nejčastěji šlo práve o Syřany, Afghánce, Pákistánce a Iráčany. O azyl však požádalo necelých 20 osob. „Tady zůstávat nechce téměř nikdo, jejich vysněným cílem je Německo,“ tvrdí Rendlová.

„Pokud se někdo vydává za někoho jiného, není to trestný čin,“ říká Rendlová a potvrzuje, že za pokus o podvod nehrozí uprchlíkům žádný postih. Místo toho je čekají pobyt v detenčním středisku a následná deportace.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

Kdy přidáte učitelům?

Kdy budou učitelé brát minimálně stejně, jako třeba zákonodárci? Včera v hlavních zprávvách na Nově říkali, že vaše vláda dává učitelům málo, že nemají ani na pomůcky, a lze předpokládat, že učitelé budou ze škol odcházet nebo se minimálně nepohrnou učinit noví, a že je to potřeba! Nemyslíte, že by ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

22:20 FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

Ruský prezident Vladimir Putin má dnes kulaté narozeniny. Je mu 70 let. Mimo blahopřání od svých pod…