Já vám to řeknu na rovinu, vy se v tom stejně budete hrabat... Tak tahle TV reportáž Andreje Babiše asi nepotěšila

12.05.2015 14:00

Že není vicepremiér Andrej Babiš ve střetu zájmů? Pořad České televize (ČT) Reportéři ČT tvrdí opak. Televize totiž zjistila, že jedna z mnoha firem Andreje Babiše docela nedávno vydělala na novém zákonu, který předkládal v loňském roce do vlády ministr dopravy za hnutí ANO Antonín Prachař. Zákon přitom zvyšuje výkupní ceny pozemků pro veřejné stavby a pro normu ve vládě hlasoval i sám Babiš. Ten ale v reportáži nazvané Dobře načasovaný prodej porušení zákona o střetu zájmů popřel.

Já vám to řeknu na rovinu, vy se v tom stejně budete hrabat... Tak tahle TV reportáž Andreje Babiše asi nepotěšila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš kráčí k řečnickému pultu

Pořad České televize Reportéři ČT tvrdí, že nový zákon, který zvyšuje výkupní ceny pozemků pro veřejné stavby, si mezi prvními vyzkoušela firma Andreje Babiše IMOBA a.s. Prodala totiž pozemky pro silniční obchvat kolem obce Olbramovice za osminásobek ceny stanovené znalcem. Majitelé, kteří prodávali před platností zákona, ovšem dostali za své pozemky mnohem méně. Zákon přitom předložil do sněmovny ministr dopravy za hnutí ANO Antonín Prachař. Andrej Babiš ve sněmovně sice při konečném hlasování o normě chyběl, ovšem na zasedání vlády pár týdnů předtím pro zákon hlasoval, přičemž o svém střetu zájmů nikoho neinformoval.

Přibližme si ale napřed, o co jde. Nedaleko Benešova leží obec Olbramovice, kde už dvacet let lidé protestují proti velkému provozu tranzitní dopravy, s níž se někteří nesmířili dodnes, a tak požadují obchvat. Ten by sice dopravu odklonil, ale zatím projekt existuje jen na papíře. Pro obchvat se totiž dlouho nedaří získat všechny pozemky, a to zřejmě z toho důvodu, že stát za ně nabízel jen minimum částky, zhruba 50, 60 korun za metr čtvereční. Jenže teď se tam pozemky prodávají za necelých 240 korun. Je to podle Reportérů ČT ale pouze díky novém zákonu, který předkládal do Poslanecké sněmovny v dubnu 2014 ministr za hnutí ANO Antonín Prachař.

Podle předsedy Občanského sdružení Olbramovice Vladimíra Skaláka (ODS) to ovšem vedlo k nerovnosti mezi těmi, kteří pozemky prodali již dříve, jako se to stalo v případě zemědělce Zdeňka Tůmy. Ten v roce 2008 prodal svá pole za 60 korun/metr.

„V roce 2008 to byla cena stanovená znaleckým posudkem a šlo o cenu vyplývající z tehdejší bonity půdy,“ uvedl pro Reportéry ČT Tůma. „Nedokážu si vysvětlit, kde se vzalo osminásobné navýšení za cenu pozemku,“ poznamenal.

„Já bych vám to mohl říci na rovinu, ale to nejde. Vy k tomu třeba dojdete, až se v tom budete víc hrabat, jako my se v tom hrabeme...Protože pan ministr financí Babiš tam prodává dost pozemků. Tak už vám nemusím nic povídat,“ vysvětlil reportérovi Davidu Havlíkovi na kameru předseda Občanského sdružení Olbramovice Vladimír Skalák. Ten seděl se starostou a štábem v tu chvíli na radnici, kde se reportér pokoušel z místních obyvatel dostat nějaké bližší a konkrétnější informace.

Jde o to, že firma Andreje Babiše IMOBA koupila v roce 2006 u Olbramovic zemědělskou usedlost, kde si ale později vicepremiér vybudoval dnes již známé Čapí hnízdo. K této rezidenci ovšem patří i rozlehlé polnosti, kde má plánovaný obchvat vést.

Dostala prý na dřevo skoro čtyři miliony korun

Starosta Olbramovic Ivan Novák (nestr.) pak televizi potvrdil, že Andrej Babiš pozemky kolem Čapího hnízda již prodal. Babišova firma přitom inkasovala (v době natáčení reportáže prý měla firma peníze již dostat na účet) od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) téměř čtyři milony korun, přesněji 3 748 320 korun. Cena už přitom byla vypočtena podle nových pravidel, která umožňují cenu stanovenou znalcem ve výjimečných případech vyšroubovat až na šestnáctinásobek.

„Firma Andreje Babiše přitom dostala osminásobek. Pozemky prodala 21. ledna, pouhé čtyři měsíce poté, co nový zákon vešel v platnost. Babišova firma tak dostala za metr pole 231 korun, zatímco pan Tůma dostal v té samé lokalitě za metr půdy korun šedesát, což je čtyřikrát méně,“ zaznělo v pořadu.

„Obrátil jsme se na Občanské sdružení Olbramovice, zda by nebylo možné doúčtovat rozdíl,“ uvedl na to konto k prodeji svých pozemků Zdeněk Tůma.

Jenže v katastru nemovitostí je takových lidí několik desítek. Šéf Občanského sdružení Olbramovice Skalák si přitom myslí, že ti, kteří prodej protahovali, by naopak měli dostat za pozemky méně, nežli ti, co pozemky prodali dříve. „Nechtěli prostě stavbu protahovat, proto by měli dostat víc,“ vysvětlil Skalák s tím, že ovšem ví, že to podle zákona nejde.

Znalkyně: Všichni by měli dostat stejnou cenu

Že je tento postup nespravedlivý, vypověděla i soudní znalkyně Miloslava Pošvářová. „Pokud se pozemky vykupují, tak by se podle zákona měly vykoupit na celou stavbu stejně, protože jinak se nevyhneme spekulacím, k nimž dochází,“ poznamenala.

Je třeba ale přiznat, že Babiš není jediným, kdo prodával své pozemky za výhodných podmínek, tedy podle nového zákona. Za zvýhodněných podmínek prodalo své pozemky v Olbramovicích totiž dalších šest osob. Ovšem nikdo z nich není ministrem financí a vicepremiérem vlády, která návrh tohoto zákona prosadila.

Když se počátkem loňského května o normě ve sněmovně hlasovalo, tehdejší ministr dopravy Antonín Prachař poslancům řekl, že v dopravním úseku kolem Olbramovic je nutné vykoupit 204 pozemků, přičemž 100 pozemků již bylo vykoupeno, 104 pozemků se řeší a z toho 72 je ve vyvlastňovacím řízení.

"K vyvlastnění pak stát přistupuje, když se s majitelem nedohodne na ceně dobrovolně. Vyvlastňovací zákon byl přijat poslanci po kauze kolem vybudování továrny v Hranicích na Moravě nebo po kauze kolem vybudování dálnice D11. Proti vyvlastnění ale lze podat žalobu, což se v Olbramovicích zřejmě stane u několika případů, neboť někteří šanci prodat své pozemky nedostali. Někteří ale své pozemky nechtějí prodat a nemotivuje je ani nový zákon," zmínilo se dále v reportáži s tím, že je ale možné, že teď bude chtít každý za své pozemky šestnáctinásobek původní ceny.

Prachař: Je to nesmysl a spekulace!

Poslanci normu odhlasovali v červnu 2014 – tehdy zvedla ruce hlavně koalice, ale Andrej Babiš o zákonu nehlasoval, protože byl z jednání omluven. Antonín Prachař na otázku, jestli věděl, že předkládá do dolní komory zákon, který prospěje firmě Andreje Babiše, odpověděl pro Reportéry takto:

„Váš dotaz k zákonu, který podle vás zvýhodňuje Andreje Babiše považuji za nesmysl a spekulaci. Cílem novely zákona je spravedlivá cena pozemků pro výstavbu dopravních sítí poté, co pravicové vlády díky nízkým cenám výstavbu zastavily.“

Jenže ČT si dala práci s tím, aby zjistila, že ve vládě pro normu v dubnu 2014 hlasovalo všech patnáct ministrů, tedy s velkou pravděpodobností i sám Andrej Babiš.

Mluvčí vlády Martin Ayrer přesto k tomu zmínil: „Vláda hlasuje ve sboru nadpoloviční většinou, nezaznamenává se tedy jmenovitě kdo a jakým způsobem hlasoval, pokud se nejedná o privatizaci státního majetku, kde hlasují členové vlády po jménech. Vaši informaci o tom, kolik členů vlády hlasovalo pro vámi zmiňovaný návrh, tak není možné potvrdit. Místopředseda vlády Andrej Babiš v této věci střet zájmů nenahlásil“.

„Pokud to neudělal, tak v této věci jde samozřejmě o problém,“ zdůraznil pro Reportéry následně na to politolog Michel Perottino.

Babiš: O prodeji pozemků jsem nevěděl

„Z čeho dovozujete, že jsem měl něco nahlásit? Zákon o střetu zájmů jsem neporušil, neboť nejsem členem statutárního orgánu společnosti IMOBA. Navíc jsem ani nevěděl, že IMOBA prodává nějaké pozemky ŘSD. Jsem sice majitelem více než 200 firem, ale tyto firmy již od svého vstupu do vlády neřídím, takže ani nemohu mít informace o jednáních, která vedou, a o smlouvách, které uzavírají,“ vypověděl pro reportáž sám ministr Babiš.

Podle televize je ovšem málo pravděpodobné, že by o prodeji pozemků v Olbramovicích Babiš nevěděl, neboť do firmy spadá farma Ptačí hnízdo, v níž přímo působí Babišova partnerka Monika. Ta sice Reportérům ČT nic neřekla, avšak za firmu IMOBA, která pozemky prodala, se pro pořad vyjádřil mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka. Zmínil při tom, že firma při prodeji pozemků nijak dopředu nespekulovala. „K žádnému úmyslnému prodlužování jednání o prodeji pozemků nedocházelo. Byli jsme připraveni pozemky prodat za původní výkupní cenu platnou před přijetím zákona,“ sdělil Hanzelka.

ŘSD: Babišova firma navýšení ceny vskutku požadovala

Naopak mluvčí ŘSD Jan Rýdl vypověděl, že to bylo jinak, a firma navýšení ceny za pozemky prý přímo požadovala. „V září 2014 proběhlo jednání se zástupcem firmy IMOBA a.s., který souhlasil s prodejem pozemků, ale požadoval zařazení protihlukové stěny do stavby. V květnu 2014 byla s velkou medializací připravována novelizace zákona, která způsobila odpor vlastníků cokoliv prodat. ŘSD pokračovalo s výkupy až po její účinnosti,“ uvedl k tomu Rýdl. Bývalý šéf ŘSD David Čermák nadto zmínil, že on sice byl pro legislativní změnu, která by umožnila, aby se pozemky kolem dálnic mohly vykupovat ne za cenu osmi nebo desíti korun, ale za cenu sto korun, přičemž si je vědom toho, že zmiňovaná novela nahrává spekulantům.

Nakonec v pořadu zazněl i názor ředitele Institutu politologických studií FSV UK Petra Jüptnera. Podle Jüptnera je totiž jisté, že působením Andreje Babiše v politice obecně dochází k propojení politické a ekonomické moci.

„A vzhledem k rozsahu majetku a podnikání Andreje Babiše se tomu střetu zájmů nelze vyhnout. To znamená, že dokud bude Andrej Babiš v české politice, tak po celou tu dobu bude pokračovat diskuse o jeho střetu zájmů,“ zdůraznil Jüptner a uzavřel tak svým sdělením celou reportáž.

 


 


 


 


 

 


 


 

Pořad České televize Reportéři ČT tvrdí, že nový zákon, který zvyšuje výkupní ceny pozemků pro veřejné stavby, si mezi prvními vyzkoušela firma Andreje Babiše IMOBA a.s. Prodala totiž pozemky pro silniční obchvat kolem obce Olbramovice za osminásobek ceny stanovené znalcem. Majitelé, kteří prodávali před platností zákona, ovšem dostali za své pozemky mnohem méně. Zákon přitom předložil do sněmovny ministr dopravy za hnutí ANO Antonín Prachař. Andrej Babiš ve sněmovně sice při konečném hlasování o normě chyběl, ovšem na zasedání vlády pár týdnů předtím pro zákon hlasoval, přičemž o svém střetu zájmů nikoho neinformoval.

Přibližme si ale napřed, o co jde. Nedaleko Benešova leží obec Olbramovice, kde už dvacet let lidé protestují proti velkému provozu tranzitní dopravy, s níž se někteří nesmířili dodnes, a tak požadují obchvat. Ten by sice dopravu odklonil, ale zatím projekt existuje jen na papíře. Pro obchvat se totiž dlouho nedaří získat všechny pozemky, a to zřejmě z toho důvodu, že stát za ně nabízel jen minimum částky, zhruba 50, 60 korun za metr čtvereční. Jenže teď se tam pozemky prodávají za necelých 240 korun. Je to podle Reportérů ČT ale pouze díky novém zákonu, který předkládal do Poslanecké sněmovny v dubnu 2014 ministr za hnutí ANO Antonín Prachař.

Podle předsedy Občanského sdružení Olbramovice Vladimíra Skaláka (ODS) to ovšem vedlo k nerovnosti mezi těmi, kteří pozemky prodali již dříve, jako se to stalo v případě zemědělce Zdeňka Tůmy. Ten v roce 2008 prodal svá pole za 60 korun/metr.

„V roce 2008 to byla cena stanovená znaleckým posudkem a šlo o cenu vyplývající z tehdejší bonity půdy,“ uvedl pro Reportéry ČT Tůma. „Nedokážu si vysvětlit, kde se vzalo osminásobné navýšení za cenu pozemku,“ poznamenal.

„Já bych vám to mohl říci na rovinu, ale to nejde. Vy k tomu třeba dojdete, až se v tom budete víc hrabat, jako my se v tom hrabeme...Protože pan ministr financí Babiš tam prodává dost pozemků. Tak už vám nemusím nic povídat,“ vysvětlil reportérovi Davidu Havlíkovi na kameru předseda Občanského sdružení Olbramovice Vladimír Skalák. Ten seděl se starostou a štábem v tu chvíli na radnici, kde se reportér pokoušel z místních obyvatel dostat nějaké bližší a konkrétnější informace.

Jde o to, že firma Andreje Babiše IMOBA koupila v roce 2006 u Olbramovic zemědělskou usedlost, kde si ale později vicepremiér vybudoval dnes již známé Čapí hnízdo. K této rezidenci ovšem patří i rozlehlé polnosti, kde má plánovaný obchvat vést.

Dostala prý na dřevo skoro čtyři milóny korun

Starosta Olbramovic Ivan Novák (nestr.) pak televizi potvrdil, že Andrej Babiš pozemky kolem Čapího hnízda již prodal. Babišova firma přitom inkasovala (v době natáčení reportáže prý měla firma peníze již dostat na účet) od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) téměř čtyři milony korun, přesněji 3 748 320 korun. Cena už přitom byla vypočtena podle nových pravidel, která umožňují cenu stanovenou znalcem ve výjimečných případech vyšroubovat až na šestnáctinásobek.

„Firma Andreje Babiše přitom dostala osminásobek. Pozemky prodala 21. ledna, pouhé čtyři měsíce poté, co nový zákon vešel v platnost. Babišova firma tak dostala za metr pole 231 korun, zatímco pan Tůma dostal v té samé lokalitě za metr půdy korun šedesát, což je čtyřikrát méně,“ zaznělo v pořadu.

„Obrátil jsme se na Občanské sdružení Olbramovice, zda by nebylo možné doúčtovat rozdíl,“ uvedl na to konto k prodeji svých pozemků Zdeněk Tůma.

Jenže v katastru nemovitostí je takových lidí několik desítek. Šéf Občanského sdružení Olbramovice Skalák si přitom myslí, že ti, kteří prodej protahovali, by naopak měli dostat za pozemky méně, nežli ti, co pozemky prodali dříve. „Nechtěli prostě stavbu protahovat, proto by měli dostat víc,“ vysvětlil Skalák s tím, že ovšem ví, že to podle zákona nejde.

Znalkyně: Všichni by měli dostat stejnou cenu

Že je tento postup nespravedlivý, vypověděla i soudní znalkyně Miloslava Pošvářová. „Pokud se pozemky vykupují, tak by se podle zákona měly vykoupit na celou stavbu stejně, protože jinak se nevyhneme spekulacím, k nimž dochází,“ poznamenala.

Je třeba ale přiznat, že Babiš není jediným, kdo prodával své pozemky za výhodných podmínek, tedy podle nového zákona. Za zvýhodněných podmínek prodalo své pozemky v Olbramovicích totiž dalších šest osob. Ovšem nikdo z nich není ministrem financí a vicepremiérem vlády, která návrh tohoto zákona prosadila.

Když se počátkem loňského května o normě ve sněmovně hlasovalo, tehdejší ministr dopravy Antonín Prachař poslancům řekl, že v dopravním úseku kolem Olbramovic je nutné vykoupit 204 pozemků, přičemž 100 pozemků již bylo vykoupeno, 104 pozemků se řeší a z toho 72 je ve vyvlastňovacím řízení.

"K vyvlastnění pak stát přistupuje, když se s majitelem nedohodne na ceně dobrovolně. Vyvlastňovací zákon byl přijat poslanci po kauze kolem vybudování továrny v Hranicích na Moravě nebo po kauze kolem vybudování dálnice D11. Proti vyvlastnění ale lze podat žalobu, což se v Olbramovicích zřejmě stane u několika případů, neboť někteří šanci prodat své pozemky nedostali. Někteří ale své pozemky nechtějí prodat a nemotivuje je ani nový zákon," zmínilo se dále v reportáži s tím, že je ale možné, že teď bude chtít každý za své pozemky šestnáctinásobek původní ceny.

Prachař: Je to nesmysl a spekulace!

Poslanci normu odhlasovali v červnu 2014 – tehdy zvedla ruce hlavně koalice, ale Andrej Babiš o zákonu nehlasoval, protože byl z jednání omluven. Antonín Prachař na otázku, jestli věděl, že předkládá do dolní komory zákon, který prospěje firmě Andreje Babiše, odpověděl pro Reportéry takto:

„Váš dotaz k zákonu, který podle vás zvýhodňuje Andreje Babiše považuji za nesmysl a spekulaci. Cílem novely zákona je spravedlivá cena pozemků pro výstavbu dopravních sítí poté, co pravicové vlády díky nízkým cenám výstavbu zastavily.“

Jenže ČT si dala práci s tím, aby zjistila, že ve vládě pro normu v dubnu 2014 hlasovalo všech patnáct ministrů, tedy s velkou pravděpodobností i sám Andrej Babiš.

Mluvčí vlády Martin Ayrer přesto k tomu zmínil: „Vláda hlasuje ve sboru nadpoloviční většinou, nezaznamenává se tedy jmenovitě kdo a jakým způsobem hlasoval, pokud se nejedná o privatizaci státního majetku, kde hlasují členové vlády po jménech. Vaši informaci o tom, kolik členů vlády hlasovalo pro vámi zmiňovaný návrh, tak není možné potvrdit. Místopředseda vlády Andrej Babiš v této věci střet zájmů nenahlásil“.

„Pokud to neudělal, tak v této věci jde samozřejmě o problém,“ zdůraznil pro Reportéry následně na to politolog Michel Perottino.

Babiš: O prodeji pozemků jsem nevěděl

„Z čeho dovozujete, že jsem měl něco nahlásit? Zákon o střetu zájmů jsem neporušil, neboť nejsem členem statutárního orgánu společnosti IMOBA. Navíc jsem ani nevěděl, že IMOBA prodává nějaké pozemky ŘSD. Jsem sice majitelem více než 200 firem, ale tyto firmy již od svého vstupu do vlády neřídím, takže ani nemohu mít informace o jednáních, která vedou, a o smlouvách, které uzavírají,“ vypověděl pro reportáž sám ministr Babiš.

Podle televize je ovšem málo pravděpodobné, že by o prodeji pozemků v Olbramovicích Babiš nevěděl, neboť do firmy spadá farma Ptačí hnízdo, v níž přímo působí Babišova partnerka Monika. Ta sice Reportérům ČT nic neřekla, avšak za firmu IMOBA, která pozemky prodala, se pro pořad vyjádřil mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka. Zmínil při tom, že firma při prodeji pozemků nijak dopředu nespekulovala. „K žádnému úmyslnému prodlužování jednání o prodeji pozemků nedocházelo. Byli jsme připraveni pozemky prodat za původní výkupní cenu platnou před přijetím zákona,“ sdělil Hanzelka.

ŘSD: Babišova firma navýšení ceny vskutku požadovala

Naopak mluvčí ŘSD Jan Rýdl vypověděl, že to bylo jinak, a firma navýšení ceny za pozemky prý přímo požadovala. „V září 2014 proběhlo jednání se zástupcem firmy IMOBA a.s., který souhlasil s prodejem pozemků, ale požadoval zařazení protihlukové stěny do stavby. V květnu 2014 byla s velkou medializací připravována novelizace zákona, která způsobila odpor vlastníků cokoliv prodat. ŘSD pokračovalo s výkupy až po její účinnosti,“ uvedl k tomu Rýdl. Bývalý šéf ŘSD David Čermák nadto zmínil, že on sice byl pro legislativní změnu, která by umožnila, aby se pozemky kolem dálnic mohly vykupovat ne za cenu osmi nebo desíti korun, ale za cenu sto korun, přičemž si je vědom toho, že zmiňovaná novela nahrává spekulantům.

Nakonec v pořadu zazněl i názor ředitele Institutu politologických studií FSV UK Petra Jüptnera. Podle Jüptnera je totiž jisté, že působením Andreje Babiše v politice obecně dochází k propojení politické a ekonomické moci.

„A vzhledem k rozsahu majetku a podnikání Andreje Babiše se tomu střetu zájmů nelze vyhnout. To znamená, že dokud bude Andrej Babiš v české politice, tak po celou tu dobu bude pokračovat diskuse o jeho střetu zájmů,“ zdůraznil Jüptner a uzavřel tak svým sdělením celou reportáž.

 


 


 


 


 

 


 


 

Pořad České televize Reportéři ČT tvrdí, že nový zákon, který zvyšuje výkupní ceny pozemků pro veřejné stavby, si mezi prvními vyzkoušela firma Andreje Babiše IMOBA a.s. Prodala totiž pozemky pro silniční obchvat kolem obce Olbramovice za osminásobek ceny stanovené znalcem. Majitelé, kteří prodávali před platností zákona, ovšem dostali za své pozemky mnohem méně. Zákon přitom předložil do sněmovny ministr dopravy za hnutí ANO Antonín Prachař. Andrej Babiš ve sněmovně sice při konečném hlasování o normě chyběl, ovšem na zasedání vlády pár týdnů předtím pro zákon hlasoval, přičemž o svém střetu zájmů nikoho neinformoval.

Přibližme si ale napřed, o co jde. Nedaleko Benešova leží obec Olbramovice, kde už dvacet let lidé protestují proti velkému provozu tranzitní dopravy, s níž se někteří nesmířili dodnes, a tak požadují obchvat. Ten by sice dopravu odklonil, ale zatím projekt existuje jen na papíře. Pro obchvat se totiž dlouho nedaří získat všechny pozemky, a to zřejmě z toho důvodu, že stát za ně nabízel jen minimum částky, zhruba 50, 60 korun za metr čtvereční. Jenže teď se tam pozemky prodávají za necelých 240 korun. Je to podle Reportérů ČT ale pouze díky novém zákonu, který předkládal do Poslanecké sněmovny v dubnu 2014 ministr za hnutí ANO Antonín Prachař.

Podle předsedy Občanského sdružení Olbramovice Vladimíra Skaláka (ODS) to ovšem vedlo k nerovnosti mezi těmi, kteří pozemky prodali již dříve, jako se to stalo v případě zemědělce Zdeňka Tůmy. Ten v roce 2008 prodal svá pole za 60 korun/metr.

„V roce 2008 to byla cena stanovená znaleckým posudkem a šlo o cenu vyplývající z tehdejší bonity půdy,“ uvedl pro Reportéry ČT Tůma. „Nedokážu si vysvětlit, kde se vzalo osminásobné navýšení za cenu pozemku,“ poznamenal.

„Já bych vám to mohl říci na rovinu, ale to nejde. Vy k tomu třeba dojdete, až se v tom budete víc hrabat, jako my se v tom hrabeme...Protože pan ministr financí Babiš tam prodává dost pozemků. Tak už vám nemusím nic povídat,“ vysvětlil reportérovi Davidu Havlíkovi na kameru předseda Občanského sdružení Olbramovice Vladimír Skalák. Ten seděl se starostou a štábem v tu chvíli na radnici, kde se reportér pokoušel z místních obyvatel dostat nějaké bližší a konkrétnější informace.

Jde o to, že firma Andreje Babiše IMOBA koupila v roce 2006 u Olbramovic zemědělskou usedlost, kde si ale později vicepremiér vybudoval dnes již známé Čapí hnízdo. K této rezidenci ovšem patří i rozlehlé polnosti, kde má plánovaný obchvat vést.

Dostala prý na dřevo skoro čtyři milóny korun

Starosta Olbramovic Ivan Novák (nestr.) pak televizi potvrdil, že Andrej Babiš pozemky kolem Čapího hnízda již prodal. Babišova firma přitom inkasovala (v době natáčení reportáže prý měla firma peníze již dostat na účet) od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) téměř čtyři milony korun, přesněji 3 748 320 korun. Cena už přitom byla vypočtena podle nových pravidel, která umožňují cenu stanovenou znalcem ve výjimečných případech vyšroubovat až na šestnáctinásobek.

„Firma Andreje Babiše přitom dostala osminásobek. Pozemky prodala 21. ledna, pouhé čtyři měsíce poté, co nový zákon vešel v platnost. Babišova firma tak dostala za metr pole 231 korun, zatímco pan Tůma dostal v té samé lokalitě za metr půdy korun šedesát, což je čtyřikrát méně,“ zaznělo v pořadu.

„Obrátil jsme se na Občanské sdružení Olbramovice, zda by nebylo možné doúčtovat rozdíl,“ uvedl na to konto k prodeji svých pozemků Zdeněk Tůma.

Jenže v katastru nemovitostí je takových lidí několik desítek. Šéf Občanského sdružení Olbramovice Skalák si přitom myslí, že ti, kteří prodej protahovali, by naopak měli dostat za pozemky méně, nežli ti, co pozemky prodali dříve. „Nechtěli prostě stavbu protahovat, proto by měli dostat víc,“ vysvětlil Skalák s tím, že ovšem ví, že to podle zákona nejde.

Znalkyně: Všichni by měli dostat stejnou cenu

Že je tento postup nespravedlivý, vypověděla i soudní znalkyně Miloslava Pošvářová. „Pokud se pozemky vykupují, tak by se podle zákona měly vykoupit na celou stavbu stejně, protože jinak se nevyhneme spekulacím, k nimž dochází,“ poznamenala.

Je třeba ale přiznat, že Babiš není jediným, kdo prodával své pozemky za výhodných podmínek, tedy podle nového zákona. Za zvýhodněných podmínek prodalo své pozemky v Olbramovicích totiž dalších šest osob. Ovšem nikdo z nich není ministrem financí a vicepremiérem vlády, která návrh tohoto zákona prosadila.

Když se počátkem loňského května o normě ve sněmovně hlasovalo, tehdejší ministr dopravy Antonín Prachař poslancům řekl, že v dopravním úseku kolem Olbramovic je nutné vykoupit 204 pozemků, přičemž 100 pozemků již bylo vykoupeno, 104 pozemků se řeší a z toho 72 je ve vyvlastňovacím řízení.

"K vyvlastnění pak stát přistupuje, když se s majitelem nedohodne na ceně dobrovolně. Vyvlastňovací zákon byl přijat poslanci po kauze kolem vybudování továrny v Hranicích na Moravě nebo po kauze kolem vybudování dálnice D11. Proti vyvlastnění ale lze podat žalobu, což se v Olbramovicích zřejmě stane u několika případů, neboť někteří šanci prodat své pozemky nedostali. Někteří ale své pozemky nechtějí prodat a nemotivuje je ani nový zákon," zmínilo se dále v reportáži s tím, že je ale možné, že teď bude chtít každý za své pozemky šestnáctinásobek původní ceny.

Prachař: Je to nesmysl a spekulace!

Poslanci normu odhlasovali v červnu 2014 – tehdy zvedla ruce hlavně koalice, ale Andrej Babiš o zákonu nehlasoval, protože byl z jednání omluven. Antonín Prachař na otázku, jestli věděl, že předkládá do dolní komory zákon, který prospěje firmě Andreje Babiše, odpověděl pro Reportéry takto:

„Váš dotaz k zákonu, který podle vás zvýhodňuje Andreje Babiše považuji za nesmysl a spekulaci. Cílem novely zákona je spravedlivá cena pozemků pro výstavbu dopravních sítí poté, co pravicové vlády díky nízkým cenám výstavbu zastavily.“

Jenže ČT si dala práci s tím, aby zjistila, že ve vládě pro normu v dubnu 2014 hlasovalo všech patnáct ministrů, tedy s velkou pravděpodobností i sám Andrej Babiš.

Mluvčí vlády Martin Ayrer přesto k tomu zmínil: „Vláda hlasuje ve sboru nadpoloviční většinou, nezaznamenává se tedy jmenovitě kdo a jakým způsobem hlasoval, pokud se nejedná o privatizaci státního majetku, kde hlasují členové vlády po jménech. Vaši informaci o tom, kolik členů vlády hlasovalo pro vámi zmiňovaný návrh, tak není možné potvrdit. Místopředseda vlády Andrej Babiš v této věci střet zájmů nenahlásil“.

„Pokud to neudělal, tak v této věci jde samozřejmě o problém,“ zdůraznil pro Reportéry následně na to politolog Michel Perottino.

Babiš: O prodeji pozemků jsem nevěděl

„Z čeho dovozujete, že jsem měl něco nahlásit? Zákon o střetu zájmů jsem neporušil, neboť nejsem členem statutárního orgánu společnosti IMOBA. Navíc jsem ani nevěděl, že IMOBA prodává nějaké pozemky ŘSD. Jsem sice majitelem více než 200 firem, ale tyto firmy již od svého vstupu do vlády neřídím, takže ani nemohu mít informace o jednáních, která vedou, a o smlouvách, které uzavírají,“ vypověděl pro reportáž sám ministr Babiš.

Podle televize je ovšem málo pravděpodobné, že by o prodeji pozemků v Olbramovicích Babiš nevěděl, neboť do firmy spadá farma Ptačí hnízdo, v níž přímo působí Babišova partnerka Monika. Ta sice Reportérům ČT nic neřekla, avšak za firmu IMOBA, která pozemky prodala, se pro pořad vyjádřil mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka. Zmínil při tom, že firma při prodeji pozemků nijak dopředu nespekulovala. „K žádnému úmyslnému prodlužování jednání o prodeji pozemků nedocházelo. Byli jsme připraveni pozemky prodat za původní výkupní cenu platnou před přijetím zákona,“ sdělil Hanzelka.

ŘSD: Babišova firma navýšení ceny vskutku požadovala

Naopak mluvčí ŘSD Jan Rýdl vypověděl, že to bylo jinak, a firma navýšení ceny za pozemky prý přímo požadovala. „V září 2014 proběhlo jednání se zástupcem firmy IMOBA a.s., který souhlasil s prodejem pozemků, ale požadoval zařazení protihlukové stěny do stavby. V květnu 2014 byla s velkou medializací připravována novelizace zákona, která způsobila odpor vlastníků cokoliv prodat. ŘSD pokračovalo s výkupy až po její účinnosti,“ uvedl k tomu Rýdl. Bývalý šéf ŘSD David Čermák nadto zmínil, že on sice byl pro legislativní změnu, která by umožnila, aby se pozemky kolem dálnic mohly vykupovat ne za cenu osmi nebo desíti korun, ale za cenu sto korun, přičemž si je vědom toho, že zmiňovaná novela nahrává spekulantům.

Nakonec v pořadu zazněl i názor ředitele Institutu politologických studií FSV UK Petra Jüptnera. Podle Jüptnera je totiž jisté, že působením Andreje Babiše v politice obecně dochází k propojení politické a ekonomické moci.

„A vzhledem k rozsahu majetku a podnikání Andreje Babiše se tomu střetu zájmů nelze vyhnout. To znamená, že dokud bude Andrej Babiš v české politice, tak po celou tu dobu bude pokračovat diskuse o jeho střetu zájmů,“ zdůraznil Jüptner a uzavřel tak svým sdělením celou reportáž.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Horáček odhalil pikantnosti ze zákulisí prezidentské kampaně: Na velkoplošnou obrazovku s Drahošem se díval jeden člověk. Vítačka Vášáryová nám ubírala hlasy...

18:55 Horáček odhalil pikantnosti ze zákulisí prezidentské kampaně: Na velkoplošnou obrazovku s Drahošem se díval jeden člověk. Vítačka Vášáryová nám ubírala hlasy...

REPORTÁŽ Máme na víc. Předpremiéru dokumentu s tímto názvem, o posledních prezidentských volbách, vi…