Já se omlouvám, ale musím se ohradit, pronesla dáma z ČSSD. A pak seslala na Babiše blesků jak opoziční předák

01.06.2016 19:19

Místopředsedkyně ČSSD a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová zavítala do středečního Interview ČT24. Pochvalovala si, že máme zdravotnictví velmi kvalitní, ale tato kvalita je vykoupena vysokými náklady. Naše zdravotnictví je však podle mezinárodních studií i velmi efektivní. Po tomto poklidném úvodu spustila Arnoštová kanonádu na předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Nešetřila ani senátorku Evu Sykovou zvolenou za ČSSD.

Já se omlouvám, ale musím se ohradit, pronesla dáma z ČSSD. A pak seslala na Babiše blesků jak opoziční předák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Teska Arnoštová
reklama

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) podle Arnoštové dokázal přesvědčit kolegy ve vládě, že zdravotnictví potřebuje peníze navíc. Jde o 3,6 miliardy, a přestože by resort potřeboval na platy lékařů a sester ještě mnohem víc, je to lepší, než to bylo v minulosti. „Povede to ke zvýšení platů o pět až osm procent, což by mohlo pracovníky ve zdravotnictví pozitivně naladit,“ poznamenala dáma.

Zdravotnictví máme podle jejího názoru velmi kvalitní, ale nesmíme usnout na vavřínech a pečovat o něj i dál. A to nebude zadarmo. „Medicína začíná být drahá. Dostupnost péče by mohla omezit naše pacienty a proti tomu musíme bojovat,“ oznámila.

Následně se zostra pustila do ministra financí Andreje Babiše (ANO). „Já se omlouvám, ale musím se ohradit proti slovům ministra Babiše. On pořád říká, že zdravotnictví je černá díra a že pan ministr Němeček nic nedělá. Podle mě to jsou jen prázdné floskule. Není pravda, že ministr Němeček nic nedělá. Kdybychom zaslechli nějaké dobré rady, jak naše zdravotnictví zlepšit, tak bychom je zvážili, ale takhle podle mého jde jen o prázdné věty pana Babiše,“ udeřila náměstkyně ministra zdravotnictví.

Největší dluh máme podle Arnoštové v personální oblasti, personálu je zkrátka nedostatek. Na jedné straně je třeba zlepšit platové podmínky lékařů a na straně druhé je nutné zlepšit vzdělávání lékařů. Současná vláda pracuje na obou těchto aspektech. „Víte, peníze jsou vždy na prvním místě,“ poznamenala s úsměvem. Narážela tím na to, že se musejí další peníze dostat i do vysokých škol.

Dalším problémem je, že zdravotnictví je stále více feminizované a řada lékařek v jisté etapě života odchází na mateřskou, což způsobuje další problémy. K dovršení všeho zlého lékaře trápí ještě přesčasy. „Doktor nemůže říci, že mu skončila pracovní doba, a odejít od operace. Ale já si nemyslím, že by ty přesčasy byly až takový problém. Lékaři i medici stojí o příplatky a navíc se chtějí také něco naučit,“ popsala místopředsedkyně ČSSD.

Ve druhé polovině pořadu apelovala na pacienty, aby se lékařů ptali, na co všechno mají právo. Komunikace mezi lékařem a pacientem se prý musí zlepšit. Stejně tak je třeba dbát o lepší ochranu zdraví občanů, takže Arnoštová doufá, že se podaří na druhý pokus prosadit protikuřácký zákon. Postoj poslanců hnutí ANO u prvního pokusu totiž nepochopila a doufá, že napříště už nebude zdraví občanů předmětem politických půtek.

Nakonec padlo pár slov i ke kauze senátorky za ČSSD Evy Sykové. „Tento případ, pokud se potvrdí, bude pro mě velkým zklamáním, protože já nejsem ráda, když se obchoduje s nadějí lidí,“ rozzlobila se. „Paní Syková však není členkou ČSSD a musí dostat prostor k tomu, aby se obhájila. Ctím presumpci neviny,“ oznámila Arnoštová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

17:26 Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

Komentátor Petr Holec se domnívá, že strana Pirátů je stranou, která je založená na bonzáctví. Předs…