Jaderná unie. Stanjura chce v EU spolupracovat s Francií

10.12.2021 13:20

Francie přichází s plánem na ozelenění jaderné energetiky, chce dostat atom mezi čisté bezemisní zdroje. Prezident Emmanuel Macron již ohlásil stavbu dalších šesti nových atomových elektráren. Zásadní střet o podobu Evropy se odehraje mezi Německem a Francií, a my využijeme příležitost, kterou Francouzi nabízejí, říká pro Echo24.cz budoucí ministr financí Zbyněk Stanjura a Jan Juchelka, generální ředitel Komerční banky z francouzské skupiny Société Générale.

Jaderná unie. Stanjura chce v EU spolupracovat s Francií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbyněk Stanjura

V Evropské unii má Francie za sebou většinu, protože většina zemí buď jaderné elektrárny již provozuje, nebo má ambici je stavět jako například Poláci. Když prezident Macron vyhlásil svou vizi země do roku 2030, jako jeden ze svých cílů uvedl, že se musí upravit prostředí pro podnikání tak, aby se Francie stala magnetem pro zahraniční investice a pro investice francouzských firem, aby peníze raději utrácely doma.

To je podle Juchelky jednoduchá logika. „Francie jako obrovská ekonomika má na rozdíl od nás tu výhodu, že by si ekonomicky vystačila sama. Tam by ten protekcionismus nakonec mohl i čistě ekonomicky dávat smysl,“ míní.

Původní zdroj ZDE

Celkově je podle něj ale pro Evropu takový protekcionismus velmi oslabující: „Je tady velký prostor k zamyšlení, jak dělat věci v evropské dimenzi. Nejen v energetice. Je tam velký potenciál pro růst České republiky v příštích padesáti letech,“ upozornil.

Podle nastupujícího ministra financí Zbyňka Stanjury si nová vláda Petra Fialy tuto novou osu evropské politiky uvědomuje. „Po odchodu Velké Británie se řeší přeskupování sil uvnitř Evropské unie. Pro zemi střední velikosti, jako jsme my, je zásadní hledat spojence pragmaticky.

V této chvíli vidíme oblasti, které nás s Francií pragmaticky spojovat budou. Naše vláda si to uvědomuje. Víme, že v evropské politice nemůžeme jet ve vyjetých kolejích,“ doplnil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…